null

Sucha skóra u niemowlaka – przyczyny, objawy, pielęgnacja

Skóra niemowlaka jest z natury bardziej wrażliwa od skóry dorosłego. To czyni ją podatną na uszkodzenia i skłonną do podrażnień, dlatego od chwili narodzin może sprawiać problemy. Ciemieniuch, potówki czy zmiany łojotokowe to tylko niektóre z dolegliwości towarzyszących niemowlakom. Zazwyczaj szybko powstają i równie szybko znikają. Aby przyspieszyć proces regeneracji skóry, trzeba ją pielęgnować odpowiednio dobranymi kosmetykami.

Na suchą skórę u niemowlaka najlepsze są dermokosmetyki. To produkty bezpieczne i antyalergiczne. Ich formuła została opracowana przez lekarzy, co czyni je w pełni sprawdzonymi, jeśli chodzi o delikatną skórę dziecka. Z racji tego, że nie mają one podziału na wiek i płeć, mogą ich używać wszyscy domownicy. Jakie to kosmetyki i co jest w ich składzie, podpowiemy w niniejszym artykule.

Jakie są przyczyny suchej skóry u niemowlaka?

Sucha skóra u niemowlaka to, w większości przypadków, zjawisko fizjologiczne. Przyczyną jego powstawania jest brak przygotowania organizmu malucha na działanie zewnętrznych czynników środowiskowych. Będące w łonie matki dziecko nie nawykło do obecności patogenów. Płaszcz lipidowy na jego skórze jest bardzo cienki, dlatego nie zapewnia on należytej ochrony i co gorsza, skóra jest bardzo podatna na uszkodzenia i szybko ulega podrażnieniu. W związku z tym niemowlę już od chwili narodzin boryka się z szeregiem problemów. Niektóre z nich są tak częste, że określa się je jako powszechne i nie stanowią zagrożenia dla dziecka. Inne zaś to stany chorobowe, których przyczyną jest niedostateczne wykształcenie się poszczególnych układów.


Najczęstszą chorobą, z jaką musi borykać się maluch, jest atopowe zapalenie skóry. Schorzenia nie da się w pełni wyleczyć. Można jedynie złagodzić jego objawy. Choroba powstaje w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego i nie ma na nią lekarstwa. Zjawiskiem bardziej powszechnym są potówki i inne zmiany łojotokowe. Powodem ich powstawania jest niewłaściwa praca gruczołów łojowych oraz potowych. Sucha skóra głowy u niemowlaka to ciemieniucha. Jest ona zjawiskiem fizjologicznym i zmaga się z nią setki tysięcy niemowląt na całym świecie. Jej najbardziej prawdopodobną przyczyną jest alergia niemowlęcia na środek do pielęgnacji lub podawany pokarm.


Niektórzy rodzice bardzo się niepokoją, gdy zauważają suchą skórę u niemowlaka na twarzy. Zazwyczaj jest to efekt niewielkiego odwodnienia lub działania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Zdarza się też, że jest to zwiastun atopowego zapalenia skóry.

Objawy suchej skóry niemowlaka

Charakterystycznym objawem suchej skóry na twarzy u niemowlaka, a także na jego czole czy głowie jest nadmierne rogowacenie. Powstają wtedy plamy z niewielką ilością naskórka na brzegach, co nie jest bolesne, ale wygląda nieestetycznie. Przesuszona skóra może swędzieć i być zaczerwieniona, co dziecko manifestuje płaczem lub marudzeniem. W przypadku atopowego zapalenia skóry, objawy te nasilają się po kąpieli, dlatego warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry już w trakcie mycia.

Sucha skóra u niemowlaka – czym smarować i myć podrażnienia?

Sucha skóra u niemowlaka to nie koniec świata. Można ją zabezpieczyć odpowiednio dobranymi kosmetykami. Dzięki nim zarówno maluch, jak i jego rodzice zapewnią sobie spokój i komfort. Do pielęgnacji suchej skóry u niemowląt poleca się emolienty. Można je kupić w aptekach i niektórych drogeriach. Potocznie nazywa się je dermokosmetykami, ponieważ w ich składzie są substancje o działaniu terapeutycznym. Pełnią zatem dwie funkcje: terapeutyczną i leczniczą. Uważa się je za hipoalergiczne i pozbawione związków o działaniu drażniącym. W składzie dermokosmetyków znajdują się oleje roślinne np. słonecznikowy, który ma zbawienny wpływ na skórę oraz masło Shea, które intensywnie ją natłuszcza. Formuła dermokosmetyku jest oparta również na glicerynie oraz PCA – związku mającym tendencję do wiązania cząsteczek wody. Dzięki temu chroni cienką skórę niemowlęcia przed odwodnieniem.


W ofercie producentów dermokosmetyków są nie tylko płyny i emulsje do kąpieli. Posiadają oni całe gamy produktów, którymi można wykonać kompleksową pielęgnację. Warte uwagi są również balsamy do smarowania skóry i twarzy, co jest bardzo skutecznym połączeniem. Kosmetyki apteczne są co prawda droższe niż drogeryjne, ale kupując je, nie ryzykujemy dalszego podrażnienia skóry. Balsamy te nie uczulają i nie wywołują niepotrzebnego zaczerwienienia. Pozbawione są parabenów i komponentów zapachowych, które nie zawsze dobrze wpływają na kondycję naskórka. Jeśli mamy w domu niemowlę, zadbajmy o jego odpowiednią pielęgnację, ponieważ zapewni to nam i dziecku komfort, na jaki zasługuje. Opakowania dermokosmetyków są ponadto bardzo wydajne.

null