null

Krem do cery trądzikowej – w jaki sposób go używać?

Cera trądzikowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Na co dzień trzeba sobie radzić z zaskórnikami, nadmiarem sebum, stanami zapalnymi, a często też z łuszczącą się skórą po stosowaniu zbyt drażniących kosmetyków. Odpowiednio dobrany krem nie tylko zmniejsza przetłuszczanie się, lecz także odbudowuje barierę skóry, nawilżając ją. Poszukując dobrego kosmetyku, warto skupić się na tym, aby był lekki, szybko się wchłaniał i nie powodował nasilenia zmian trądzikowych. Jak należy go prawidłowo używać?

O czym należy pamiętać, pielęgnując skórę trądzikową?

Skóra trądzikowa jest problematyczna i może się pojawić zarówno u młodych osób w okresie dojrzewania, jak i również u ludzi po 30. czy 40. roku życia. Skóra ze zmianami trądzikowymi wymaga dobrej pielęgnacji, która nie nasili stanów zapalnych i wydzielania sebum ani nie zwiększy ilości zaskórników, z którymi na co dzień trzeba sobie radzić. Należy też pamiętać, że cera trądzikowa potrzebuje nawilżenia. Naruszenie bariery hydrolipidowej sprawia, że skóra może się łuszczyć i nadmiernie wydzielać sebum, co prowadzi do pojawienia się podrażnień. 


Często rozwiązaniem staje się krem do cery trądzikowej o właściwościach matujących. Sprzyja on zmniejszeniu przetłuszczania w ciągu dnia, dzięki czemu skóra wygląda lepiej, a makijaż utrzymuje się dłużej i jest trwalszy. 


Osoby zmagające się z trądzikiem powinny również zadbać o odpowiednią higienę. Skórę należy myć jedynie czystymi dłońmi i używać delikatnych produktów. Przed nałożeniem kremu do cery trądzikowej powinno się umyć ręce, a w ciągu dnia starać się nie dotykać twarzy. Bardzo ważne jest, aby podczas wieczornej pielęgnacji lub od razu po powrocie do domu dokładnie umyć skórę, ponieważ osiada na niej wiele zanieczyszczeń takich jak kurz czy smog. Aby skóra wyglądała jak najlepiej, należy regularnie zmieniać poszewkę i wymieniać ręczniki. Do osuszenia skóry twarzy można użyć jednorazowych ręczników – dzięki temu zyska się pewność, że skóra w żaden sposób nie zostanie zanieczyszczona. 

Jakie składniki pomagają w pielęgnacji skóry trądzikowej?

Osoby o cerze tłustej i trądzikowej cenią sobie kosmetyki lekkie, które łatwo można aplikować. Krem do cery trądzikowej powinien dobrze się wchłaniać i nie zapychać porów. Najlepiej, by dodatkowo nawilżał skórę i pozostawiał ją matową. Krem Cetaphil Pro Oil Control spełnia te funkcje. Zawiera technologię Ceramid-5, która pomaga odbudować uszkodzoną barierę naskórkową, a także działa nawilżająco. Dzięki technologii mikropereł matuje cerę. Skóra trądzikowa (jak każda inna) powinna być codziennie chroniona przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. W przypadku trądziku i widocznych stanów zapalnych słońce może nasilać problem i powodować powstanie przebarwień w tych miejscach. Cetaphil krem do skóry trądzikowej chroni skórę przed promieniowaniem UVA/UVB dzięki technologii Oleosome. 


W pielęgnacji skóry trądzikowej istotne jest także oczyszczanie. Najlepiej sprawdza się lekka formuła, np. pianka. Zestaw do cery trądzikowej Cetaphil można wzbogacić o piankę, w której wykorzystano technologię Zinc Complex. To połączenie działania oczyszczającego i łagodzącego, dzięki czemu skóra jest gotowa na przyjęcie składników z kolejnych produktów. Piankę warto stosować podczas porannej i wieczornej rutyny pielęgnacyjnej.

Jak prawidłowo nakładać krem?

Krem nawilżający do cery trądzikowej powinien być nakładany na uprzednio oczyszczoną skórę. Sprawdzi się tu zarówno pianka Cetaphil z serii Pro Oil Control, jak i żel czy płyn. Skórę należy umyć dwuetapowo, jeśli został zastosowany krem z filtrem SPF lub mocny makijaż. Przed nałożeniem kremu bardzo ważne jest jej dokładne osuszenie. 


Istnieje kilka technik nakładania kremu, gdzie najpopularniejsze z nich to wklepywanie i wsmarowywanie. Warto wybrać tę, która jest najwygodniejsza, pamiętając, że smarując twarz, należy wykonywać ruchy do góry lub od wewnątrz na zewnątrz. Wklepywanie sprawdzi się, jeśli skóra nie jest podrażniona. Nie powinno się go stosować w przypadku cery wrażliwej i naczynkowej. 


Kosmetyki do skóry trądzikowej można stosować codziennie. Ważne, aby rano po nałożeniu kosmetyku odczekać kilka minut z nałożeniem podkładu czy kremu z filtrem. To istotne dla wchłonięcia się kremu oraz trwałości makijażu. 


Zmiany trądzikowe mogą obejmować nie tylko skórę twarzy, lecz także plecy czy dekolt, dlatego warto zadbać również o te części ciała. Wymagają dobrego oczyszczania i nawilżania. Niektóre kremy do cery trądzikowej sprawdzają się też jako kosmetyki do pielęgnacji szyi i dekoltu. Warto, aby miały lekką konsystencję i dobrze się wchłaniały. Powinny także nawilżać skórę i zmniejszać zmiany trądzikowe.