Przyczyny i pielęgnacja suchej skóry z dermokosmetykami Cetaphil®

Wbrew powszechnemu przekonaniu cera sucha, to nie zawsze cera niezdrowa – jest to po prostu typ zdrowej cery, który wymaga szczególnej pielęgnacji i odpowiedniego nawilżenia. Może się jednak zdarzyć, że nadmierna suchość cery ma jakieś podłoże. Tak więc pytanie brzmi: co dokładnie jest przyczyną suchej cery?

1. Wiek

Z wiekiem skóra staje się coraz cieńsza i bardziej sucha, co wiąże się ze zmianami hormonalnymi(1). W tej sytuacji, codzienne stosowanie kremu nawilżającego do cery suchej powinno pomóc.

Wypróbuj Cetaphil DA Ultra kremu intensywnie nawilżającego, którego 24-godzinne działanie zostało udowodnione badaniami klinicznymi. Ten specjalistyczny dermokosmetyk uzupełnia brakujące w skórze lipidy, a lekka konsystencja sprawia, że łatwo się rozprowadza i szybko wchłania. Nie zawiera substancji drażniących i alergizujących, co oznacza, że mogą go stosować osoby z wyjątkowo wrażliwą skórą.

Podczas nakładania kremu na twarz pamiętaj również o szyi. Tak naprawdę nie potrzebujesz specjalnego kosmetyku do pielęgnacji szyi – Twój krem do twarzy powinien wystarczyć. Jednak dobrze jest pamiętać o jej nawilżeniu, ponieważ zmarszczki są bardziej widoczne na suchej i starzejącej się skórze.

2. Klimat i warunki atmosferyczne

Jeśli mieszkasz w suchym klimacie, może to mieć negatywny wpływ na poziom nawilżenia Twojej skóry. Aby go ograniczyć, noś luźne ubrania wykonane z naturalnych tkanin i rozważ umieszczenie nawilżacza powietrza w sypialni lub innych pomieszczeniach, w których spędzasz dużo czasu – wilgotniejsze powietrze pomaga zmniejszyć dyskomfort związany z suchą cerą. Również zimny i wietrzny klimat ma niekorzystny wpływ na cerę. Pamiętaj, aby codziennie używać nie tylko kremu do twarzy, lecz także Cetaphil MD balsamu nawilżającego do twarzy i ciała do skóry suchej.

3. Pływanie

Przepłynięcie 20 basenów przed śniadaniem to wspaniały trening dla serca i płuc. Niestety, woda basenowa często wysusza skórę, co wynika z tego, że zawiera chlor – substancję mogącą wywoływać podrażnienia. Dlatego pamiętaj, aby po wyjściu z basenu zawsze się umyć i posmarować balsamem nawilżającym. Pamiętaj również, że maści, kremy i balsamy, jak np. Cetaphil MD balsam do twarzy i ciała, zawierające składniki takie jak olej z awokado znakomicie zmiękczają skórę(3).

4. Praca

Jeśli w pracy masz kontakt z substancjami drażniącymi lub wykonujesz pracę fizyczną, może to prowadzić do skrajnego wysuszenia skóry. Praca w szpitalu lub salonie fryzjerskim naraża Twoją skórę – a przede wszystkim skórę rąk – na działanie substancji chemicznych. To może prowadzić do zawodowego kontaktowego zapalenia skóry z podrażnienia – częstego rodzaju egzemy rąk, która objawia się m.in. skrajnym przesuszeniem i pękaniem skóry. Jak wiadomo, lepiej zapobiegać, niż leczyć i chociaż zalecenia dotyczące środków ochronnych zależą od konkretnej pracy, to warto pamiętać o rękawicach i odzieży ochronnej(4), używaniu delikatnego środka myjącego do skóry suchej jak Cetaphil EM emulsji micelarnej do mycia oraz ochronnego kremu do rąk kilka razy dziennie. 

5. Stan skóry

Nadmiernie wysuszona skóra może być również objawem np. łuszczycy – choroby, w wyniku której organizm za szybko wytwarza komórki skórne(5) – lub egzemy (z wyłączeniem kontaktowego zapalenia skóry z podrażnienia), która może przybierać różne formy i mieć różne podłoża – w tym także alergiczne lub z podrażnienia(6). Jeśli podejrzewasz u siebie jakąkolwiek chorobę skóry, skontaktuj się z dermatologiem, który zaleci odpowiednie leczenie.

 

1 https://www.aad.org/public/skin-hair-nails/skin-care/skin-care-during-menopause

2 https://www.livestrong.com/article/57045-benefits-hyaluronic-acid-skin/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3614059/

https://www.omicsonline.org/open-access/prevention-of-occupational-contact-dermatitis-2165-7556-1000165.php?aid=73550

https://www.aad.org/public/diseases/scaly-skin/psoriasis

https://www.aad.org/media/stats/conditions/eczema