null

Żel do mycia twarzy, który utrzymuje prawidłowe pH skóry. Jak taki wybrać?

Oczyszczanie skóry jest podstawą właściwej pielęgnacji. Dzięki złuszczaniu obumarłych komórek regeneruje się płaszcz lipidowy naskórka, co chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Pozbycie się zanieczyszczeń i utrzymanie właściwego pH skóry jest niezbędne, aby utrzymać ją w dobrej kondycji. Jeśli nie chcesz borykać się ze stanami zapalnymi i zaskórnikami, koniecznie pomyśl o dobrym żelu do mycia twarzy. Jak taki wybrać i jakich składników szukać w jego formule?

Kwestia prawidłowego oczyszczania skóry to szeroki temat, ponieważ wiele osób używa źle dobranych kosmetyków. W efekcie osłabiają one i uszkadzają płaszcz lipidowy skóry. Oczyszczanie powinno być dwuetapowe, a kosmetyki łagodne i jednocześnie skuteczne w działaniu. Tylko w ten sposób pozbędziemy się zanieczyszczeń, a bariera ochronna skóry pozostanie nienaruszona.

Dlaczego skórę powinno się regularnie oczyszczać?

Nasza skóra narażona jest na kontakt z wieloma czynnikami zewnętrznymi. Szkodzą jej nie tylko zmienne warunki atmosferyczne, ale też kosmetyki kolorowe, detergenty, leki oraz inne produkty o działaniu drażniącym. Ich przedostanie się przez warstwy skóry powoduje zatykanie porów, co sprzyja rozwojowi stanów zapalnych i powstawaniu zaskórników. Uszkadza się również płaszcz lipidowy, który na co dzień chroni naskórek przed niechcianymi patogenami. 


Skóra stale pracuje. Pory kurczą się i rozszerzają zależnie od warunków zewnętrznych. Nasz naskórek podejmuje największy wysiłek w okresie letnim, kiedy jest narażony na promieniowanie słoneczne i wysokie temperatury. Pod wpływem ich działania zapychają się pory i gruczoły łojowe, czego konsekwencją są zmiany skórne oraz podrażnienia. Wszelkie uszkodzenia stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, dlatego, aby ich uniknąć, niezbędne jest dokładne i regularne oczyszczanie twarzy.


W procesie oczyszczania istotne jest utrzymanie oraz przywrócenie skórze właściwego pH. Parametr ten informuje nas o odczynie kwasowo-zasadowym (pH skóry powinno się mieścić w granicach 4,6–5,7). Odstępstwa od tych norm powodują problemy z cerą, dlatego zadbaj także i o to, jeśli wybierasz konkretny kosmetyk. Najlepsze produkty to takie, które utrzymują pH na właściwym poziomie.

Delikatny żel oczyszczający z peelingiem – złuszczanie i oczyszczanie bez zaburzania pH skóry

Producenci kosmetyków stale wypuszczają na rynek nowe produkty, jednak pamiętaj, że trzeba przyjrzeć się formule każdego z zakupionych kosmetyków. Choć żele do twarzy, pianki czy emulsje mogą cię zachwycić, ich działanie niekoniecznie będzie dobre dla twojej skóry. Wiele z nich zawiera substancje drażniące, które nie tylko oczyszczają, ale też uszkadzają barierę ochronną naskórka.


Dermokosmetyki stanowią wyjątek wśród preparatów do pielęgnacji, ponieważ ich formuła jest niezwykle delikatna. Skutecznie oczyszczają, nie naruszając bariery lipidowej naskórka. Utrzymują również prawidłowe pH skóry, dzięki czemu jest ona promienna, wyraźnie odświeżona i pozbawiona zaskórników. Tak działa na przykład żel oczyszczający z peelingiem marki Cetaphil, który nie zawiera środków pieniących. W jego składzie znajduje się kokamidopropylobetaina – substancja myjąca i jednocześnie niwelująca podrażnienia oraz ekstrakt z łodygi bambusa. Jest on bogaty w krzemionkę, która ma właściwości złuszczające i antybakteryjne. Lekko ujędrni też Twoją skórę. 


Delikatny żel do mycia twarzy dba o prawidłowe pH skóry, więc nie musisz obawiać się żadnych zmian na jej powierzchni. Dodatkowo skutecznie nawilża i koi podrażnienia. Obecny w składzie żelu kwas hialuronowy dba o gładkość skóry, pantenol zaś o kojenie podrażnień. Jedno jest pewne: z nawilżającym żelem do mycia twarzy możesz poczuć się bezpiecznie!

Jak prawidłowo oczyszczać skórę?

Prawidłowe oczyszczanie skóry, podobnie jak dobór odpowiednich kosmetyków, ma ogromne znaczenie dla jej kondycji. Część produktów jest zwykle przeznaczona do pielęgnacji konkretnych typów cery, a ich skład - różnorodny. Dlatego warto zachować dużą ostrożność podczas zakupów i zwrócić uwagę na dermokosmetyki, ponieważ są one bezpieczne dla skóry. Co ważne, mogą je stosować także osoby z cerą problematyczną.


Według specjalistów prawidłowe oczyszczanie skóry powinno składać się z dwóch etapów. Na początek trzeba ją oczyścić delikatną emulsją, najlepiej micelarną, a dopiero potem zadbać o złuszczanie naskórka. Peeling warto zastosować wieczorem, gdy możesz zakończyć pielęgnację kremem odżywczym na noc, a Twoja skóra będzie miała czas odpocząć po trudach całego dnia. 

null