null

Jak zapobiegać i jak łagodzić podrażnienia po goleniu?

Golenie niechcianych włosków jest obecnie jedną z czynności higienicznych. Wiele osób golących się regularnie ma problemy z podrażnioną skórą. Samo pozbycie się owłosienia nie wystarczy, żeby była ona gładka. Ważna jest jej codzienna pielęgnacja odpowiednio dobranymi kosmetykami.

Podrażnienia po goleniu powstają na skutek zbyt intensywnych ruchów maszynką przy niedostatecznie naprężonej skórze. Jest to wina pospiesznego wykonywania zabiegu. Ścięciu ulegają nie tylko włoski, ale i wierzchnia warstwa naskórka. Jakimi sposobami można złagodzić te podrażnienia?

Czym są podrażnienia po goleniu i dlaczego powstają?

Podrażnienia po goleniu to problem powszechny. Dotyczą głównie mężczyzn, ale zdarzają się też kobietom. Ten problem ma wiele osób, dla których usuwanie owłosienia jest jednym z elementów codziennej higieny. Czynności takie jak golenie bardzo często wykonujemy w pośpiechu. W efekcie ścinamy nie tylko włosy, ale także wierzchnią warstwę skóry. Nietrudno wtedy o stan zapalny, więc golenie nie powinno być wyłącznym etapem pielęgnacji.

Jak uniknąć podrażnień po goleniu?

Istnieje kilka sposobów na uniknięcie podrażnień po goleniu. Jednym z nich jest regularna wymiana ostrzy w maszynce lub zakup nowej oraz bezwzględna dbałość o jej czystość. Ważne jest także jej poprawne użytkowanie. Skóra podczas golenia powinna być naprężona. Pozwoli to uniknąć ewentualnych podrażnień w przyszłości. Warto ponadto zmiękczyć zarost przed użyciem maszynki. Dzięki temu siła tarcia po skórze nie będzie tak duża.


Inną kwestią jest odpowiednia pielęgnacja skóry po usunięciu niechcianego owłosienia. Golenie narusza barierę ochronną naskórka, dlatego natychmiast po zabiegu powinno się ją wzmocnić. Można to zrobić przy pomocy kosmetyków kupionych w drogerii lub tych bezpieczniejszych – nabytych w aptece. Dermokosmetyki są uważane za jedne z najlepszych aktywnie działających specyfików do pielęgnacji. W ich składzie nie ma parabenów, konserwantów ani substancji barwiących, więc nie istnieje ryzyko wystąpienia uczulenia. Kosmetyki apteczne może stosować każdy, bez względu na płeć czy wiek.

Jakie substancje powinny się znaleźć w kosmetykach łagodzących podrażnienia?

W kosmetykach łagodzących podrażnienia po goleniu nie powinno zabraknąć substancji o właściwościach kojących i gojących. Takimi są np. pantenol i alantoina. Obecne są one w składzie wielu dermokosmetyków. Łagodzą istniejące już podrażnienia i zapobiegają powstawaniu nowych. W takich preparatach jest również PCA, które utrzymuje maksymalny poziom nawilżenia skóry do kilkunastu godzin. Niektóre kosmetyki apteczne zawierają ponadto kompleks ERC, czyli 5 kluczowych składników niezbędnych do odżywienia i natłuszczenia naskórka.


Jakiś czas temu na rynku pojawiły się kosmetyki apteczne z kwasem hialuronowym. Jest on powszechnie stosowany w medycynie i kosmetologii, ale rzadko używano go w kremach przypominających składem leki z apteki. Preparaty z tym składnikiem nie tylko dogłębnie odżywiają i nawilżają skórę, ale też działają przeciwzmarszczkowo.


Ciekawym składnikiem jest również unikatowy kompleks cynku, który wykazuje działanie gojące i kojące. Bardzo przydaje się, gdy osoba usuwająca niechciane owłosienie zmaga się z cerą trądzikową. 

Dermokosmetyki a podrażnienia po goleniu

Kosmetyki apteczne warto wybrać przy łagodzeniu podrażnień po goleniu. Postrzega się je jako niekomedogenne, dlatego mogą je stosować również alergicy i osoby zmagające się z dermatologicznymi chorobami skóry. Skład dermokosmetyków jest zbliżony do składu leków, więc można je kupić jedynie w aptekach i wyspecjalizowanych drogeriach. Składniki kosmetyków aptecznych dobrano na podstawie opinii lekarzy dermatologów. Są one w pełni bezpieczne dla skóry. 


Spośród wielu dostępnych produktów można nabyć:

  • kremy nawilżające do twarzy – w ich składzie są kompleksy odżywcze i nawilżające. Nie ma tam parabenów ani sztucznych barwników, a bazą kremów jest woda termalna, która łagodnie działa na skórę. Kremów można używać również w czasie farmakologicznej kuracji dermatologicznej. Doskonale sprawdzają się też jako baza pod makijaż. Bardzo dobrze wchłaniają się i nie pozostawiają na skórze tłustej warstwy;
  • balsamy do twarzy i ciała – zawierają m.in. pantenol i alantoinę – dwie substancje czynne o właściwościach kojących i gojących. Uzupełniają ponadto warstwę lipidową naskórka, co jest ważne w przypadku golenia się. Chronią również płaszcz skóry przed uszkodzeniami;
  • kremy na dzień i na noc z kwasem hialuronowym – ich głównym celem jest zapewnienie skórze optymalnego poziomu odżywienia i nawilżenia. Poleca się je szczególnie osobom z cerą bardzo suchą lub wrażliwą, ale sprawdzają się też w pielęgnacji skóry normalnej. Wykazują niewielkie działanie przeciwzmarszczkowe.


Warto pamiętać, że kremy czy balsamy apteczne nie mają ograniczeń wiekowych. Może je stosować każdy, nawet małe dzieci i osoby starsze

null