null

Sposoby na popękane usta. Co jest przyczyną powstawania tej przypadłości?

Popękane lub spierzchnięte usta to powszechna dolegliwość. Zła kondycja warg to efekt wielu czynników, dlatego trudno tej przypadłości przypisać konkretną przyczynę. Z pękającymi ustami można sobie poradzić na wiele sposobów, lecz za najważniejszy uważa się odpowiednią pielęgnację skóry i umiejętność uchronienia jej przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Pękające usta nierzadko utrudniają normalne funkcjonowanie, dlatego warto zabezpieczyć je, zanim pogorszy się ich kondycja. Służą do tego nie tylko pomadki, ale też kosmetyki z filtrami i składnikami nawilżającymi. Popękane wargi nie są przyczyną wizyty u lekarza, jednak niekiedy taka konsultacja bywa niezbędna. Kiedy jest to konieczne? Wyjaśniamy.

Kiedy pojawiają się problemy z pękającymi ustami?

Pękające usta to zwykle problem sezonowy. Zmagamy się z nim najczęściej w okresie jesienno-zimowym, gdy na zewnątrz panują niekorzystne warunki atmosferyczne. Nie jest to regułą, ponieważ za szkodliwe czynniki uważa się również nadmierną ekspozycję twarzy na słońce. Pękające usta bardzo rzadko są oznaką choroby, dlatego nie traktuje się ich jako odrębnej jednostki, wymagającej specjalistycznego leczenia. Ich pojawianie się nie ma też jasno określonej etiologii, co wyklucza przynależność do jakiejkolwiek grupy schorzeń.


Warto sprawdzić: Popękane pięty - przyczyny. Jak je wyleczyć?

Przyczyny popękanych ust

Przyczyna występowania popękanych ust nie została jasno określona. Powodem jest szereg czynników, które mogą mieć szkodliwy wpływ na kondycję warg. Pierzchnięciu naskórka szczególnie sprzyja:

  • oblizywanie ust, gdy na zewnątrz panują złe warunki atmosferyczne;
  • podrażnienie spowodowane źle dobranymi kosmetykami bądź brakiem demakijażu;
  • odwodnienie organizmu;
  • przesuszona bądź wrażliwa cera, która jest podatna na uszkodzenia i podrażnienia;
  • kosmetyki do ust oparte na alkoholu, który wysusza skórę;
  • przygryzanie warg spowodowane stresem;
  • długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych.


Mimo iż jest to rzadkością, pękające usta mogą być również oznaką choroby. Do schorzeń wzmagających tę dolegliwość zalicza się infekcje bakteryjne i grzybicze, niedobory witamin i ich brak w codziennej diecie, choroby zatok przynosowych oraz alergię na poszczególne składniki stosowanych kosmetyków. W takich sytuacjach warto zasięgnąć porady farmaceuty lub lekarza dermatologa. Z pewnością doradzi on, co na popękane usta będzie najlepsze dla chorego.

Jak się objawiają pękające usta i jak sobie z nimi radzić?

Pierzchnięcie ust to defekt kosmetyczny manifestujący się znacznym ściągnięciem naskórka. Towarzyszy mu zaczerwienienie, podrażnienie i nierzadko pieczenie. Wargi wyglądają nieestetycznie, a problemu nie da się zamaskować żadnym kosmetykiem. Zdarza się, że naskórek bardzo się łuszczy i kaleczy, co powoduje dolegliwości bólowe i utrudnia normalne funkcjonowanie. Z przypadłością można sobie poradzić samodzielnie. Pomóc mogą nie tylko domowe sposoby na popękane usta, ale też dbałość o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu i podaż witamin w diecie. Nie bez znaczenia są także kosmetyki, którymi powinniśmy pielęgnować wargi.


Warto sprawdzić: Ceramidy w kosmetykach - jak działają?

Leczenie pękających ust

Leczenie farmakologiczne pękających ust nie zawsze jest konieczne, jednak musimy się udać do specjalisty, jeśli podejrzewamy infekcję lub alergię. Kluczowym elementem w pozbyciu się spierzchniętych warg jest jednak odpowiednia pielęgnacja. Warto pamiętać, że popękanych ust nie wolno nawilżać. Trzeba je natomiast natłuszczać. Nawilżenie spowoduje, że będą one jeszcze bardziej ściągnięte i bolące. Ochronne pomadki dość często mają w składzie właśnie substancje nawilżające i zamiast poprawiać kondycję skóry, pogarszają ją. W takim wypadku warto sięgnąć po preparaty apteczne, nazywane dermokosmetykami.


Jednym z pożądanych składników dermokosmetyków są filtry UV. Zabezpieczają one skórę przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych. Mowa tutaj nie tylko o mrozie czy wietrze, ale także słońcu, które potrafi dokuczyć w porze letniej. To nie jedyny składnik tych preparatów ratujący pękające usta. W ich formule zawarto witaminę E o zbawiennym działaniu na skórę, glicerynę oraz oleje roślinne. Ważnym składnikiem jest olej z orzechów makadamia, który intensywnie natłuszcza i zapobiega ponownemu przesuszeniu skóry. Inną zaletą dermokosmetyków jest sama ich produkcja. Nie zawierają bowiem parabenów, komponentów zapachowych ani substancji drażniących. To czyni je bezpiecznymi dla alergików i małych dzieci. Z takim składem kosmetyków nie ryzykujemy pojawienia się alergii, co jest szczególnie ważne przy tej dolegliwości. Ponadto dermokosmetycznych balsamów i kremów można używać niezależnie od pory roku, wieku czy płci.