null

Jak zregenerować skórę po retinolu?

Retinol to składnik, po który sięga coraz więcej osób. Pozwala on zredukować zmarszczki, rozjaśnić skórę, opóźnić oznaki starzenia się, a także ujednolicić koloryt. Jego nakładanie to proces, który rozpoczyna się od wyrobienia tolerancji skóry na działanie retinolu. Niekiedy mogą pojawić się podrażnienia skóry, takie jak nadmierna suchość, pieczenie, zaczerwienienie czy łuszczenie się. Stosując retinol, należy pamiętać o regeneracji oraz ochronie przed promieniowaniem słonecznym. Dowiedz się, dlaczego skóra po retinolu może być podrażniona i jak temu zapobiec.

Jak zregenerować skórę po retinolu?

Jak działa retinol?

Retinol jest pochodną witaminy A. W kosmetologii ma wiele zastosowań, w szczególności w profilaktyce anti-aging. Retinol wykazuje działanie zmniejszające zmarszczki, rozjaśniające skórę, poprawiając jej koloryt. Nakładany na skórę, delikatnie złuszcza naskórek, zmniejsza wydzielanie sebum, a także pobudza ją do produkcji kolagenu. Efekty stosowania retinolu bardzo szybko stają się widoczne. Już po pierwszej aplikacji skóra jest wyraźnie jaśniejsza, błyszcząca i elastyczna. Jednak dopiero po kilku tygodniach regularnego stosowania można zauważyć zmiany w postaci poprawy jędrności skóry oraz mniejszej ilości zmarszczek. 


Poza działaniem odmładzającym retinol jest wykorzystywany w celu redukcji przebarwień. Jak wiadomo, powstają one najczęściej w wyniku braku ochrony przeciwsłonecznej lub zaburzeń hormonalnych i są trudne do usunięcia. Z uwagi na swoje właściwości złuszczające retinol zmniejsza plamy barwnikowe, aby jednak one nie powróciły, konieczne jest stosowanie produktów z filtrami UV.

Dlaczego mogą pojawiać się podrażnienia po retinolu?

W stosowaniu retinolu na twarz bardzo ważne jest jego umiejętne nakładanie. Skóra powinna być dobrze oczyszczona i osuszona. Wilgoć może spowodować podrażnienie skóry, a w szczególności jej pieczenie, szczypanie i zaczerwienienie. Aby włączyć retinol do swojej pielęgnacji, należy wyrobić sobie tolerancję na tę substancję. Początkowo pochodną witaminy A powinno się nakładać na skórę 2 razy w tygodniu, w odstępie kilku dni, najlepiej na noc. Jeśli skóra dobrze reaguje, należy zwiększyć tę częstotliwość i nakładać retinol co drugi dzień. Jeśli uda się zbudować tolerancję i po jego nałożeniu nie pojawią się podrażnienia, będzie można zwiększyć częstotliwość i stosować go codziennie. 


Jeśli zaczynasz swoją przygodę z retinolem, planujesz wakacje lub nie zawsze stosujesz kosmetyki z filtrami UV, to lepszym rozwiązaniem będzie włączenie tego składnika do swojej rutyny pielęgnacyjnej po wakacjach. Pochodną witaminy A należy nakładać na twarz, omijając okolice oczu i ust. Podrażnienie skóry po retinolu może pojawić się podczas regularnego stosowania, jeśli więc zaczniesz odczuwać pieczenie, szczypanie i zaczerwienienie, zmniejsz częstotliwość lub chwilowo zaprzestań stosowania go. Możliwe, że twoja bariera hydrolipidowa została naruszona i konieczna będzie jej odbudowa. Jeśli masz wrażliwą skórę, po retinolu może zacząć się łuszczyć. Pamiętaj, aby nie nakładać tej substancji na podrażnioną i uszkodzoną skórę. Jeżeli planujesz wakacje, warto odstawić pochodną witaminy A na tydzień przed wyjazdem. Chcesz wykonać inne zabiegi na skórę, np. laserowe lub kwasy? W takich sytuacjach również należy zrezygnować z retinolu. 

Jaki krem nałożyć po retinolu?

Podrażnienia po retinolu można złagodzić, stosując odpowiednio dobrany krem, jednak przed jego aplikacją powinno się odczekać przynajmniej 30 minut. Od tego, w jakiej formie masz retinol (krem, serum lub pomada), zależy, czy będziesz musiała go zmyć po 20 minutach. To, w jaki sposób należy aplikować retinol, wpływa na dalsze kroki postępowania pielęgnacyjnego. 


Dobrym wyborem będzie Cetaphil DA Ultra Krem intensywnie nawilżający, który poradzi sobie z suchością i łuszczeniem się skóry. Uzupełnia on warstwę lipidową skóry, dzięki czemu ta staje się miękka, zregenerowana i gładka w dotyku. W składzie produktu można znaleźć mieszankę niacynamidu, pantenolu i gliceryny, które dają skórze ukojenie i nawilżenie, również u osób z cerą wrażliwą. Krem zapewnia długotrwałe nawilżenie, dzięki czemu skóra jest miękka, gładka i odżywiona. 


Jeśli borykasz się z podrażnieniami, twoja skóra jest wrażliwa i szybko się czerwieni, możesz sięgnąć po Cetaphil PS Lipoaktywny Krem nawilżający. Już po kilku dniach codziennego stosowania zauważysz zmiany. Łuszczenie się zdecydowanie się zmniejszy, a Twoja skóra odczuje ulgę. Kosmetyk ten pomaga odbudować naruszoną barierę ochronną, a dodatek oleju z pestek słonecznika i migdałowego sprawia, że skóra jest miękka w dotyku i dobrze zregenerowana. Krem idealnie sprawdzi się jako sposób na zmniejszenie podrażnień po retinolu, kiedy masz mocno przesuszoną, łuszczącą się i zaczerwienioną skórę.