null

Trądzik grudkowy – przyczyny, objawy, leczenie

Trądzik grudkowy to jedna z odmian trądziku młodzieńczego. Określa się ją jako najbardziej uciążliwą, ponieważ powstałych krostek trudno się pozbyć i są one bolesne. Leczenie trądziku grudkowo-krostkowego, bo tak również nazywa się tę chorobę, polega głównie na odpowiedniej pielęgnacji. Czasem zdarza się, że konieczna jest antybiotykoterapia.

Bardzo ważnym aspektem przy pielęgnacji cery z trądzikiem grudkowym jest umiejętne i dokładnie oczyszczanie. Nie powinno się do tego celu stosować kosmetyków drogeryjnych, ponieważ mogą one podrażniać skórę. Polecanymi produktami są dermokosmetyki przystosowane do rodzaju skóry z problemami. W ich składzie są substancje, które można stosować w trakcie kuracji farmakologicznej.

U kogo powstaje trądzik grudkowy?

Trądzik krostkowo-grudkowy, nazywany także zaskórnikowo-grudkowym lub po prostu grudkowym, to bardzo uciążliwe odmiany trądziku młodzieńczego. Termin ten wcale nie oznacza, że zmagają się z nim wyłącznie ludzie młodzi. Chorują także dorośli, jednak u nich ta choroba ma o wiele cięższy przebieg. Co gorsza, trądzik grudkowy jest jedną z najczęściej występujących odmian trądziku, dlatego boryka się z nim miliony ludzi na całym świecie. Nazwa odmiany jest zależna od rodzaju krostek.


Jeśli chodzi o liczbę zachorowań, przodują nastolatki w okresie dojrzewania. U nich choroba jest spowodowana zaburzeniami hormonalnymi, które w tym wieku są zupełnie normalnym zjawiskiem. U osób dorosłych trądzik grudkowy wywołany jest zupełnie innymi wyzwalaczami np. długotrwałym stresem, zakażeniami bakteryjnymi, a nawet niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Powodem pojawienia się krostek jest też ciąża u kobiet lub comiesięczna menstruacja. Zmiany skórne nierzadko predysponują do powstania blizn lub nieestetycznych przetok, co objawia się nad wyraz złośliwą odmianą trądziku grudkowego. W takich sytuacjach wskazana jest terapia farmakologiczna.

Objawy trądziku grudkowego

Trądzik grudkowy ma kilka podrodzajów, które są uwarunkowane wyglądem zmian skórnych. W postaci ogólnej spotyka się same grudki. Zlokalizowane pod skórą, są dość bolesne, a skóra wokół nich bywa podrażniona i mocno zaczerwieniona. Nieco inaczej jest przy trądziku krostkowo-grudkowym, w którym zmiany na skórze mają charakter mieszany. Są to nie tylko grudki pod skórą, ale też krosty wypełnione ropną treścią. Na powierzchni naskórka widać ewidentny stan zapalny. Trochę lżejsza odmiana, to trądzik zaskórnikowo-grudkowy, w którego przebiegu pojawiają się nie krostki, a zaskórniki. Ich pojawienie się jest spowodowane zatkaniem ujść gruczołów łojowych.

Leczenie trądziku grudkowego

Kluczowym elementem w leczeniu trądziku grudkowego jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Bezwzględnie należy ją systematycznie i dokładnie oczyszczać. Proces powinien być przeprowadzony za pomocą kosmetyków przystosowanych do cery trądzikowej. Produkty drogeryjne nie są polecane, ponieważ w ich składzie jest szereg substancji o działaniu drażniącym, w komponenty zapachowe. Dobrym rozwiązaniem, rekomendowanym przez specjalistów, są dermokosmetyki. Ich formuła bazuje na związkach o działaniu leczniczym, dlatego uważa się je za w pełni bezpieczne dla skóry. Są także przystosowane do pielęgnacji cery problematycznej i można je stosować jednocześnie z kuracją farmakologiczną. Przy trądziku grudkowym jest to duże udogodnienie, ponieważ czasem wymaga on specjalistycznego leczenia.


Farmakoterapia nie zawsze jest konieczna. Leki włącza się, gdy objawy choroby są mocno nasilone i uprzykrzają codzienne życie. Na ogół są to maści działające miejscowo, które w składzie zawierają nadtlenek benzoilu oraz witaminę A i jej pochodne. Antybiotykoterapia to ostateczność. Wdraża się ją, gdy maści nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Choremu podaje się doustnie doksycyklinę, tetracyklinę lub erytromycynę.

Dermokosmetyki polecane do pielęgnacji cery z trądzikiem grudkowym

Jak już wiadomo, istotnym elementem leczenia trądziku grudkowego jest oczyszczanie. Producenci dermokosmetyków mają na to radę. Produkują nie tylko kremy czy balsamy do ciała, ale również emulsję micelarną lub pianki do głębokiego oczyszczania skóry. Nie podrażniają one i nie zawierają związków, które mogłyby pogorszyć jej kondycję. Substancje aktywne w tych kosmetykach są zamknięte w miceli, co jest ogromnym ułatwieniem, jeśli chodzi o użytkowanie. Po prostu uwalnia się ich tyle, ile akurat jest potrzebne do umycia skóry. W ich składzie są też unikatowe kompleksy cynku nowej generacji, które mają właściwości przeciwzapalne i jednocześnie niwelujące nadmiar wydzielanego sebum. Zapobiegają tym samym zatykaniu się porów. Oczyszczoną cerę warto posmarować kremem nawilżająco-matującym lub intensywnie natłuszczającym. Tego rodzaju pielęgnacja powinna stać się codziennością.