null

Łuszcząca się skóra głowy – jakie są przyczyny występowania tej dolegliwości?

Łuszcząca się skóra głowy to problem, który może zostać wywołany przez wiele przyczyn. Dla postawienia właściwej diagnozy niezbędne jest badanie u lekarza dermatologa. Odpowiednia pielęgnacja skóry z problemem łuszczenia się może znacząco złagodzić tę dolegliwość.

Łuszcząca się skóra głowy to dolegliwość, która jest niezwykle dokuczliwa i krępująca dla wielu osób. Najczęściej mówiąc o niej, na myśl przychodzi łupież. Warto jednak wiedzieć, że przyczyn łuszczenia się owłosionej skóry głowy może być znacznie więcej.

Łuszcząca się skóra głowy – przyczyny

Co istotne, łuszczeniu się skóry głowy mogą towarzyszyć również inne powodujące dyskomfort problemy, np. zaczerwienienie czy świąd. Łuszczenie może występować na całej skórze głowy lub jedynie w wybranych miejscach. Co zatem może być przyczyną tej dolegliwości?


Jak się okazuje, problem ten może mieć dość prozaiczne podłoże. U wielu dorosłych osób, łuszczenie skóry spowodowane jest złym doborem kosmetyków do pielęgnacji włosów. Wiele z tego typu produktów zawiera substancje barwiące, zapachowe i pieniące, które mogą nie tylko wysuszać skórę głowy, ale i ją podrażniać. Do podrażnienia może dojść także przy stosowaniu kosmetyków do stylizacji włosów czy farb koloryzujących.

Kolejną przyczyną łuszczenia skóry może być jej przesuszenie w wyniku zabiegów kosmetycznych. Chodzi tutaj głównie o częste suszenie po myciu głowy. Wysoka temperatura powietrza może powodować łuszczenie, a także osłabienie skóry na głowie. Niekorzystnie wpływa też na kondycję włosów.


Co ciekawe, kiedy skóra głowy zaczyna się łuszczyć, warto przyjrzeć się dokładniej diecie. Jak się okazuje, brak w jadłospisie produktów żywieniowych bogatych w takie składniki odżywcze jak cynk, magnez oraz witaminy A i E, może powodować problemy skórne, w tym łuszczenie się naskórka.

Nie można też zapominać o tym, że problemy ze skórą głowy mogą być objawem poważniejszych schorzeń dermatologicznych, jak chociażby łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Mogą być też związane z alergią.

Łuszczenie się skóry głowy – jak je zminimalizować?

Sposób radzenia sobie z łuszczącą się skórą głowy w głównej mierze zależy od podłoża tego problemu. Jeżeli pojawia się on po zastosowaniu nowego kosmetyku, trzeba zaprzestać jego używania. W przypadku, gdy objawy się nasilają po suszeniu włosów, lepiej unikać ciepłego nawiewu i suszyć je na najniższej możliwej temperaturze. Jeżeli suszarka ma chłodny nawiew, to warto skorzystać z tej właśnie opcji. Ewentualnie pozwolić włosom wyschnąć samodzielnie.

 

Z uwagi na to, że łuszczenie skóry głowy może być objawem chorób lub niedoborów w diecie, zawsze warto skonsultować się z dermatologiem lub trychologiem, który dokładnie określi podłoże dolegliwości. Wówczas wdroży leczenie i poleci odpowiednie kosmetyki zawierające substancje łagodzące i nawilżające.

Łuszcząca się skóra głowy u dziecka – co może być przyczyną?

Podobnie jak u dorosłych, tak i u dzieci w różnym wieku skóra głowy może się łuszczyć. Najczęściej mowa tutaj o tzw. ciemieniusze, czyli łojotokowym zapaleniu skóry. Kojarzone jest ono właśnie ze skórą głowy. Trzeba jednak pamiętać, że może występować również na policzkach, uszach, szyi, a niekiedy nawet na tułowiu czy rękach oraz nogach malucha. Do innych, częstych przyczyn łuszczenia się skóry u dzieci zalicza się atopowe zapalenie skóry. Podobnie jak u dorosłych, powodem tego problemu mogą być źle dobrane kosmetyki oraz uboga w cenne składniki mineralne dieta.

Jak złagodzić łuszczenie się skóry u dzieci? Jakich produktów kosmetycznych warto używać?

Aby wyeliminować łuszczącą się skórę u dziecka, trzeba dokładnie znać przyczynę tego problemu. W przypadku najmłodszych zawsze konieczna jest konsultacja z lekarzem. Dopiero po określeniu przyczyny wdrażane jest leczenie. Często oprócz leków przepisanych przez lekarza, zaleca się odpowiednią pielęgnację delikatnej, dziecięcej skóry. W takim przypadku należy postawić na specjalne kosmetyki dla dzieci, dostosowane do ich wieku. W składzie powinny znaleźć się składniki łagodzące podrażnienia, a także pozwalające na odbudowę bariery lipidowej skóry. Wybierając preparaty do codziennych kąpieli dziecka, zwróć uwagę na to, aby dobrze nawilżały skórę, a także minimalizowały swędzenie. W przypadku balsamów, postaw na kosmetyki, które szybko się wchłaniają i nie pozostawiają tłustego filmu. Pamiętaj, że takie preparaty nie powinny zawierać w sobie substancji zapachowych czy barwiących, które mogą powodować nasilenie nieprzyjemnych objawów. Najlepiej stawiać na produkty zaliczane do dermokosmetyków, jak np. te z oferty marki Cetaphil. Seria Pro Itch Control została stworzona specjalnie z myślą o najmłodszych dzieciach borykających się z problemami skórnymi, powodującymi m.in. łuszczenie się skóry. Zaleca się je między innymi jako wsparcie przy takich chorobach jak atopowe zapalenie skóry. Są pomocne także w pielęgnacji skóry delikatnej, suchej i wrażliwej.

null