null

Bakteryjne zapalenie skóry – objawy i leczenie. Jak powstaje ta choroba?

Bakteryjne zapalenie skóry to jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń dermatologicznych. Najczęściej dochodzi do niego na skutek zakażenia paciorkowcami lub gronkowcem, ale to nie jedyna przyczyna. Chorobę leczy się farmakologicznie, w zależności od patogenu, który okazał się szkodliwy dla skóry.

Infekcje bakteryjne mogą obejmować głębsze obszary naskórka, nie tylko jego warstwę powierzchniową, dlatego ważna jest prawidłowa diagnostyka. Rozpoznanie patogenu jest możliwe dzięki badaniom mikrobiologicznym. Czasem objawy zakażenia są tak charakterystyczne, że dodatkowe testy są zbędne. Choremu przepisuje się leki na bakteryjne zapalenie skóry oraz zaleca codzienną pielęgnację właściwie dobranymi kosmetykami.

Bakteryjne zapalenie skóry – co to jest i dlaczego powstaje?

Bakteryjne zapalenie skóry to nic innego jak zakażenie jej powierzchni lub głębszych warstw przez chorobotwórcze patogeny. Aby rozpoznać ich rodzaj, konieczna jest wizyta u dermatologa i poddanie chorego kilku istotnym testom. Bakteryjne zapalenie skóry najczęściej wywołują paciorkowce i gronkowce, choć nie tylko. Chorobę powodują również te patogeny, które są odpowiedzialne za inne schorzenia, nierzadko zagrażające życiu i zdrowiu człowieka. Do nich zalicza się m.in. choroby weneryczne, gruźlicę skóry lub boreliozę. Z bakteryjnym zapaleniem skóry zmagają się też osoby z upośledzonym systemem odpornościowym. Nieleczone bakteryjne zapalenie skóry może się przerodzić w zakażenie uogólnione, które wiąże się z ryzykiem śmierci pacjenta.

Jakie choroby zalicza się do bakteryjnych zapaleń skóry?

Bakteryjne zapalenie skóry nie jest odrębną jednostką chorobową. Termin ten obejmuje szereg schorzeń, które powstają na skutek zakażenia drobnoustrojami. Zalicza się do nich:

  • liszajca zakaźnego – chorobę, z którą zmagają się głównie dzieci. Jej charakterystycznym objawem są podobne do nadżerki, żółte strupy. Liszajec zakaźny wymaga leczenia farmakologicznego;
  • wyprysk kontaktowy – chorobę mającą podłoże alergiczne lub powstałą na skutek zetknięcia się z czynnikiem drażniącym. Jej symptomem są grudki i wysiękowe krostki obejmujące większe partie ciała;
  • wyprysk pieniążkowaty – ma podobne objawy do kontaktowego, lecz z tą różnicą, że zmiany skórne na ciele chorego przypominają monety;
  • odczyn alergiczny – zazwyczaj powstaje na skutek ukąszenia owada, który przenosi na skórę chorobotwórcze drobnoustroje. Wykwity skórne przypominają pokrzywkę lub rumieniowe grudki.


Do bakteryjnych zakażeń skóry zalicza się jej także atopowe zapalenie. Skóra chorego jest podrażniona, zaczerwieniona i momentami bardzo swędząca. Może towarzyszyć jej obrzęk. Z zakażeniem patogenami wiąże się też obecność czyraków, które jeśli lokalizują się blisko mózgu, mogą stanowić istotne zagrożenie dla życia i zdrowia.

Leczenie farmakologiczne bakteryjnego zapalenia skóry

Leczenie farmakologiczne bakteryjnego zapalenia skóry jest zależne od rodzaju chorobotwórczego drobnoustroju. W wielu przypadkach konieczna jest antybiotykoterapia lub kuracja sterydami dostępnymi na receptę. Chory otrzymuje także środki o działaniu miejscowym, takie jak maści, kremy czy płyny do stosowania na skórę. Niektóre schorzenia mają tendencję do nawrotu, dlatego istotnym elementem terapii jest codzienna pielęgnacja skóry. Kosmetyki kupione w drogerii nierzadko nie radzą sobie z takimi przypadłościami, dlatego powinno się sięgnąć po preparaty apteczne.


Warto wiedzieć: Kontaktowe zapalenie skóry - objawy, leczenie

Dermokosmetyki a bakteryjne zapalenie skóry

Bakteryjnego zapalenia skóry nie da się zwalczyć dermokosmetykami, ale są one potrzebne w procesie leczenia. Skóra chorego wymaga wtedy troski i nie powinna być pielęgnowana preparatami, które mogą pogorszyć jej kondycję. Kosmetyki apteczne ograniczają to ryzyko do minimum, ponieważ ich formuła została opracowana przez dermatologów. Ci z kolei zadbali o to, aby miały one działanie lecznicze dla skóry, a nie ją dodatkowo uszkadzały. W dermokosmetykach nie ma parabenów ani sztucznych barwników, brak w ich składzie substancji o działaniu drażniącym. Większość produktów oparta jest na wodzie termalnej i naturalnych składnikach, które mają właściwości kojące i gojące. Taką substancją jest np. pantenol i alantoina.


Dermokosmetyki zawierają również unikatowe kompleksy nawilżające oraz odbudowujące uszkodzoną barierę lipidową naskórka. Jest to tzw. kompleks ERC lub PCA, a także Naturalny Czynnik Nawilżający. Nie tylko zapobiega on utracie wody ze skóry, ale dba też o jej stałe nawodnienie. 


Producenci kosmetyków aptecznych dbają o swoich konsumentów, dlatego stworzyli całe linie preparatów przeznaczonych do pielęgnacji różnego rodzaju cer, także tych problematycznych. W ofercie są emulsje do mycia, balsamy do całego ciała oraz kremy intensywnie nawilżające. Ich opakowania zostały tak zaprojektowane, aby każdemu starczyły na dłuższy czas.