null

Wiosenna pielęgnacja skóry – co warto o niej wiedzieć?

Zimą skóra jest narażona na szereg czynników atmosferycznych, takich jak mróz, śnieg, wiatr, a także na ogrzewanie. Problemy sygnalizuje nadmierne przesuszenie, łuszczenie się czy zaczerwienienie. Wiosna to doskonały moment na wprowadzenie zmian w pielęgnacji. Powinna ona opierać się na nawilżeniu, odżywieniu i odbudowie warstwy lipidowej skóry. Dowiedz się, jak dbać o skórę po zimie. 

Jak zima wpływa na skórę?

Skóra codziennie jest narażona na czynniki zewnętrzne. W zimie jest to mróz, wiatr oraz częste zmiany temperatury. W chłodniejszych miesiącach może się ona łuszczyć, piec i być zaczerwieniona. Skóra taka wymaga delikatnej pielęgnacji, której zadanie to odbudowa bariery hydrolipidowej. Wskazane jest stosowanie produktów, które mają działanie nawilżające, regenerujące i odżywcze. Sucha skóra na nogach stanowi wynik gorących kąpieli, braku odpowiedniej pielęgnacji i noszenia grubych ubrań. Warto również pamiętać o stopach, które w zimie są często zaniedbywane. 


Zimą spada ilość wypijanych płynów, w szczególności wody, co nie jest obojętne dla skóry. Przesuszona staje się bardziej podatna na stany zapalne, zakażenia bakteryjne, obrzęk i uporczywy świąd. Należy pamiętać, że dolegliwości te mogą obejmować nie tylko skórę twarzy, ale również dłoni, które często pomija się podczas pielęgnacji. Czynniki atmosferyczne powodują, że dłonie są przesuszone, pieką, a niekiedy też pękają. Skóra atopowa też nie ma łatwo w zimie. Zmiany mogą się nasilać, co wymaga odpowiedniej i skutecznej pielęgnacji.

Wiosenna pielęgnacja skóry twarzy

Skóra po zimie jest mocno przesuszona. Jeden z większych problemów stanowi łuszczenie się naskórka, które trudno ukryć pod makijażem. Skórki odznaczają się nawet po nałożeniu delikatnych podkładów czy kremów BB, dlatego celem wiosennej pielęgnacji jest nawilżenie i regeneracja skóry. Należy pamiętać, że niektóre kremy mogą mieć działanie komedogenne, czyli powodować zatykanie się ujść gruczołów łojowych, co prowadzi do pojawienia się wyprysków czy nasilenia trądziku. W szczególności powinny uważać na nie osoby borykające się z nadprodukcją sebum czy niedoskonałościami skóry. 


Kremy stosowane po mroźnych miesiącach powinny odbudować naruszoną barierę hydrolipidową skóry. Ich zadaniem jest także nawilżenie skóry oraz przygotowanie jej na cieplejsze miesiące. Cetaphil PS Lipoaktywny Krem nawilżający działa już od pierwszego dnia, dlatego szybko przyniesie ukojenie. Dobrze się wchłania, po kilku dniach poprawia kondycję skóry, dlatego to dobry wybór po zimie. Krem poza mieszanką niacynamidu, pantenolu i gliceryny, które nawilżają skórę i łagodzą podrażnienia, zawiera również olejek migdałowy i olej z nasion słonecznika, które sprawiają, że skóra jest miękka, miła w dotyku i długotrwale nawilżona. 


O ochronie przeciwsłonecznej należy pamiętać cały rok, jednak wiele osób ją pomija w zimie. Warto to zmienić, aby opóźnić proces starzenia się skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania przebarwień. W lecie ochrona przed słońcem powinna być wyższa niż podczas zimowych miesięcy. W zależności od upodobań można stosować oddzielny krem z faktorem SPF lub sięgnąć po produkt zawierający filtry przeciwsłoneczne. Cetaphil Bright Healthy Radiance Krem na dzień na przebarwienia SPF 15 sprawdzi się u osób, które na co dzień zmagają się z przebarwieniami skóry. Ma on technologię GentleBright, która rozjaśnia skórę i zmniejsza widoczność ciemnych plam. Dzięki filtrom przeciwsłonecznym krem zapobiega również powstawaniu kolejnych przebarwień. 


Osoby z zaczerwieniami na skórze i widocznym rumieniem także nie powinny zapominać o ochronie przeciwsłonecznej, ponieważ promienie mogą nasilać objawy. Cetaphil PRO Redness Control Krem nawilżający na dzień SPF 30 sprawdzi się w przypadku cery wrażliwej, która delikatnie kryje zaczerwienienia skóry. Dzięki temu są one mniej widoczne, a koloryt skóry staje się bardziej jednolity. 

Wiosenna pielęgnacja skóry ciała

Po zimowych miesiącach każdy z nas ma potrzebę zrzucenia grubych swetrów oraz czapek i założenia lżejszych ubrań. Skóra na ciele po tych chłodnych miesiącach może być sucha i mało odżywiona. Warto wtedy skupić się na poprawie jej jakości, czyli silnemu nawilżeniu i uelastycznieniu. Cetaphil MD Dermoprotektor Balsam do twarzy i ciała spełnia tę funkcję – długotrwale nawilża skórę, poprawia jej kondycję i wygładza powierzchnię. Zawiera niacynamid, pantenol i glicerynę, a także olej z awokado, który wzbogaca witamina E. Wykazuje ona działanie antyoksydacyjne. 


Balsam warto stosować codziennie po kąpieli lub prysznicu. Szybko się wchłania, pozostawiając na skórze niewidzialną warstwę, która chroni ją przed wysuszeniem. Zmniejsza uczucie świądu, pieczenie i podrażnienia. Od razu po nałożeniu skóra staje się miękka w dotyku, gładka i mocno nawilżona.