null

Czy stres wpływa na wygląd skóry?

Stres ma ogromny wpływ na cały organizm. W niewielkiej ilości działa motywująco, jednak chroniczny, spowodowany nieprzyjemnymi przeżyciami może prowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Stres mocno odznacza się również na skórze. Jego oznaki to np. wypryski, przesuszenie, świąd lub nadmierne przetłuszczanie. Dowiedz się, jak stres oddziałuje na organizm.

Jak stres wpływa na skórę?

Krótkotrwały stres, który pojawia się w momencie nowego doświadczenia, takiego jak zmiana pracy, wesele czy przeprowadzka, może działać pozytywnie na organizm. Inaczej jest w przypadku stresu, który jest chroniczny. Objawy stresu negatywnego powodują szereg dolegliwości ze strony organizmu, a także są widoczne na powierzchni ciała. Zestresowana skóra staje się bardziej przesuszona, nadwrażliwa. Pojawia się pieczenie, świąd, niedoskonałości i stany zapalne. W wyniku stresu jest wytwarzany przez korę nadnerczy kortyzol. Jego wysoki poziom hamuje syntezę kolagenu, w wyniku czego skóra szybciej się starzeje, traci owal, zaczynają pojawiać się zmarszczki. Zamiast promienna, skóra staje się matowa i ma ziemisty odcień.


Czynniki stresowe dla skóry są inne niż te dla organizmu. Somatyczne objawy stresu powodują zaburzenia miesiączkowania, spadek energii, problemy z jelitami czy zaburzenia rytmu wypróżnień. Wśród symptomów można wyróżnić brak snu, kumulowanie w sobie negatywnych emocji, problemy z gospodarką hormonalną, urazy mechaniczne oraz infekcje. Stres działa prozapalnie i może wywoływać trądzik, a także nasilać objawy trądziku różowatego, czyli rumień, krostki i pieczenie skóry. W wyniku stresujących sytuacji często nasilają się objawy łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry. Stan skóry może się również pogarszać w przebiegu chorób takich jak cukrzyca, choroba Hashimoto, PCOS czy SIBO. Na kondycję skóry negatywnie wpływa także zakażenie pasożytami, nieodpowiednia dieta, spożywanie zbyt małej ilości wody. Ponadto jej stan pogarsza palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i opalanie się bez stosowania ochrony przeciwsłonecznej. 

Sposoby na walkę ze stresem

Objawy stresu powinno się niwelować, ponieważ prowadzą one do wielu nieprzyjemnych dolegliwości, utrudniają funkcjonowanie, a także mogą być powodem różnych chorób. Do najpopularniejszych sposobów walki ze stresem należą:

  • medytacja;
  • joga;
  • czytanie książek lub słuchanie audiobooków;
  • malowanie;
  • szycie;
  • spacery lub inna aktywność fizyczna;
  • lepienie w glinie.


Warto znaleźć sposób na walkę ze stresem, który będzie dopasowany do Twoich zainteresowań i możliwości. Te aktywności powinny poprawić samopoczucie i zmniejszyć napięcie w organizmie. Obniżenie poziomu stresu i umiejętność radzenia sobie z jego skutkami znacząco wpływa na zdrowie, m.in. podnosi odporność organizmu, poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci. Ważne, aby wszelkie działania były wykonywane regularnie oraz zawsze wtedy, kiedy czujesz, że dopada Cię stres. Warto wyznaczyć sobie stały czas w ciągu tygodnia, który przeznaczysz na relaks i odprężenie. Może to być kilka minut lub nawet cały weekend.


Do swojej relaksacyjnej rutyny warto wdrożyć rytuały pielęgnacyjne i jednocześnie zadbać o stan skóry. Można zaplanować szereg zabiegów, które pomogą pozbyć się negatywnych emocji, a ponadto poprawią wygląd skóry, podniosą jej owal i zmniejszą zmarszczki. Najlepsze efekty widać dzięki wykonywaniu masażu twarzy. Można do tego wykorzystać same dłonie, kamień gua sha, rollery lub elektryczne masażery. Warto również poznać ruchy stosowane w jodze twarzy. Nie tylko odprężają, lecz także mają działanie anti-aging. 

Pielęgnacja „zestresowanej” skóry

Zestresowana skóra wymaga kompleksowej pielęgnacji. Poza suplementacją od wewnątrz należy stosować odpowiednie kosmetyki. Do oczyszczania skóry świetnie sprawdzi się Cetaphil Lekka pianka do mycia, która usuwa zanieczyszczenia bez naruszenia bariery hydrolipidowej. Nadaje się do codziennego stosowania, nawet w przypadku skóry wrażliwej. Można ją nakładać zarówno rano, jak i podczas wieczornej rutyny pielęgnacyjnej. Do nawilżania skóry przyda się Cetaphil Krem nawilżający do twarzy na dzień, który zawiera kwas hialuronowy i zapewnia długotrwałe nawilżenie. 


Naruszona bariera hydrolipidowa mocno wpływa na wygląd skóry. Pojawiają się przesuszenie, łuszcząca się skóra, a nawet pieczenie po nałożeniu kosmetyków. W takim przypadku bardzo ważne jest odbudowanie bariery naskórkowej. Może to trwać kilka tygodni lub miesięcy. Naruszona bariera mocno wpływa na wygląd skóry, dlatego należy zrobić wszystko, aby poprawić jej kondycję. Jednym z elementów pielęgnacji powinno być codzienne stosowanie kremu z wysokim filtrem. Dopiero po jego nałożeniu można wykonać makijaż. 


Wśród produktów Cetaphil są dostępne kremy, które zawierają filtry SPF. Cetaphil Bright Healthy Radiance Krem na dzień na przebarwienia SPF 15 jest przeznaczony do skóry z przebarwieniami. Wykorzystanie technologii GentleBright pozwala nie tylko zmniejszyć istniejące już przebarwienia, lecz także zapobiec pojawianiu się kolejnych. Cetaphil PRO Redness Control Krem nawilżający na dzień SPF 30 to z kolei kosmetyk przeznaczony do skóry z trądzikiem różowatym, pękającymi naczynkami lub rumieniem. Niweluje zaczerwienienia, a dodatkowo chroni skórę przed słońcem, które mogłoby nasilać zmiany.