Jak usunąć przebarwienia na twarzy? Domowe sposoby i leczenie specjalistyczne

Przebarwienia na twarzy to nieestetyczny i wstydliwy problem, który nie zawsze można zatuszować makijażem. Najczęściej plamy pojawiają się po ekspozycji na słońce, po trądziku, a także w wyniku zmian hormonalnych. Na szczęście większość przebarwień na twarzy można skutecznie usunąć zabiegami kosmetycznymi lub domowymi sposobami.

Przebarwienia na twarzy częściej pojawiają się u kobiet, zwłaszcza tych, które zmagają się z trądzikiem, mają cerę wrażliwą lub naczynkową. Wbrew pozorom nie jest to problem jedynie nastolatków w okresie dojrzewania, ponieważ wszelkie zmiany w pigmentacji skóry mogą pojawić się w każdym wieku i pod wpływem wielu czynników.

Przyczyny przebarwień na twarzy

Przebarwienia na twarzy pojawiają się z różnych przyczyn. Mogą być one wynikiem zaburzenia poziomu melaniny – ciemnego barwnika skóry, który jest produkowany przez melanocyty (komórki barwnikowe) znajdujące się w warstwie podstawnej naskórka. Jej nierównomierne rozmieszczenie powoduje, że na skórze twarzy pojawiają się ciemniejsze plamy. Często obserwuje się je po ekspozycji na światło słoneczne, ponieważ emitowane przez nie promieniowanie ultrafioletowe (UV) pobudza komórki barwnikowe do produkcji melaniny. Podobny problem występuje po skorzystaniu z solarium.

Plamy na twarzy często są spowodowane zmianami skórnymi, które pojawiły się w przebiegu trądziku młodzieńczego, pospolitego lub różowatego, a także innych chorób dermatologicznych. Przebarwienia potrądzikowe są zlokalizowane w miejscu, gdzie wcześniej znajdowały się pryszcze. Najczęściej są to czoło, policzki i broda.

Przebarwienia na twarzy są związane także z niektórymi chorobami (nadczynnością nadnerczy, schorzeniami wątroby), predyspozycjami genetycznymi, zmianami hormonalnymi, naturalnym starzeniem się skóry (plamy starcze), przyjmowaniem niektórych leków, stosowaniem kosmetyków i produktów do pielęgnacji, które zawierają substancje fotouczulające, a także miedź, złoto lub srebro.

Przebarwienia na twarzy w ciąży

Przebarwienia na twarzy w ciąży mają postać brązowych lub szarych plam o różnej wielkości i nieregularnym kształcie. Zlokalizowane są głównie na czole, policzkach, podbródku i nad górną wargą. Jest to tzw. ostuda lub melasma, która powstaje w wyniku zmian hormonalnych zachodzących w ciele kobiety po zapłodnieniu. Pod wpływem hormonów komórki produkujące melaninę pracują szybciej, dlatego wystarczy niewielka ilość słońca, aby pojawiły się przebarwienia na twarzy.

Przebarwienia na twarzy po trądziku

Czerwone przebarwienia na twarzy po trądziku pojawiają się u osób, które nie leczyły choroby lub przeprowadzały nieodpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, w wyniku których doszło do trwałego uszkodzenia skóry. Najczęściej popełnianym błędem jest mechaniczne usuwanie wyprysków, przez co powstają rany i blizny przekształcające się po czasie w przebarwienia potrądzikowe.

Stan zapalny skóry, który towarzyszy zmianom trądzikowym, zaburza proces produkcji melaniny. Nadmiar barwnika zbiera się w miejscu pryszczy i manifestuje się czerwonymi, a niekiedy brunatnymi plamami. Przebarwienia po trądziku są widoczne wyłącznie w miejscu, gdzie były obecne krosty i grudki.

Jak usunąć przebarwienia na twarzy?

Większość przebarwień na twarzy można skutecznie usunąć. Pierwszym krokiem jest wizyta w poradni dermatologicznej. Lekarz dokładnie oceni plamy i ogólny stan skóry, a także dobierze odpowiednią metodę rozjaśnienia przebarwień. Zabiegi wykonuje się w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych.

Jednym z najbardziej popularnych sposobów pozbycia się przebarwień na twarzy jest laseroterapia. Pod wpływem promieniowania i temperatury melanina jest rozbijana i traci swoje właściwości pigmentacyjne. Innym zabiegiem jest peeling chemiczny środkami złuszczającymi i wybielającymi, a także krioterapia, czyli działanie na komórki barwnikowe bardzo niską temperaturą.

Domowe sposoby na przebarwienia na twarzy

Domowe sposoby na przebarwienia na twarzy są skuteczne w przypadku niewielkich plam, a przy bardziej rozległych i ciemniejszych zmianach są wsparciem profesjonalnej terapii. Ważnym elementem jest odpowiednia pielęgnacja cery przy pomocy dermokosmetyków, które zawierają substancje wpływające na aktywność komórek barwnikowych, są hipoalergiczne i pozbawione szkodliwych składników. Powinny ponadto znaleźć się w nich składniki, które regenerują i ochraniają wrażliwą skórę:

  • pantenol – substancja posiadająca właściwości łagodzące,

  • witamina E – substancja przyspieszająca regenerację naskórka i poprawiająca ogólny wygląd cery,

  • oleje roślinne i masło shea – składniki odbudowujące warstwę lipidową naskórka, która chroni przed uszkodzeniami.

Sposób na przebarwienia na twarzy to także odpowiednie nawilżenie i zabezpieczenie cery przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Twarz należy rano delikatnie umyć właściwie dobraną emulsją, po czym nałożyć krem nawilżający. Podczas wieczornej pielęgnacji można sobie pozwolić na krem o bardziej odżywczym działaniu, który uzupełni warstwę lipidową i przyspieszy regenerację.