null

Sucha skóra – przyczyny i pielęgnacja

Sucha skóra jest matowa, nadmiernie ściągnięta, ma tendencje do łuszczenia się i łatwo ulega uszkodzeniom. Z tego powodu wymaga szczególnej pielęgnacji. Osobom zmagającym się z problemem skóry zalecane są kosmetyki intensywnie nawilżające.

Kosmetyki do pielęgnacji suchej skóry

Produkty do pielęgnacji suchej skóry powinny poprawić jej ogólny wygląd i kondycję oraz zabezpieczać przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych – promieniowaniem słonecznym, niską i wysoką temperaturą, zanieczyszczeniami, substancjami chemicznymi i uszkodzeniami mechanicznymi. Każda osoba zmagająca się z problemem suchej skóry powinna zaopatrzyć się w balsam lub krem intensywnie nawilżający do twarzy i ciała oraz delikatną emulsję do mycia.


Kosmetyki do pielęgnacji suchej skóry muszą być delikatne i hipoalergiczne. Należy unikać produktów, które mają w składzie etanol, konserwanty i sztuczne barwniki. Substancje te mogą powodować podrażnienia, reakcje alergiczne i nasilać problem przesuszonej skóry. W balsamie lub kremie powinny natomiast znaleźć się:

  • kwas pantotenowy (pantenol) – substancja, która ma właściwości silnie regenerujące i łagodzące podrażnienia;
  • Naturalny Czynnik Nawilżający (PCA) – składnik, który zapobiega utracie wody ze skóry;
  • gliceryna (w wysokim stężeniu) – wiąże ona cząsteczki wody w głębokich warstwach skóry, co zapobiega nadmiernemu przesuszaniu naskórka;
  • oleje roślinne – uzupełniają i odbudowują naturalną warstwę lipidową skóry;
  • witamina E – substancja, która przyspiesza regenerację naskórka.

Pielęgnacja suchej skóry

Właściwa pielęgnacja suchej skóry jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na poprawę jej kondycji i wyglądu, a także zlikwidowanie uciążliwych objawów związanych z przesuszonym naskórkiem. Nieodpowiednie czynności pielęgnacyjne, złe kosmetyki, brak systematyczności mogą powodować nasilenie problemu i znacznie pogorszyć stan skóry.


Pielęgnacja twarzy powinna odbywać się rano i wieczorem. Osoba, która ma suchą skórę, w pierwszej kolejności myje ją delikatną pianką lub emulsją. Następnie osusza twarz jednorazowym ręcznikiem i usuwa resztki makijażu. Na koniec nakłada warstwę kremu nawilżającego. Ważne jest, aby kosmetyk na dzień był z filtrem przeciwsłonecznym (produkt oznaczony symbolem SPF).


Podobnie należy postępować w przypadku całego ciała. Po prysznicu lub kąpieli trzeba delikatnie osuszyć skórę ręcznikiem – bez nadmiernego pocierania i nałożyć nawilżający balsam do ciała. Bardzo ważne jest, aby aplikować go codziennie, ponieważ tylko wtedy naskórek będzie prawidłowo chroniony przed czynnikami zewnętrznymi.


W pielęgnacji bardzo dobrze sprawdzą się również domowe sposoby. Szczególnie polecane jest nakładanie na skórę olejów roślinnych lub dodawanie do kąpieli płatków owsianych. Na przesuszoną cerę warto stosować olejki eteryczne lub naturalne maseczki, np. z miodu i oliwy z oliwek, awokado i soku z cytryny lub siemienia lnianego. Ważne jest, aby pić minimum 2 litry wody dziennie i prawidłowo się odżywiać. W jadłospisie powinny znaleźć się produkty bogate w witaminy (A, C, B, D, E) oraz składniki mineralne. Należy unikać dań przetworzonych i fast foodów.

Przyczyny suchej skóry

Przyczyny suchej skóry mogą być różne. Niektórzy mają genetyczne predyspozycje. Bardzo często skóra staje się sucha wraz z wiekiem przez naturalne procesy starzenia się – ustaje produkcja kolagenu oraz lipidów. Na pojawienie się problemu mają także wpływ zaburzenia gospodarki hormonalnej, alergie, choroby przewlekłe oraz przyjmowanie niektórych leków.


Problem suchej skóry pojawia się także w przypadku jej nieprawidłowej pielęgnacji. Niektóre kosmetyki uszkadzają naturalny płaszcz lipidowy, przez co dochodzi do nadmiernej utraty wilgoci. Niekorzystnie działa także promieniowanie UV, przebywanie w suchych i klimatyzowanych pomieszczeniach oraz praca przy środkach chemicznych.