null

Trądzik na plecach – domowe sposoby, zapobieganie, pielęgnacja skóry. Jakie są przyczyny jego powstawania?

Trądzik jest przewlekłą chorobą dermatologiczną skóry. Zmagają się z nim głównie osoby młode, ale bywa, że dokucza także dorosłym. Nieestetycznie wyglądające wykwity pojawiają się na policzkach, brodzie i czole oraz w innych miejscach na ciele. Niektóre osoby mają trądzik na plecach. Zmiany bywają bolesne i mogą pozostawiać blizny, dlatego warto poszukać skutecznych sposobów na rozwiązanie problemu.

U osoby z trądzikiem na plecach przyczyny powstawania wykwitów są takie same jak przy innych postaciach tej choroby. Czynnikiem sprawczym są w dużej mierze zaburzenia hormonalne, lecz nie jest to jedyny powód. Powstawaniu zmian trądzikowych sprzyja stres, złe nawyki żywieniowe i niewłaściwa pielęgnacja skóry. Dbałość o nią jest kluczowym elementem leczenia tego rodzaju wyprysków.

Trądzik na plecach – przyczyny powstawania bolesnych wykwitów

Ze zmianami trądzikowymi zmagają się miliony ludzi na całym świecie. Choroba dotyka zarówno młodych, jak i dorosłych. Etiologia powstawania wyprysków jest wieloczynnikowa, więc trudno określić jednoznaczną przyczynę ich występowania. Wiadomo tylko, że trądzik bywa schorzeniem o charakterze przewlekłym i dla wielu chorych może być prawdziwym utrapieniem oraz powodem do kompleksów. 


Trądzik można spróbować złagodzić domowymi sposobami lub odpowiednio dobranymi kosmetykami. Najtrudniej poradzić sobie z trądzikiem na plecach, ponieważ wykwity są zlokalizowane w trudno dostępnych miejscach i bolą. Mogą pozostawiać też nieestetyczne blizny lub wgłębienia. Trądzik na plecach występuje o wiele częściej u mężczyzn niż u kobiet. Płeć żeńska z kolei boryka się ze zmianami na dekolcie i w okolicy ramion.


Przyczyny powstawania trądziku na plecach i ramionach są takie same jak przy innych postaciach tej choroby. Większość chorych to osoby w trakcie dojrzewania lub mające zaburzenia hormonalne w dorosłym wieku. Zmianom o takim charakterze sprzyja także niewłaściwy styl życia np. błędy żywieniowe oraz nadmierny stres. Nie pomagają również nałogi i nieodpowiednia pielęgnacja skóry. Trądzik na plecach pojawia się często u osób zmagających się z nadmierną potliwością lub przyjmujących leki hormonalne, które mają tego typu skutki uboczne. Wypryski są też częstym objawem alergii.

Jak wygląda trądzik na plecach?

Zmiany trądzikowe na plecach przypominają cysty, które są umiejscowione głęboko pod skórą. Mogą być one wypełnione ropną treścią, co manifestuje się dolegliwościami bólowymi. Cysty trudno wycisnąć, ponieważ są oporne na tego rodzaju zabiegi. Ich lokalizacja jest ponadto specyficzna i pozbycie się ich może wymagać pomocy osób trzecich. Gdy pojawią się wykwity, nie trzeba od razu szukać pomocy u lekarza. Zmiany można próbować łagodzić preparatami do stosowania miejscowego, domowymi sposobami lub kosmetykami przeznaczonymi do oczyszczania i pielęgnacji cery trądzikowej.

Trądzik na plecach – domowe sposoby na pozbycie się problemu

Sprawdzonym i skutecznym domowym sposobem na trądzik na plecach są okłady z roztworu kwasu acetylosalicylowego, który można przygotować samodzielnie. Wystarczy kilka tabletek aspiryny rozpuścić w przegotowanej letniej szklance wody. Na trądzik na plecach stosuje się też preparaty z apteki np. maść ichtiolową lub cynkową. Mają one właściwości przeciwzapalne i działają miejscowo. W pozbyciu się wyprysków pomogą także zioła: rumianek, szałwia lub popularny w terapii trądziku fiołek trójbarwny. 

Trądzik na plecach – jak leczyć zmiany o takim charakterze?

Trądziku na plecach i dekolcie lub ramionach można pozbyć się domowymi sposobami albo preparatami doraźnymi. W skrajnych przypadkach, gdy problem jest poważny i przerodzi się w stan zapalny, konieczna jest wizyta u dermatologa. Zaleci on mocniejsze preparaty o działaniu miejscowym lub antybiotyki. Wskazana może być także opinia innych specjalistów np. endokrynologa, który przebada chorego pod względem zaburzeń hormonalnych.

Jak zapobiec pojawianiu się zmian potrądzikowych na plecach?

Osoby, które zmagają się z trądzikiem na plecach, muszą zmienić nawyki żywieniowe i unikać narażenia skóry w tej okolicy na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Oznacza to rezygnację z długich pobytów na słońcu, ponieważ promienie mogą spowodować wysyp krostek i podrażnić te istniejące. Warto także zrezygnować z nałogów i dokonywać regularnej pielęgnacji. Kosmetyki w tym celu użyte muszą być przeznaczone do cery trądzikowej.


Do pielęgnacji skóry problematycznej poleca się szczególnie dermokosmetyki. Produkty mają liczne atesty, a co więcej, ich formuła została opracowana wyłącznie w oparciu o naturalne składniki. Nie zawierają parabenów ani sztucznych barwników. Są niekomedogenne, a to znaczy, że nie uczulają i nie podrażniają skóry. Można je stosować nawet podczas leczenia dermatologicznego.


W ofercie producentów znajdziemy nie tylko pianki oczyszczające, ale także kremy nawilżająco- matujące. W ich składzie jest unikatowy kompleks cynku, który oczyszcza skórę i koi podrażnienia. Z powodzeniem można stosować też balsam do ciała, szczególnie polecany do pielęgnacji cery problematycznej. W jego składzie jest m.in. pantenol, który ma działanie gojące.