null

Podrażnienia po depilacji – jak im zapobiec? Pielęgnacja podrażnionej skóry

Podrażnienia po depilacji to problem, z którym boryka się wiele kobiet. Najczęściej pojawiają się one, gdy owłosienie jest usuwane maszynką do golenia, ale zdarzają się również po użyciu depilatora lub wosku. Podrażniona skóra wymaga pilnej regeneracji. Warto także wiedzieć, jak zapobiegać kolejnym podrażnieniom.

Moda na gładkie ciało pojawiła się wraz z opublikowaniem w amerykańskim magazynie zdjęcia uśmiechniętej kobiety z wydepilowanymi pachami. Zmienił się także sposób ubierania się – panie coraz chętniej zaczęły odsłaniać nogi i zakładać odważniejsze stroje kąpielowe. Dlatego depilacja musiała stać się podstawowym zabiegiem higienicznym, ale także jednym z najbardziej nieprzyjemnych ze względu na podrażnienia skóry, które po sobie zostawia. Zwłaszcza, gdy włoski usuwane są przy pomocy maszynki.

Dlaczego dochodzi do podrażnienia po depilacji?

Podrażnienia po depilacji obserwuje u siebie wiele kobiet (ale także mężczyzn). Najczęściej objawiają się one jako pieczenie, zaczerwienienie skóry, nieestetyczne krostki, uczucie ściągnięcia skóry i otarcia naskórka. Niekiedy dochodzi nawet do drobnych skaleczeń lub zapalenia mieszków włosowych. Podrażnienia po depilacji mogą przytrafić się każdemu, jednakże na ich powstanie bardziej narażone są osoby ze skórą atopową, wrażliwą lub suchą.


Główną przyczyną podrażnienia po depilacji jest niewłaściwie przeprowadzony zabieg. Kobiety używają tępej maszynki, golą się bez użycia odpowiedniego kosmetyku (tzw. golenie na sucho) oraz pod włos. Nie bez znaczenia jest również złe przygotowanie skóry do zabiegu, czyli przede wszystkim brak zmiękczenia naskórka. Wśród najczęściej popełnianych błędów wymienia się także:

 • używanie jednorazowej maszynki do golenia kilka razy;
 • zbyt częsta depilacja (skóra nie ma czasu na regenerację);
 • niedostateczne nawilżenie skóry po depilacji;
 • pośpiech podczas usuwania owłosienia.


Na szczęście podrażnienia po depilacji można skutecznie wyeliminować. Wystarczy zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry przed i po zabiegu usuwania owłosienia.


Warto wiedzieć: Rogowacenie okołomieszkowe - leczenie, przyczyny 

Jak łagodzić podrażnienia po depilacji?

Warto również wiedzieć, jak skutecznie łagodzić podrażnienia po depilacji, gdy już się one pojawią. Podrażniona skóra wymaga przede wszystkim odpowiedniego nawilżenia. Należy w tym celu użyć dobrego kosmetyku, który zawiera w sobie substancje o właściwościach leczniczych i silnie regeneracyjnych. Dzięki temu działanie nie tylko przyniesie oczekiwane efekty, ale także zostanie przyspieszony czas leczenia, a skóra zyska dodatkową ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych, które mogłyby przyczynić się do nasilenia problemu.


Polecane kosmetyki do pielęgnacji skóry podrażnionej depilacją to dermokosmetyki (tzw. kosmetyki apteczne). Ich skuteczność oraz bezpieczeństwo są potwierdzone licznymi badaniami i testami klinicznymi. Ponadto zawierają składniki aktywne takie jak:

 • kwas pantotenowy (pantenol) – substancję o właściwościach łagodzących;
 • oleje roślinne (np. masło shea, olej z orzechów makadamia, olej z awokado) – substancje odbudowujące naturalny płaszcz lipidowy;
 • silikony – które chronią naturalny płaszcz lipidowy naskórka;
 • duże stężenie gliceryny – zatrzymującą wodę w głębokich warstwach skóry;
 • Naturalny Czynnik Nawilżający – pozwalający utrzymać stały poziom nawilżenia skóry;
 • witaminę E – przyspieszającą regenerację komórek naskórka.


Osoba, u której wystąpiły podrażnienia po depilacji, powinna zdecydować się na dwa dermokosmetyki: delikatną piankę lub balsam do mycia oraz krem nawilżający. Należy używać ich regularnie – rano i wieczorem. Poza tym podrażniona skóra musi być chroniona przed słońcem (poprzez stosowanie kremu z filtrem oraz zakrywanie jej ubraniem). W razie potrzeby można kilka razy dziennie zastosować chłodny okład.


Jeżeli po depilacji pojawiają się ropne krostki lub skaleczenia, które trudno się goją, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem dermatologiem. Zwykle jest to oznaka infekcji. Specjalista może wydać receptę na maść z antybiotykiem, którą należy stosować przez kilka dni.

Jak można zapobiec podrażnieniom po depilacji?

Ważne jest także zapobieganie podrażnieniom po depilacji. Wystarczy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 • przed rozpoczęciem depilacji należy wziąć prysznic lub ciepłą kąpiel w celu rozgrzania skóry (można też wykonać delikatny peeling);
 • do golenia trzeba używać specjalnych pianek lub balsamów o właściwościach nawilżających;
 • nie należy używać zużytych maszynek do golenia (osoby, które używają depilatora, muszą go odpowiedni czyścić);
 • włoski usuwa się zgodnie z kierunkiem ich wzrostu;
 • po goleniu warto nałożyć na skórę krem lub balsam nawilżający.


Wypada także zastanowić się, czy stosowana metoda usuwania owłosienia jest odpowiednia do rodzaju skóry. Czasami podrażnienia po depilacji znikają po zmianie maszynki na wosk lub depilator.

null