Dlaczego skuteczna fotoprotekcja jest tak ważna?

Jakie kosmetyki pomagają chronić skórę przed słońcem?

Jedną z podstawowych zasad skutecznej fotoprotekcji jest brak bezpośredniej ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych, bez uprzedniego nałożenia odpowiednich kosmetyków z filtrem. Warto pamiętać o codziennym stosowaniu kremu z filtrem przeciwsłonecznym i jego regularnej reaplikacji. Za najskuteczniejsze uchodzą kosmetyki z wysokim filtrem (np. SPF 50). Za wystarczające do codziennej fotoprotekcji uznać można kremy z filtrem SPF 30. Zapewniają odpowiednią ochronę, a jednocześnie nie stanowią żadnego obciążenia, nawet dla najbardziej wrażliwych cer. Bardzo istotne jest, aby zwracać uwagę na to, czy wybrany kosmetyk chroni przed promieniowaniem zarówno UVA, jak i UVB. Tylko w przypadku łącznej fotoprotekcji będziemy mogli mieć pewność, że nasza skóra jest zabezpieczona w odpowiedni sposób.

Warto pamiętać, że skuteczną ochronę przed słońcem możemy zapewnić sobie nie tylko poprzez stosowanie kosmetyków przeznaczonych bezpośrednio do tego celu. Warto zadbać także o to, aby nasz codzienny krem, przeznaczony do porannej pielęgnacji, również wzbogacony był działaniem przeciwsłonecznym. Zwykle znacznie lepiej nadaje się on pod makijaż i nie obciąża wrażliwej cery. Kosmetyki marki Cetaphil, np. krem nawilżająco-matujący Cetaphil Pro Oil Control lub krem nawilżający na dzień Cetaphil PRO Redness Control, zapewniają skuteczną ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB, dzięki zawartości filtru SPF30. Zdecydowanym atutem tych kosmetyków jest fakt, iż są niekomedogenne i hipoalergiczne, dzięki czemu stanowią idealne uzupełnienie codziennej pielęgnacji cery wrażliwej, trądzikowej, a także naczynkowej. Składniki ochronne pomagają zachować właściwy poziom nawilżenia, a także odbudować naturalną barierę ochronną skóry, jednocześnie wzbogacając ją o wiele korzystnych substancji.

Jak odpowiednio aplikować krem z filtrem?

Podczas stosowania skutecznej fotoprotekcji bardzo istotna jest odpowiednia aplikacja kosmetyków. Warto przy tym mieć na uwadze, że często wystarczy bardzo krótka (ok. 20-minutowa) ekspozycja niezabezpieczonej (lub nieodpowiednio zabezpieczonej) skóry na działanie promieni słonecznych, aby uruchomić enzymy niszczące fibroblasty, włókna kolagenu i elastyny, a tym samym przyspieszające proces starzenia się skóry i niekorzystnie wpływające na jej ogólny stan.

Należy pamiętać, aby krem z filtrem zaaplikować odpowiednio wcześniej. Najlepiej, jeśli nałożymy go pół godziny przed ekspozycją. Przez ten czas wszystkie aktywne składniki ochronne będą miały okazję wchłonąć się i zacząć działać. Warto pamiętać również o tym, że aplikację preparatu należy regularnie powtarzać. Jednorazowe nałożenie go nie zabezpieczy bowiem skóry na cały dzień. Reaplikacja powinna odbywać się co około 1,5 godziny w przypadku mocnej ekspozycji na słońce (np. na plaży) i co 3 godziny w przypadku mniej wymagającej fotoprotekcji. Trzeba również nakładać preparat po każdej kąpieli.

Co wspomaga fotoprotekcję?

Oprócz regularnego aplikowania kosmetyków przeciwsłonecznych warto zadbać o inne aspekty, pozwalające dodatkowo chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Jednym z nich jest noszenie okularów przeciwsłonecznych, chroniących nie tylko oczy, ale również wyjątkowo wrażliwą skórę wokół nich. Dodatkowo warto mieć na uwadze okres największej aktywności słońca (tj. między godziną 12 a 15). Najlepiej unikać wtedy wychodzenia na zewnątrz, a tym bardziej opalania się. To właśnie wtedy słońce może najbardziej uszkodzić naszą skórę i spowodować najwięcej negatywnych skutków.

Fotoprotekcja to bardzo istotny aspekt codziennej pielęgnacji. Warto więc zawsze o niej pamiętać i w ten sposób skutecznie chronić delikatną skórę przed wszelkimi uszkodzeniami.