null

Jak pozbyć się krost na ramionach? Wskazówki

Krosty na ramionach pojawiają się nie tylko w wieku nastoletnim. Mogą być poważnym problemem również po 30 roku życia. Przyczyn ich powstawania jest wiele. Aby raz na zawsze pozbyć się pryszczy i zaskórników, warto w codziennej pielęgnacji uwzględnić stosowanie łagodnych i hipoalergicznych produktów. 

Krosty tworzące się na ramionach mogą skutecznie zniechęcić do założenia stroju kąpielowego czy eleganckiej sukienki. Kiedy stają się problemem przewlekłym, warto dociec, co jest ich przyczyną. Należy też niewątpliwie wcielić w życie szczególne zasady dotyczące higieny cery tłustej i trądzikowej, zmienić dietę oraz zaopatrzyć się w przebadane klinicznie dermokosmetyki. Wówczas pryszcze na twarzy i ramionach przestaną być problemem. 

Przyczyny tworzenia się krost na ramionach

Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na tworzenie się krost na ramionach. W większości ta przypadłość jest związana z problemami hormonalnymi (pojawiającymi się na skutek licznych chorób przewlekłych), niewłaściwą higieną oraz dietą. Niewielki procent z nich wymaga specjalistycznego leczenia u lekarza dermatologa i np. konieczności podjęcia antybiotykoterapii. 


Warto mieć na uwadze, że pielęgnacja cery z tendencją do trądziku powinna być zarówno delikatna, jak i oparta na składnikach nawilżających. Nie jest bowiem prawdą, że cera tłusta nie wymaga dodatkowego nawilżenia. Jest wręcz odwrotnie. Osoby z tłustą cerą, które nie nakładają dwa razy dziennie kremu z substancjami pomagającymi utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia (np. z ceramidami), przyczyniają się do nadmiernej aktywacji gruczołów łojowych. Struktury te otrzymują sygnał o przesuszeniu naskórka i w efekcie zaczynają produkować więcej sebum, które blokuje ich ujście. Równie szkodliwe może być używanie kosmetyków, które wysuszają skórę, np. zwykłego mydła. Nie należy ponadto po umyciu ciała i twarzy trzeć skóry ręcznikiem. Może to powodować podrażnienia i zaczerwienienie, a w przypadku zmian ropnych rozprzestrzenienie się ich treści na resztę ciała. 


Istotne jest też przestrzeganie właściwej diety. To, co w sposób wyjątkowo negatywny wpływa na skórę i jej pH, to alkohol, słodycze, fast-food oraz produkty tłuste. Lepiej jest włączyć do codziennego jadłospisu dużą ilość bogatych w błonnik warzyw i owoców, a także wodę mineralną (min. 2 litry dziennie), która nawilży skórę od środka. 

Dermokosmetyki w pielęgnacji skóry problematycznej

Codzienna pielęgnacja ma ogromne znaczenie w zachowaniu zdrowej i promiennej skóry. W przypadku skóry z niedoskonałościami niezwykle ważne jest codziennie jej oczyszczanie. Tylko w ten sposób można pozbyć się nadmiaru brudu, kurzu i sebum, które gromadzą się w ujściach gruczołów łojowych. Najlepsza będzie delikatna i hipoalergiczna emulsja micelarna oczyszczająca z serii Cetaphil EM. Co ważne, może być stosowana również w przypadku skóry wrażliwej. Działa łagodnie, nie uszkadzając naturalnego płaszcza lipidowego skóry. W składzie nie ma wysuszającego mydła ani innych substancji, które mogłyby powodować uczulenie czy podrażnienie.


Po kąpieli i wysuszeniu skóry należy przywrócić jej naturalne pH i uzupełnić składniki nawilżające, które nie tylko tworzą warstwę ochronną naskórka, ale też sprzyjają regeneracji. Ważne, aby produkt był niekomedogenny, czyli żeby nie blokował porów skóry i tym samym nie przyczyniał się do powstawania nowych zmian skórnych. Dobrym przykładem jest balsam do twarzy i ciała z serii Cetaphil MD dermoprotektor, który ma w składzie wiele cennych składników, w tym olej z awokado, glicerynę, witaminę E i pantenol. Produkt wiąże wodę w skórze i chroni przed jej odparowaniem. Nie pozostawia uczucia tłustości, nie uczula i nie podrażnia. 


Warto sprawdzić: Trądzik na plecach - przyczyny, możliwości leczenia

Profilaktyka czystej i gładkiej skóry

Aby skóra ramion pozostawała gładka, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:


  • przed wyjściem na słońce należy nałożyć na całe ciało krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznych. Promieniowanie UV nie tylko wysusza skórę, ale może przyczynić się do powstania przebarwień;
  • po wyjściu z basenu trzeba dokładnie umyć ciało (aby pozbyć się wysuszającego chloru) i nawilżyć skórę delikatnym balsamem lub kremem;
  • nie należy samodzielnie wyciskać zmian na dekolcie i ramionach. W ten sposób można przyczynić się do rozprzestrzeniania się bakterii na całym ciele, ale również stworzyć trudno gojące się blizny;
  • jeśli na ciele znajdują się zaskórniki otwarte (z ropną treścią), warto nosić ubrania wykonane z przewiewnych, naturalnych tkanin. Tworzywa sztuczne powodują, że skóra „nie oddycha”, co sprzyja tworzeniu się środowiska optymalnego do rozwoju bakterii.


Zmieniając swoje nawyki higieniczne, dietę oraz pielęgnację można w szybki i skuteczny sposób pozbyć się uciążliwego trądziku z twarzy, dekoltu, pleców i ramion.