null

Jak zmniejszyć zaczerwienienie skóry przy trądziku różowatym?

Trądzik różowaty charakteryzuje się rumieniem, który najczęściej jest zlokalizowany na policzkach, brodzie, czole i nosie. Wywołuje go szereg czynników, które dodatkowo sprawiają, że skóra może piec, szczypać i swędzieć. Zmiany skórne mogą nasilać się także wskutek wysokiej temperatury. Dowiedz się, co powinien zawierać krem na trądzik różowaty, aby zmniejszać zaczerwienienie skóry.

Co powoduje zaczerwienienia skóry?

Zaczerwieniona skóra nie wygląda atrakcyjnie, dlatego większość z nas pragnie przywrócić jej naturalny kolor. Przyczyn zmian tego typu jest wiele. Mogą one wskazywać na trądzik różowaty lub pękające naczynka krwionośne. Skóra reaguje także zaczerwienieniem na wszelkie zmiany, np. temperatur. Na trądzik różowaty najczęściej są narażone osoby, które na co dzień zmagają się z teleangiektazjami. Czerwone naczynka są widoczne na skórze cienkiej i wrażliwej na działanie temperatur, stresu czy pikantnego jedzenia. 


Trądzik różowaty może przybierać różne formy. W jego bardziej zaawansowanej fazie dodatkowo występują zmiany grudkowo-krostkowe. Pierwsze objawy najczęściej pojawiają się po 30. roku życia, ale rozwój trądziku różowatego ma miejsce u osób w wieku 40–60 lat. Schorzenie to może być przekazywane genetycznie, ale także nasilać się wskutek stosowania antykoncepcji hormonalnej, chorób tarczycy oraz podczas ciąży czy menopauzy. Zmiany są bardziej widoczne u osób, które mają tendencję do tworzenia się pajączków i pękających naczynek. 


Istnieje szereg czynników, które mogą nasilać zmiany. Zaliczają się do nich:


  • gwałtowne zmiany temperatury,
  • intensywny wysiłek fizyczny,
  • stres,
  • spożywanie gorących lub pikantnych potraw,
  • źle dobrana pielęgnacja,
  • zbyt mocne złuszczanie naskórka (mechaniczne),
  • promieniowanie słoneczne,
  • stosowanie niektórych leków, głównie glikokortykosteroidów,
  • spożywanie alkoholu.


Unikanie tych czynników ryzyka może poprawić wygląd skóry, ale aby osiągnąć zadowalające efekty, należy dołączyć do tego odpowiednią pielęgnację.

Jak dbać o skórę z trądzikiem różowatym?

Trądzik różowaty może przyjąć różne postacie, które charakteryzują się innym wyglądem. Wyodrębnia się:


  • postać rumieniową z teleangiektazjami, gdzie poza rumieniem pojawia się obrzęk twarzy, któremu towarzyszy pieczenie skóry;
  • zmiany grudkowo-krostkowe, czyli rumień z obecnością grudek i krost;
  • postać przerostowo-naciekową, gdzie skóra jest grubsza, nierówna, z obecnością guzków podskórnych. Może pojawić się zniekształcenie nosa, czyli rhinophyma;
  • zmiany w okolicach oczu – są trudne do rozpoznania, mogą powodować zapalenie spojówek, łzawienie, przekrwienie oczu. Jęczmień lub gradówka mają tendencję do nawracania;
  • postać ziarniniakową, która pojawia się rzadko. Często obejmuje powierzchnię policzków i dolnych powiek.


Przed włączeniem odpowiedniej pielęgnacji warto skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem, aby ustalić postać trądziku różowatego, a także zaplanować leczenie. Nieprawidłowa pielęgnacja może pogłębić problemy i znacząco wpłynąć na stan skóry. 


W pielęgnacji cery z trądzikiem bardzo ważne są także dieta i tryb życia. Warto wzbogacić swoje posiłki o źródła witaminy C, np. czerwoną paprykę, natkę pietruszki czy owoce cytrusowe. Należy także codziennie wypijać przynajmniej 2 litry wody, starać się unikać mocnej kawy i herbaty. Można je zastąpić ziołami. 

Co powinien zawierać krem na trądzik różowaty?

W pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym ważne jest stosowanie kosmetyków zmniejszających rumień. Funkcję tę ma krem Cetaphil PRO Redness Control. Za zminimalizowanie zaczerwienienia skóry odpowiada połączenie kofeiny i wyciągu z lukrecji. Często skóra objęta trądzikiem różowatym jest podrażniona, piecze i swędzi. Dzięki zawartości alantoiny w kremie te objawy są mniej dotkliwe, ponieważ wykazuje ona działanie kojące. Również ważne działanie ma zawarta w kosmetyku witamina E, która jest silnym antyoksydantem – nawilża skórę i regeneruje ją. Jeśli nakładany jest makijaż, należy odczekać kilka minut, aby krem zdążył się dobrze wchłonąć. Dużą zaletą kremu jest to, że zawiera on filtr mineralny SPF 30, dzięki czemu chroni skórę przed działaniem promieni słonecznych. Krem Cetaphil PRO Redness Control jest także kremem BB, dlatego koloryt skóry jest wyrównany.


Codzienną pielęgnację warto uzupełnić o krem na noc z tej samej serii. Zawiera on natłuszczający olej z nasion słonecznika oraz trigliceryd kaprynowo-kaprylowy zapobiegający transepidermalnej utracie wody z naskórka (TEWL). Krem daje niemalże natychmiastowe nawilżenie, które utrzymuje się przez wiele godzin. Jest to zasługa kwasu hialuronowego, który jest kolejnym składnikiem tego produktu. 


Należy pamiętać, że kremy powinny być nakładane na uprzednio oczyszczoną skórę twarzy, czystymi dłońmi. Produkt warto delikatnie wklepać. Nie powinno się go wcierać, gdyż może to nasilić zaczerwienienie skóry. Krem do twarzy na trądzik różowaty to nie jedyny kosmetyk, jaki powinien być stosowany w pielęgnacji cery z tym problemem. Swoją rutynę warto uzupełnić o stosowanie pianki czy innego produktu oczyszczającego skórę. Ważne, aby był on delikatny, nie powodował naruszenia bariery lipidowej skóry, a także zmniejszał podrażnienia, które towarzyszą trądzikowi różowatemu.