Czym jest trądzik młodzieńczy i jak go leczyć? Kosmetyki, domowe sposoby i leki

Trądzik młodzieńczy jest chorobą zapalną skóry, która dotyczy osób będących w okresie dojrzewania. Jego przyczyną jest nadmierne pobudzenie gruczołów łojowych przez hormony. W leczeniu trądziku młodzieńczego stosuje się farmaceutyki i domowe sposoby. Duże znaczenie mają też odpowiednia pielęgnacja i dieta.

W okresie dojrzewania w organizmach chłopców i dziewcząt zachodzą intensywne zmiany hormonalne. Jednym z ich skutków jest trądzik młodzieńczy, który charakteryzuje się występowaniem grudek i ropnych krostek na skórze twarzy – zwłaszcza na brodzie, czole, policzkach i nosie oraz dekolcie i plecach. Szczyt zachorowań przypada między 12 a 17 rokiem życia.

Co to jest trądzik młodzieńczy?

Trądzik młodzieńczy to choroba dermatologiczna, która pojawia się pod wpływem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie w okresie pokwitania. W wyniku wzrostu stężenia niektórych hormonów dochodzi do wzmożonej pracy gruczołów łojowych i nadprodukcji sebum. Skutkiem tego jest zablokowanie przewodów odprowadzających wydzielinę i powstawanie zaskórników, które przybierają postać grudek, ropnych krostek i guzków. Często pojawia się także stan zapalny. Objawy trądziku młodzieńczego mogą utrzymywać się przez wiele lat.

Inne przyczyny trądziku młodzieńczego to:

  • predyspozycje genetyczne,

  • nieodpowiednia dieta,

  • częste wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych,

  • nieodpowiednia pielęgnacja i kosmetyki,

  • długotrwały stres.

Jak leczyć trądzik młodzieńczy?

Leczenie trądziku młodzieńczego powinno odbywać się pod kontrolą dermatologa. Składa się na nie kilka elementów: terapia farmakologiczna, zmiana nawyków żywieniowych oraz prawidłowa codzienna pielęgnacja cery. Metody wybierane są indywidualnie po uwzględnieniu stopnia nasilenia problemu i rodzaju zmian skórnych. Leczenie trądziku młodzieńczego jest procesem długotrwałym, wymagającym cierpliwości i systematyczności.

Leki na trądzik młodzieńczy mogą być miejscowe (wyłącznie do stosowania zewnętrznego) lub ogólne. Najczęściej konieczne jest wprowadzenie antybiotyku, który pomaga złagodzić stan zapalny.

Kosmetyki na trądzik młodzieńczy

Jedną z najważniejszych kwestii pielęgnacyjnych w leczeniu tej przypadłości są kosmetyki na trądzik młodzieńczy. Nieodpowiednio dobrane preparaty mogą jedynie nasilić problem. Osoba zmagająca się z zaskórnikami i krostami powinna zaopatrzyć się w emulsję lub piankę do mycia oraz krem nawilżający.

Dobrze, jeśli preparaty na trądzik młodzieńczy zawierają składniki, które nie tylko pielęgnują, ale także leczą, poprawiają wygląd skóry i przyspieszają jej regenerację. Szczególnie zalecane są produkty z pantenolem i witaminą E – obie substancje łagodzą i odbudowują komórki naskórka. Ważne jest także nawilżenie i odbudowa naturalnej warstwy lipidowej. W tym celu kosmetyki na trądzik młodzieńczy powinny zawierać oleje roślinne (masło shea, olej z awokado) i glicerynę.

Wskazane jest, by w składzie kremu na trądzik młodzieńczy był także cynk, który działa przeciwzapalnie, reguluje produkcję sebum i przyspiesza gojenie się zmian na skórze. Preparat powinien mieć wysoki wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF).

Dieta przy trądziku młodzieńczym

Prawidłowa dieta przy trądziku młodzieńczym wspomaga proces leczenia, zaś niektóre pokarmy nasilają objawy choroby. Należy unikać produktów wysokoprzetworzonych, fast foodów, dużej ilości cukru, pikantnych przypraw i tłustych potraw. Do jadłospisu warto wprowadzić świeże owoce i warzywa, orzechy i ryby (źródło cynku), oleje roślinne i produkty zbożowe. Należy także pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Wskazane jest picie przynajmniej 2 litrów wody dziennie.