null

Jakie kosmetyki dla dzieci sprawdzają się najlepiej?

Kosmetyki dla dzieci zdecydowanie różnią się od preparatów przeznaczonych dla dorosłych. Powinny być delikatniejsze i zawierać mieszankę składników, które nie powodują alergii i podrażnień. Jednocześnie muszą dostarczać skórze wszystkiego, czego na danym etapie rozwoju potrzebuje. Zobacz, jakie kosmetyki dla dzieci wybrać.

Pielęgnacja dziecka zaczyna się już od 1. dnia życia. Jej zadaniem jest nie tylko oczyszczenie skóry z różnego rodzaju zanieczyszczeń gromadzących się na niej w ciągu dnia. To także sposób na wsparcie jej rozwoju, dostarczenie wszystkich substancji odżywczych, zachowanie w dobrej kondycji oraz ochrona przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Nie jest to możliwe bez starannie dobranych kosmetyków pielęgnacyjnych dla dzieci.

Dlaczego wybór odpowiednich kosmetyków dla dzieci jest ważny?

Skóra jest największym organem ludzkiego ciała. W momencie narodzin nie jest jeszcze do końca rozwinięta. Ma też inne właściwości od skóry dorosłego. Jest miękka, delikatna, cienka. Jej warstwa ochronna jest niewielka i nie tak mocna. Dlatego skóra niemowlęcia jest bardzo narażona na uszkodzenia, podrażnienia, oparzenia słoneczne, wysychanie, a także zmiany skórne oraz schorzenia alergiczne i dermatologiczne.


Kosmetyki dla dzieci mają specjalnie opracowaną formułę. Nie tylko pielęgnują, ale także łagodzą nieprzyjemne objawy (zaczerwienienie, świąd, pieczenie, odparzenie). Uzupełniają też warstwę hydro-lipidową naskórka. Dzięki temu maleje ryzyko pojawienia się nieprawidłowości ze strony skóry.


Dobre kosmetyki do pielęgnacji niemowląt i dzieci muszą być dedykowane najmłodszym najlepiej już od 1. dnia życia. Nie można stosować preparatów dla dorosłych z dwóch powodów. Nie dostarczają one rozwijającej się skórze tego, czego potrzebuje oraz zwiększają ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych.

Jakie kosmetyki do pielęgnacji dzieci wybrać?

Kosmetyki dla dzieci powinny być wysokiej jakości. Muszą też pochodzić ze sprawdzonych źródeł. Większość ekspertów jest zgodna, że najlepszym wyborem dla najmłodszych są dermokosmetyki.

Czym są dermokosmetyki?

Dermokosmetyki to specjalnie opracowane produkty do pielęgnacji. Zawierają starannie wyselekcjonowane składniki aktywne. Mają działanie pielęgnacyjne, ale także lecznicze. Dostarczają skórze wszystkich niezbędnych substancji, odbudowują jej płaszcz lipidowy, ale też łagodzą nieprzyjemne dolegliwości.


Niemal wszyscy producenci posiadają w swojej ofercie dermokosmetyki dla dzieci. Zanim trafią do sprzedaży, przechodzą liczne testy (jakości, dermatologiczne). Dzięki temu są bezpieczne dla skóry, która dopiero się rozwija.


Warto wiedzieć: Atopowe zapalenie skóry u dzieci – leczenie, dieta

Skład kosmetyków dla dzieci

Skład kosmetyków dla dzieci powinien być przede wszystkim krótki. Im więcej substancji zawiera dany preparat, tym większe ryzyko, że znajdują się w nim te szkodliwe. Mowa przede wszystkim o konserwantach, substancjach zapachowych, barwnikach czy spieniaczach, które działają niekorzystnie na skórę dziecka.


W kosmetykach dla dziecka powinny się znaleźć:

  • oleje roślinne – wspierają odbudowę płaszcza lipidowego naskórka,
  • pantenol – łagodzi podrażnienia i wspiera regenerację naskórka,
  • witaminy – wspierają regenerację naskórka i odżywiają skórę,
  • gliceryna – wiąże cząsteczki wody.


W dermokosmetykach dla dzieci może być obecny także PCA. Jest to pyrolidonowy kwas karboksylowy, nazywany naturalnym czynnikiem nawilżającym. Nie bez powodu – ma silne zdolności do wiązania cząsteczek wody w głębokich warstwach skóry. Dlatego zapewnia jej optymalne nawilżenie przez bardzo długi czas. Warto pamiętać, że odpowiednio nawilżona skóra nie tylko lepiej funkcjonuje, ale jest też bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych.

Krem do twarzy dla niemowląt i dzieci

Jednym z podstawowych kosmetyków dla niemowląt i dzieci jest krem nawilżający. Preparat należy aplikować na skórę codziennie. Zapewnia on nie tylko nawilżenie, ale także ochronę. Polecanym dermokosmetykiem jest balsam do nawilżania twarzy i ciała Cetaphil PRO Itch Control. Jest to linia stworzona specjalnie dla skóry wrażliwej, atopowej i suchej. Obecne w nim składniki zmniejszają dokuczliwe objawy – zwłaszcza swędzenie.

Emulsja do mycia dla niemowląt i dzieci

Drugim podstawowym kosmetykiem dla dzieci jest emulsja do mycia z linii Cetaphil PRO Itch Control. Substancja myjąca zamknięta jest w miceli, dlatego uwalniana jest w niewielkich ilościach. Tym samym maleje ryzyko podrażnienia delikatnej skóry dziecka.

null