null

Niedobory witaminy D – czym się objawiają?

Na podstawie wyglądu skóry można zauważyć wiele niedoborów witamin i minerałów. W Polsce często występuje niedobór witaminy D, nazywanej również „witaminą słońca”. Do jej syntezy potrzebne są promienie słoneczne, a w okresie zimowym nie ma ich wiele. Suplementowanie witaminy D jest także istotne dla skóry i włosów. Dowiedz się, czy nie cierpisz na niedobór tej witaminy.

Dlaczego cierpimy na niedobór witaminy D?

W okresie jesienno-zimowym w Polsce ilość słońca jest niewielka. W tym czasie w szczególności warto zadbać o dostarczanie swojemu organizmowi witaminy D. To jedna z witamin, których nie można znaleźć w dużych ilościach w jedzeniu, dlatego konieczna jest jej suplementacja. Mimo że w cieplejszych miesiącach dostęp do słońca jest większy, niedobór witaminy D pozostaje powszechny. Dzieje się tak, ponieważ wiele osób w godzinach największego natężenia słońca, czyli od 10.00 do 15.00, przebywa w zamkniętych pomieszczeniach. 


Rośnie także świadomość społeczeństwa dotycząca stosowania kremów ochronnych z wysokimi faktorami. Zabezpieczenie skóry jest bardzo ważne, ponieważ minimalizuje ryzyko zachorowania na raka skóry, ale brak syntezy witaminy D przez skórę również może być niebezpieczny dla zdrowia. Cetaphil Bright Healthy Radiance Krem na dzień na przebarwienia SPF 15 zmniejsza zmiany barwnikowe, które powstają w wyniku braku ochrony przed słońcem. Szybko się wchłania, rozjaśnia skórę i zapobiega powstawaniu kolejnych przebarwień. Warto go stosować podczas porannej rutyny pielęgnacyjnej, zaraz przed nałożeniem makijażu. W przypadku przebywania na ostrym słońcu można go reaplikować w ciągu dnia. 


Osoby, które dbają o skórę i codziennie pamiętają o stosowaniu produktów z filtrami przeciwsłonecznymi, także powinny regularnie wykonywać badanie stężenia witaminy D. W przypadku niedoborów konieczne jest dobranie indywidualnej dawki do suplementacji. Jeśli pojawi się jej nadmiar, należy znaleźć jego przyczynę, zwłaszcza jeśli nie wynika ona z suplementacji. Może to być przyczyną wielu dolegliwości związanych z pracą nerek, serca czy układu nerwowego.

Jakie są objawy braku witaminy D?

Optymalne stężenie witaminy D3 dla osoby dorosłej wynosi 31–50 ng/ml. Niższe wartości utrudniają wchłanianie się wapnia, który jest bardzo ważny dla organizmu. Objawy niedoboru witaminy D to przede wszystkim brak energii i osłabienie. Spada także odporność, przez co organizm jest bardziej podatny na zachorowania. Szybciej pojawia się zadyszka, większa męczliwość, apatia i niechęć do wykonywania codziennych obowiązków. Często dochodzi również do bezsenności, problemów z apetytem i podwyższonym ciśnieniem krwi. 


Niedobór witaminy D nie pozostaje bez znaczenia dla wyglądu skóry i włosów. Niskie stężenie może nasilać objawy łuszczycy, atopowego zapalenia skóry i ym-jest-tradJakie są rodzaje trądziku? Jak je rozpoznać?. Witamina D jest ważna w leczeniu tego ostatniego, ponieważ normalizuje proces keratynizacji naskórka, zmniejsza stany zapalne, a także przyspiesza ich gojenie. Braki witaminy D można zauważyć również na włosach. Są one słabsze, rzadsze i cieńsze. Nasilone staje się wypadanie włosów, może pojawiać się miejscowe łysienie. Wyrównanie niedoborów witaminy D łagodzi te dolegliwości, poprawia kondycję włosów i skóry, jednak na efekty należy poczekać nawet 3 miesiące. 

Gdzie można znaleźć witaminę D?

Witamina D jest syntezowana przez skórę w wyniku oddziaływania na nią promieni słonecznych. Wystarczy już 20 minut dziennie przebywania na zewnątrz w najsilniejszym nasłonecznieniu, czyli między godziną 10.00 a 15.00. Warto mieć wtedy odkryte ramiona, łydki oraz twarz. Aby osiągnąć optymalny efekt, nie powinno się wtedy pokrywać skóry żadnymi filtrami słonecznymi. Osoby, które się nie opalają, mają wrażliwą skórę lub nie chcą się narażać na ryzyko pojawienia się czerniaka, powinny przyjmować suplementy diety zawierające witaminę D. 


Niewielkie ilości tej witaminy można znaleźć w niektórych produktach spożywczych, w szczególności w tłustych rybach morskich. Węgorz, łosoś czy tuńczyk powinny pojawić się na stole przynajmniej dwa razy w tygodniu. W warzywach i owocach nie ma witaminy D, jednak są one bardzo wartościowym źródłem innych witamin i minerałów, dlatego również powinny znaleźć się w codziennym jadłospisie.


Przyjmując suplementy multiwitaminowe lub kilka różnych suplementów na raz, należy sprawdzić, czy zawartość poszczególnych witamin się nie dubluje. Często to łatwy sposób na nieświadome doprowadzenie do nadmiaru, co również jest niekorzystne dla zdrowia. Witamina D dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego warto ją przyjmować wraz z produktami spożywczymi bogatymi w ten makroskładnik.