Artykuły o pielęgnacji skóry

Czy skóra dziecka wymaga nawilżania?

Świeżo upieczeni rodzice bardzo często koncentrują się przede wszystkim na dostosowaniu do nowego trybu życia. Powiększająca się liczba obowiązków, pytań i wątpliwości może sprawić, że odpowiednia pielęgnacja skóry maleństwa schodzi na drugi plan, mimo że powinna znaleźć się na szczycie listy priorytetów.

Powszechne błędne przekonanie na temat skóry dziecka

Wielu młodych rodziców zakłada, że skoro skóra dziecka jest miękka, to znaczy, że jest również odpowiednio nawilżona. To błędne przekonanie: brak odpowiedniej pielęgnacji skóry dzieci może doprowadzić do wielu problemów wynikających z jej przesuszenia, np.: swędzenia, otarć lub egzemy(1).

W przeciwieństwie do dorosłych skóra dzieci szybciej traci wilgoć, ponieważ jej górna warstwa – naskórek – nie jest jeszcze połączona ze skórą właściwą. Co więcej, jest ona również cieńsza, a tym samym delikatniejsza i często reaguje na najmniejsze środowiskowe czynniki stresogenne(2).

Właśnie dlatego zaleca się nawilżać skórę dziecka codziennie. Aby uniknąć podrażnień, wybieraj delikatne i bezzapachowe balsamy nawilżające. Jeśli skóra Twojego dziecka jest wyjątkowo sucha, smaruj ją dwa razy dziennie – szczególnie podczas przewijania. Wypróbuj Cetaphil BABY łagodzący balsam dla dzieci z masłem shea i pamiętaj, że dzieci są bardzo ruchliwe, dlatego należy smarować całą powierzchnię ciała, a nie tylko suche obszary(3).

Codzienne nawilżanie skóry dziecka

Połącz regularne nawilżanie skóry dziecka z delikatnym masażem. Badania naukowe dowodzą, że utrzymywanie kontaktu wzrokowego i mówienie do dziecka podczas masażu wzmacnia więź emocjonalną pomiędzy nim a rodzicem(4). Oto kilka wskazówek na temat tego, jak wykonać taki masaż:

   • Nałóż Cetaphil BABY balsam nawilżający dla niemowląt na dłonie dziecka.

   • Delikatnymi okrężnymi ruchami wmasuj balsam lub oliwkę.

   • To samo zrób po zewnętrznej stronie dłoni i powoli przechodź do góry.

   • Delikatnie uchwyć i naciągaj każdy palec maleństwa. Następnie zacznij masować jego nogi.

   • Przez resztę czasu masuj pozostałą część ciała.

Przez cały ten czas obserwuj dziecko i to, jak reaguje na Twój dotyk. Jeśli sprawia wrażenie niespokojnego lub zniecierpliwionego, przerwij i spróbuj innym razem.

Wypróbuj gamę preparatów do pielęgnacji dzieci: Cetaphil BABY balsam nawilżający, Cetaphil BABY intensywnie nawilżającą emulsję do mycia oraz Cetaphil BABY emulsję do mycia ciała i włosów.

 

1. Stamatas GN, i in. Int J Cosmet Sci 2011; 33:17–24 (Za broszurą: Cetaphil Baby Fundamentals)

2. Telofski LS, i in. Dermatol Res Pract 2012;2012:198789; Walters RM, i in. Skin Pharmacol Physiol 2016; 29:111–118 (Za broszurą: Cetaphil Baby Fundamentals)

3. https://www.webmd.com/parenting/treat-diaper-rash-16/baby-skin-care

4. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2016.02049/fulld.com/parenting/baby/baby-eczema-questions-answers