Krem niekomedogenny, hipoalergiczny i bezzapachowy - czym się charakteryzują?

Być może znasz już pojęcia „niekomedogenny”, „hipoalergiczny” i „bezzapachowy”, które często widnieją na etykietach kosmetyków i które od lat są na ustach dermatologów zachwalających kosmetyki o takich właściwościach. Ale jeśli dopiero opracowujesz systemową pielęgnację skóry lub nie do końca rozumiesz znaczenie tych terminów, oto nasz przewodnik:

Niekomedogenny

Aby zrozumieć to pojęcie, zastanówmy się najpierw nad jego pochodzeniem. Termin wywodzi się od łacińskiego słowa „comedo” oznaczającego zaskórnik. Zaskórniki otwarte określa się mianem wągrów, a zamknięte – pryszczy.

Dlatego też kosmetyki niekomedogenne często zaleca się osobom z cerą tłustą lub trądzikową. Takie produkty zazwyczaj mają lżejszą konsystencję lub składniki o mniejszej zawartości tłuszczu, co zapobiega zatykaniu porów.

Co prawda kremy niekomedogenne są opracowywane specjalnie do cery trądzikowej, to jednak warto pamiętać, że nie są one cudownym środkiem i nie gwarantują zupełnego pozbycia się problemów skórnych. Niemniej jednak warto je stosować, szczególnie jeśli zmagasz się z wypryskami i zaskórnikami.

Sprawdź linię Cetaphil DERMACONTROL, czyli dermokosmetyki dedykowane cerze trądzikowej lub przetłuszczającej się, stworzone w oparciu o najnowsze technologie i badania laboratoryjne.

Hipoalergiczny

To kolejny termin często znajdujący się na etykietach kosmetyków i produktów do pielęgnacji skóry. Pojęcie „hipoalergiczny” oznacza, że produkt został opracowany tak, aby zminimalizować wywołanie reakcji alergicznych. Na przykład: w wielu kosmetykach hipoalergicznych unika się stosowania powszechnych alergenów takich jak zapachy i barwniki.

Dermokosmetyki hipoalergiczne, np. Cetaphil DA Ultra krem głęboko nawilżający, mogą stanowić dobry wybór dla osób o cerze wrażliwej lub skłonnej do podrażnień. Należy jednak pamiętać, że hipoalergiczność nie jest gwarancją niewystąpienia reakcji alergicznej(1). Jeśli jesteś alergikiem, warto najpierw sprawdzić reakcję skóry na nowy produkt – nałóż niewielką ilość kosmetyku na przedramię i odczekaj kilka godzin.

Bezzapachowy a bezwonny

Osoby, które mają alergię na zapachy lub wstręt do intensywnych zapachów, powinny wiedzieć, na czym polega różnica pomiędzy produktem bezzapachowym a bezwonnym, ponieważ te pojęcia nie są wymienne. Według Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (Environmental Protection Agency, EPA), pojęcie „bezzapachowy” (fragrance-free) oznacza, że produkt nie zawiera żadnego dodanego zapachu.

Natomiast „bezwonny” (unscented) – że produkt zawiera zapach, którego zadaniem jest zamaskowanie lub usunięcie nieprzyjemnego zapachu. Dlatego warto pamiętać, że nawet jeśli produkt nie pachnie, nie zawsze oznacza to, że jest bezpieczny dla osób wrażliwych na zapachy(2). Jeśli masz alergię na zapachy, zawsze czytaj etykiety i wybieraj produkty bezzapachowe.

 

1. https://www.fda.gov/Cosmetics/Labeling/Claims/ucm2005203.htm

2. https://www.epa.gov/sites/production/files/2016-10/documents/saferchoice-factsheet-fragrancefree_0.pdf