Czy skóra dziecka wymaga nawilżania?

Świeżo upieczeni rodzice bardzo często koncentrują się przede wszystkim na dostosowaniu do nowego trybu życia. Powiększająca się liczba obowiązków, pytań i wątpliwości może sprawić, że odpowiednia pielęgnacja skóry maleństwa schodzi na drugi plan, mimo że powinna znaleźć się na szczycie listy priorytetów.

Powszechne błędne przekonanie na temat skóry dziecka

Wielu młodych rodziców zakłada, że skoro skóra dziecka jest miękka, to znaczy, że jest również odpowiednio nawilżona. To błędne przekonanie: brak odpowiedniej pielęgnacji skóry dzieci może doprowadzić do wielu problemów wynikających z jej przesuszenia, np.: swędzenia, otarć lub egzemy(1).

W przeciwieństwie do dorosłych skóra dzieci szybciej traci wilgoć, ponieważ jej górna warstwa – naskórek – nie jest jeszcze połączona ze skórą właściwą. Co więcej, jest ona również cieńsza, a tym samym delikatniejsza i często reaguje na najmniejsze środowiskowe czynniki stresogenne(2).

Właśnie dlatego zaleca się nawilżać skórę dziecka codziennie. Aby uniknąć podrażnień, wybieraj delikatne i bezzapachowe balsamy nawilżające. Jeśli skóra Twojego dziecka jest wyjątkowo sucha, smaruj ją dwa razy dziennie – szczególnie podczas przewijania.

 

1. Stamatas GN, i in. Int J Cosmet Sci 2011; 33:17–24 (Za broszurą: Cetaphil Baby Fundamentals)

2. Telofski LS, i in. Dermatol Res Pract 2012;2012:198789; Walters RM, i in. Skin Pharmacol Physiol 2016; 29:111–118 (Za broszurą: Cetaphil Baby Fundamentals)

3. https://www.webmd.com/parenting/treat-diaper-rash-16/baby-skin-care

4. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2016.02049/fulld.com/parenting/baby/baby-eczema-questions-answers