null

Emolienty - dlaczego są odpowiednie na dzieci od pierwszych dni życia? 

Emolienty to specjalistyczne dermokosmetyki stworzone na bazie przebadanych i odpowiednio dobranych składników, które pielęgnują skórę suchą, atopową i wrażliwą. Mogą je stosować osoby w różnym wieku, ale są szczególnie polecane do pielęgnacji niemowląt, których naskórek nie posiada jeszcze w pełni wykształconej bariery ochronnej przed czynnikami zewnętrznymi.

Emolienty to nie tylko skuteczna bariera ochronna skóry. Wpływają kojąco na cerę atopową, poprawiając jej kondycję i działają przeciwzapalnie. Stosuje się je zarówno do kąpieli, jak i po niej. Kosmetyki przeznaczone są do pielęgnacji niemowląt, dzieci, osób dorosłych i starszych.

Co to są emolienty - dlaczego warto je stosować od pierwszych dni życia dziecka?

Emolienty to dermokosmetyki, które w składzie mają substancje pomagające utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry, łagodzą swędzenie i redukują podrażnienia. Obecność składników pielęgnacyjnych w preparatach sprzyja odbudowie płaszcza hydrolipidowego naskórka. Ich stosowanie nie tylko dokładnie czyści skórę, ale też chroni ją przed negatywnymi czynnikami środowiskowymi.


Podstawą codziennej pielęgnacji skóry, zwłaszcza najmłodszych, powinna być emulsja do mycia i balsam nawilżający. Kosmetyki są niezwykle delikatne i można bez obaw stosować je nawet u noworodków od pierwszych dni życia. Ważne, aby preparaty do mycia skóry nie pozostawiły na niej tłustej i nieprzepuszczalnej warstwy. Właśnie z tego powodu, w emulsji do mycia Cetaphil PRO Itch Control, substancje myjące związane są w postaci miceli. Oznacza to, że uwalnianych jest ich tyle, ile potrzeba do zabiegu oczyszczenia, a delikatna piana bardzo dobrze się spłukuje.


Emolienty mają również chronić skórę w ciągu dnia. Kosmetyki do ciała powinny pomagać w odbudowie płaszcza lipidowego naskórka, uzupełniając brakujące lipidy i utrzymywać właściwy poziom jej nawilżenia. Aby pielęgnacja była kompleksowa, warto stosować kosmetyki w ramach jednej serii. Naturalny Czynnik Nawilżający zawarty w balsamie Cetaphil PRO Itch Control pozwala zabezpieczyć wrażliwą skórę dzieci przed czynnikami zewnętrznymi.

Kiedy sięgnąć po emolienty?

Emolienty są szczególnie wskazane w pielęgnacji niemowląt i małych dzieci, które mają wrażliwą i bardzo delikatną skórę, pozbawioną jeszcze naturalnych mechanizmów ochronnych. Tego typu dermokosmetyki zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia naskórka, przez co zmniejszają ryzyko podrażnień.


Ważne, aby pamiętać, że emolienty mogą być używane przez osoby w każdym wieku, zwłaszcza w pielęgnacji cery suchej i skłonnej do podrażnień. Są szczególnie polecane osobom z atopowym zapaleniem skóry (AZS), których cera jest bardzo wrażliwa, czasami skrajnie sucha i szorstka, co powoduje nasilone uczucie świądu. Substancje zawarte w kosmetykach tego typu nie tylko dokładnie oczyszczają, ale działają kojąco, głęboko nawilżają i odbudowują warstwę ochronną, uzupełniając brakujące lipidy. W przypadku AZS warto uzupełnić pielęgnację o preparaty dedykowane skórze trądzikowej.


Emolienty stosuje się również na skórę wrażliwą i skłonną do podrażnień u osób dorosłych i starszych. Ich podstawowym zadaniem jest wówczas regeneracja i przywrócenie prawidłowych funkcji skórze. Wykazują również bardzo skuteczne działanie łagodzące, stąd wykorzystywane są przy pielęgnacji w wielu schorzeniach skórnych, zarówno tych, które mają podłoże genetyczne, jak i środowiskowe. Ich zastosowanie pozwala zmniejszyć podrażnienia wywołane np. przez detergenty. 

Jak stosować emolienty dla niemowląt i dzieci?

Skóra niemowląt i dzieci jest zdecydowanie bardziej wrażliwa i cieńsza niż u dorosłej osoby, ponieważ nie wykształciła jeszcze w pełni wszystkich mechanizmów obronnych. Każdy dorosły człowiek posiada płaszcz hydrolipidowy na skórze. U dziecka jest on w fazie tworzenia się (podobnie jak gruczoły potowe i łojowe). Dlatego o cerę niemowląt i dzieci należy zadbać w sposób szczególny. 


Preparaty z emolientami stosuje się do codziennej pielęgnacji. Emulsję do kąpieli można dodać do wanienki z przygotowaną wodą lub stosować bezpośrednio na skórę, delikatnie masując ją, aż do utworzenia piany. Substancje myjące użyte w emolientach nie pozostawiają na naskórku dziecka tłustej warstwy, jak inne popularne kosmetyki, które można kupić w drogeriach. Ważne, aby po kąpieli nie wycierać dziecka, a delikatnie wysuszyć jego ciało, przykładając punktowo miękki ręcznik.

Balsam warto stosować po każdej kąpieli na całe ciało, pamiętając o główce, ale omijając okolice oczu. Aby uniknąć nieprzyjemnego efektu zimna, można nałożyć porcję kosmetyku na dłonie i potrzeć nimi, aby go ogrzać. Następnie kolistymi ruchami, delikatnie wmasować w skórę dziecka.


Najlepsze na rynku dermokosmetyki mają skład opracowany na podstawie najnowszych badań nad skórą suchą, atopową i wrażliwą. Chociaż emolienty powstały z myślą o pielęgnacji najmłodszych od pierwszych dni ich życia, to sprawdzają się niezależnie od wieku. Jeśli obserwujemy podrażnienia na skórze czy jej nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne, warto zastąpić emolientami dotychczas używane balsamy czy płyny do kąpieli, których skład nie zawsze odpowiada specyficznym potrzebom naszej skóry.