null

Jakie są początki trądziku różowatego?

Trądzik różowaty najczęściej pojawia się po 30. roku życia. Choć do końca nie została poznana jego etiologia, to nasilenie objawów pojawia się w wyniku nagłej zmiany temperatury, stresu, pikantnych potraw czy stosowania źle dobranych kosmetyków. W początkowym stadium wiele osób bagatelizuje pojawiający się rumień, jednak gdy dochodzi do tego swędzenie skóry lub niewielkie wypryski, konieczna jest pomoc dermatologa. Jak rozpoznać trądzik różowaty?

Jakie są pierwsze objawy trądziku różowatego?

Trądzik różowaty pojawia się najczęściej między 30. a 50. rokiem życia. Może wystąpić u osób, u których w rodzinie były już takie przypadki, a także w wyniku chronicznego stresu, zaburzeń hormonalnych czy naczyniowo-ruchowych. Pierwsze objawy często są bagatelizowane, ponieważ mogą świadczyć o podrażnieniu skóry przez czynniki zewnętrzne. W trądziku różowatym pojawiają się zaczerwienienia skóry spowodowane silnymi emocjami, stresem, spożywaniem pikantnych przypraw, alkoholu lub gwałtownymi zmianami temperatury. Również promieniowanie słoneczne może wywoływać rumień. 


Nieleczony trądzik różowaty może prowadzić do ciężkich powikłań, czyli rhinophymy. To kalafiorowaty przerost nosa, który można leczyć tylko chirurgicznie. Najczęściej występuje u mężczyzn, którzy zazwyczaj przykładają mniejszą wagę do pielęgnacji twarzy niż kobiety. O skórę z trądzikiem różowatym należy odpowiednio dbać. Brak podjęcia leczenia i pielęgnacji może utrwalić rumień, który trudno usunąć. Z czasem mogą się pojawić także podrażnienia, wysypka, pieczenie i świąd, a w zaawansowanej formie występują również nacieki zapalne. 


Trądzik różowaty występuje w różnej postaci, np.:

  • rumieniowej z widocznymi naczynkami;
  • grudkowo-krostkowej;
  • przerostowo-naciekowej;
  • ocznej;
  • ziarniniakowej.

Należy pamiętać, że osoby z cerą naczynkową, których twarz szybko się czerwieni, mogą w przyszłości mieć trądzik różowaty. Im wcześniej włączy się odpowiednią pielęgnację, tym większa szansa, że skóra pozostanie w dobrej kondycji. Leczenie trądziku różowatego niestety nie jest łatwe i wymaga czasu. Ponadto całkowite wyleczenie nie będzie możliwe, a odpowiednia pielęgnacja pomoże jedynie zmniejszyć objawy. 

Co zaostrza trądzik różowaty?

Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym podobna jest do dbania o cerę naczynkową. Bardzo ważny aspekt stanowi unikanie czynników, które nasilają dolegliwości i stan zapalny skóry. Osoby walczące z trądzikiem różowatym powinny zadbać o dietę i nawodnienie organizmu. Ich jadłospis musi być bogaty w produkty zawierające witaminę C (zawiera ją wiele warzyw i owoców). Powinno się wykluczyć pikantne potrawy, czekoladę, kakao, niektóre produkty mleczne i alkohol. Spożywane jedzenie nie może być też gorące. 


Warto wiedzieć: Bakteryjne zapalenie skóry - przyczyny, objawy


Należy unikać gorących miejsc, takich jak sauna, solarium, a nawet tropikalne kraje. Powinno się zrezygnować z opalania. Podczas aktywności fizycznej trzeba pamiętać, by nie była ona bardzo wyczerpująca. Niektóre leki czy zabiegi kosmetyczne mogą również zaostrzać trądzik różowaty. Szczególną uwagę należy zwrócić na kortykosteroidy i retinoidy, peelingi mechaniczne, mocno rozgrzewające kosmetyki, a także te, które mogą naruszyć barierę hydrolipidową skóry. Brak odpowiednio dobranej pielęgnacji domowej i właściwych zabiegów kosmetycznych może prowadzić do szybszego starzenia się skóry

Kosmetyki zmniejszające rumień i zaczerwienienia

Kosmetyki do pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym lub z teleangiektazjami powinny przede wszystkim zmniejszać rumień. Linia Cetaphil PRO Redness Control jest skierowana do osób, które na co dzień zmagają się z zaczerwienieniem skóry. W kremie z tej serii można znaleźć kofeinę i wyciąg z lukrecji zmniejszające zaczerwienienie i rumień, a także krzemionkę, która napina skórę i wyrównuje jej koloryt. Produkt zawiera również składniki o działaniu kojącym. Należy do nich alantoina. Oprócz tego ma witaminę E, która jest nazywana „witaminą młodości”, ponieważ wykazuje działanie antyoksydacyjne, odżywia i regeneruje skórę. 


Rumień, który pojawia się na początku trądziku różowatego, często jest wywoływany przez słońce, dlatego tak duże znaczenie ma ochrona przeciwsłoneczna. Krem na dzień z serii Cetaphil Pro Redness Control zawiera filtr SPF 30, który zabezpiecza skórę przed promieniami słońca. 


Na noc warto sięgać po krem z tej samej linii, który poza kofeiną i wyciągiem z lukrecji zawiera również olej z nasion słonecznika natłuszczający skórę, a także trójgliceryd kaprylowo-kaprynowy zapobiegający utracie wody z naskórka. To właśnie dzięki niemu bariera hydrolipidowa skóry jest odpowiednio chroniona.


W celu oczyszczenia skóry warto zastosować produkty o delikatnej formule. Jednym z nich jest pianka, którą również można znaleźć w serii Cetaphil Pro Redness Control. To produkt łagodny dla skóry, nie wysusza jej, ani nie podrażnia. Zmniejsza uczucie swędzenia i pieczenia, które tak często towarzyszy trądzikowi różowatemu.