Trądzik różowaty – pielęgnacja cery, dieta i leczenie

Co to jest trądzik różowaty? Trądzik różowaty jest przewlekłą, zapalną chorobą, która obejmuje skórę twarzy w okolicy czoła, nosa, policzków i brody. Schorzenie występuje wyłącznie u osób dorosłych, jednak jego pierwsze zwiastuny mogą pojawić się już w okresie dojrzewania. Przyczyny trądziku różowatego nie są do końca poznane. Wiadomo, że na jego pojawienie się wpływa kilka czynników: ●	predyspozycje genetyczne, ●	nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, ●	zaburzenia naczynioruchowe (wzmożona r

Trądzik różowaty objawia się charakterystycznym zaczerwienieniem skóry twarzy w okolicy czoła, policzków, nosa i brody, a także zmianami w postaci krostek i grudek. To przewlekła choroba dermatologiczna o podłożu zapalnym. W leczeniu trądziku różowatego stosuje się farmakoterapię, dietę, pielęgnację i domowe sposoby.

Trądzik różowaty dotyczy wyłącznie osób dorosłych. Najwięcej przypadków rozpoznaje się u kobiet około 40. roku życia. Mężczyźni chorują rzadziej, jednak przebieg choroby jest u nich zdecydowanie cięższy. Szczególnie narażone na tę przypadłość są osoby o jasnej karnacji, z jasnymi oczami i kolorem włosów, czyli tzw. I i II fototypem skóry. Szacuje się, że trądzik różowaty to problem około 10% społeczeństwa.

Co to jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty jest przewlekłą, zapalną chorobą, która obejmuje skórę twarzy w okolicy czoła, nosa, policzków i brody. Schorzenie występuje wyłącznie u osób dorosłych, jednak jego pierwsze zwiastuny mogą pojawić się już w okresie dojrzewania. Przyczyny trądziku różowatego nie są do końca poznane. Wiadomo, że na jego pojawienie się wpływa kilka czynników:

 • predyspozycje genetyczne,

 • nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego,

 • zaburzenia naczynioruchowe (wzmożona reaktywność naczyń krwionośnych skóry twarzy),

 • zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Często przyczynami trądziku różowatego są także czynniki środowiskowe – długotrwały stres, nieprawidłowa dieta, spożywanie alkoholu, przyjmowanie niektórych leków, głównie maści zawierających glikokortykosteroidy i nieprawidłowa pielęgnacja. Trądzik różowaty mogą wywołać także nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Wykryto związek między chorobą a zakażeniem Helicobacter pylori, nieżytem żołądka i niedokwasotą (stan, w którym spada pH soku żołądkowego).

Objawy trądziku różowatego

Początki trądziku różowatego objawiają się zaczerwienieniem centralnej części twarzy (czoła, nosa, policzków i brody), któremu towarzyszy napięcie skóry, umiarkowany świąd, szczypanie, pieczenie i miejscowe podwyższenie temperatury. Na skórze widoczne są również tzw. teleangiektazje, czyli poszerzone drobne naczynia krwionośne. Objawy trądziku różowatego pojawiają się pod wpływem promieni słonecznych, wysokiej temperatury, wody z chlorem i niektórych posiłków (tłustych, ciężkostrawnych, pikantnych). Początkowo utrzymują się przez kilkanaście minut, jednak za każdym razem trwają coraz dłużej i stopniowo się utrwalają.

Objawy trądziku różowatego w kolejnym etapie choroby to grudki, krosty i obrzęk twarzy, które pojawiają się w miejscu wcześniejszego zaczerwienienia. Zmienia się również cera. Staje się ona sucha, chropowata i nadwrażliwa. U części chorych na czole lub nosie tworzą się guzy, które prowadzą do deformacji twarzy. Ze względu na objawy trądziku różowatego wyróżnia się następujące postacie choroby:

 • rumieniowa z teleangiektazjami,

 • grudkowo-krostkowa,

 • z dominacją zmian przerostowych,

 • ziarniniakowa.

Szczególną odmianą jest trądzik różowaty oczny, który objawia się nawracającymi stanami zapalnymi brzegów powiek i spojówek, łzawieniem, pieczeniem i zaczerwienieniem oczu oraz światłowstrętem.

Co na trądzik różowaty?

Leczenie trądziku różowatego jest długotrwałym procesem, a jego przebieg zależy od stopnia zaawansowania choroby. Pacjentom zaleca się stosowanie antybiotyków doustnych lub miejscowych. W przypadku braku efektów można zastosować terapię izotretynoiną. Lek ten to pochodna witaminy A. Jest wysoce skuteczny, jednak ma dużo skutków ubocznych.

Bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym. Kosmetyki powinny zawierać składniki, które nie tylko pielęgnują, ale także leczą. Dobrym wyborem są dermokosmetyki, ponieważ są delikatne i nie uczulają, a ponadto zawierają w sobie:

 • pantenol łagodzący podrażnienia,

 • glicerynę o wysokim stężeniu, która nawilża,

 • oleje roślinne, które dostarczają kwasów tłuszczowych i uzupełniają lipidy.

Terapię farmakologiczną mogą wspomóc domowe sposoby na trądzik różowaty, ale też dieta, ponieważ niektóre produkty zaostrzają zmiany trądzikowe. Z tego samego powodu osoby chore powinny unikać basenu i sauny.

Dieta przy trądziku różowatym

Dieta przy trądziku różowatym polega przede wszystkim na wyłączeniu z jadłospisu produktów przyczyniających się do wystąpienia rumienia i zmian skórnych. Są to potrawy ciężkostrawne, tłuste, pikantne, wysokoprzetworzone i fast foody. Niektóre osoby mogą być też źle reagować na mocną kawę i czekoladę. Zalecane jest spożycie dużej ilości warzyw i owoców, olejów roślinnych i ryb. Należy także pamiętać o piciu przynajmniej 2 litrów wody dziennie.