null

Jak powinna wyglądać pielęgnacja łysej skóry głowy?

Wielu panów decyduje się na ogolenie głowy z powodu nadmiernego wypadania włosów lub dla wygody. Łysa skóra głowy wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji, ponieważ jest narażona na przesuszanie, promieniowanie słoneczne i podrażnienia po goleniu. Jak powinna wyglądać pielęgnacja?

Co się dzieje z głową po goleniu?

Wielu mężczyzn goli głowę nie tylko z powodu utraty włosów lub ich znacznego przerzedzenia, lecz także ze względu na modę czy wygodę. Skóra pozbawiona włosów jest jednak narażona na wiele czynników zewnętrznych, co skutkuje przesuszeniem, oparzeniami słonecznymi czy podrażnieniami. Ponadto wymaga nieco innej pielęgnacji. Chociaż nie trzeba już się martwić przetłuszczaniem czy puszeniem się włosów, łysa skóra głowy boryka się natomiast z innymi problemami. Warto pamiętać, że jeśli wcześniej występował łupież, to po ogoleniu głowy również może się pojawić, dlatego lepiej wcześniej go wyeliminować. 


W pielęgnacji trzeba skupić się na skórze głowy. Na jej powierzchni często pojawiają się wypryski i podrażnienia, a pory się zapychają. Łysa głowa jest bardzo wrażliwa na opalanie, dlatego należy ją chronić kremami z wysokimi filtrami i nosić nakrycia głowy, w szczególności podczas przebywania na zewnątrz. Słońce przyspiesza proces starzenia się, a brak ochrony może prowadzić do rozwoju nowotworów skóry, w tym czerniaka. Głowa szybciej się opala niż pozostałe części ciała, dlatego fotoprotekcja jest tak bardzo ważna.


Efektem golenia jest szybsze twardnienie włosa. Z czasem stają się one mocniejsze, a skóra głowy szorstka w dotyku. Ponadto twardsze włosy podczas wzrostu mogą mieć problem z przebiciem się przez naskórek, co może powodować zapychanie porów czy nawet zapalenie mieszków włosowych i wrastanie włosów. 

Jakiej pielęgnacji potrzebuje łysa skóra głowy?

Podstawą pielęgnacji łysej skóry głowy jest odpowiedni środek do mycia. Najważniejsze, aby był delikatny i nie podrażniał skóry. Nie musi to być szampon do włosów, ponieważ takie produkty często zawierają SLS lub inne detergenty, które zazwyczaj wysuszają skórę głowy. Sprawdzi się tu Cetaphil EM Emulsja micelarna do mycia, która ma delikatną formułę, usuwa zanieczyszczenia i nie powoduje wysuszenia. W składzie ma niacynamid, pantenol i glicerynę, dzięki czemu skóra jest jeszcze lepiej zaopiekowana. Produkt można stosować także do oczyszczania twarzy. Nadaje się do zmywania kurzu, potu i makijażu. Kosmetyk ma wygodne opakowanie z pompką, dzięki czemu z łatwością nakłada się odpowiednią ilość kosmetyku. Podczas mycia warto wykonać masaż głowy, który poprawi ukrwienie skóry, a także będzie wspierał usuwanie martwego naskórka. Produkt należy dokładnie zmyć przed przystąpieniem do kolejnych kroków pielęgnacyjnych.


Po oczyszczaniu należy nałożyć kosmetyk, który poprawi kondycję skóry. Dobrym rozwiązaniem jest Cetaphil MD Dermoprotektor Balsam do twarzy i ciała. Produkt szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy, dlatego można go nakładać również na skórę głowy. Zapewnia długotrwałe nawilżenie, eliminuje świąd i łuszczenie się. 


Krem na łysą skórę głowy wolno nakładać także na noc, ważne, aby nie był komedogenny ani nie powodował wyprysków. Mężczyźni, którzy golą głowę maszynką, powinni zadbać, o to, aby była ona ostra i zdezynfekowana przed każdym użyciem. Zmniejsza to ryzyko pojawienia się uszkodzeń skóry. Po goleniu również można nałożyć Cetaphil MD Dermoprotektor, który łagodzi podrażnienia i zapewnia odpowiednie nawilżenie. 


Regularnie należy także wykonywać peeling głowy. Można użyć w tym celu delikatny żel peelingujący do twarzy, który usunie martwy naskórek, oczyści skórę i sprawi, że będzie bardziej podatna na działanie składników aktywnych zawartych w kremach czy balsamach. Taki peeling najlepiej wykonywać 1–2 razy w tygodniu. 

Jak chronić głowę przed promieniowaniem słonecznym?

Mężczyźni często zapominają o codziennej ochronie przeciwsłonecznej. Chociaż zdarza im się nałożyć kosmetyk z filtrem na skórę twarzy, to bardzo często pomijają łysą głowę i płatki uszu, przez co te miejsca mogą zostać uszkodzone przez promienie słoneczne. Warto pamiętać o stosowaniu kremu z filtrem. Można sięgać po ten sam, który jest nakładany na całe ciało czy skórę twarzy. Wystarczy niewielka ilość kosmetyku do wsmarowania w odkryte miejsca. Produkt warto wmasowywać aż do momentu, gdy zniknie widoczne zbielenie skóry. Nakładanie kremu z filtrem powinno się odbyć przynajmniej 20 minut przed wyjściem z domu. 


Ochronę przeciwsłoneczną można zwiększyć poprzez stosowanie nakryć głowy takich jak czapki, kaszkiety czy kapelusze. Warto, aby były wykonane z naturalnych tkanin, ponieważ sztuczne materiały mogą prowadzić do pojawienia się na skórze niedoskonałości, np. wyprysków i tzw. potówek.