null

Trądzik hormonalny – przyczyny, objawy i leczenie. Jakie hormony zbadać przy trądziku?

Trądzik hormonalny to postać trądziku pospolitego. Dotyczy przede wszystkim dorosłych kobiet. Choroba związana jest z działaniem układu wewnątrzwydzielniczego i okresowymi zmianami stężenia hormonów. Trądzik hormonalny leczy się środkami farmakologicznymi i za pomocą naturalnych metod.

Trądzik hormonalny – przyczyny, objawy i leczenie. Jakie hormony zbadać przy trądziku?

Trądzik kojarzy się przede wszystkim z przejściowym problemem okresu dojrzewania, kiedy w organizmie zmienia się stężenie hormonów płciowych. Niestety coraz więcej przypadków tej choroby skóry stwierdza się u osób dorosłych, zwłaszcza kobiet między 25 a 35 rokiem życia. Taki rodzaj schorzenia określa się jako trądzik hormonalny. Jego leczeniem zajmuje się dermatolog oraz endokrynolog. Wsparciem specjalistycznej terapii są domowe i naturalne metody.

Hormony a trądzik

Różnego rodzaju zaburzenia w działaniu układu hormonalnego polegające na wzroście lub spadku stężenia niektórych hormonów przyczyniają się do wzmożonej pracy gruczołów łojowych i nadprodukcji sebum. W konsekwencji dochodzi do zatkania przewodów odprowadzających wydzielinę na zewnątrz i pojawienia się bolesnych krost, grudek i guzków na skórze twarzy, szyi, pleców i dekoltu. Objawy te określa się jako trądzik hormonalny lub trądzik dorosłych.


Hormony odpowiedzialne za trądzik to przede wszystkim androgeny (męskie hormony płciowe) – testosteron, dihydrotestosteron i androstenediol. Niekiedy zdarza się jednak, że to wzrost stężenia estrogenów (żeńskich hormonów płciowych) wpływa na pojawienie się zmian skórnych. Do ich gwałtownego stężenia dochodzi przed miesiączką lub w okresie menopauzy. Z tego powodu najczęściej chorują kobiety po 25 roku życia. U mężczyzn trądzik hormonalny występuje rzadko.


Należy zaznaczyć, że na zaburzenia układu wewnątrzwydzielniczego, nadmierną produkcję łoju i trądzik hormonalny u dorosłych mogą wpływać także inne czynniki: genetyczne predyspozycje, długotrwały stres, nieprawidłowa pielęgnacja skóry, używki oraz dieta.

Objawy trądziku hormonalnego

Objawy trądziku hormonalnego zależą w głównej mierze od tego, jakie hormony przyczyniły się do wystąpienia zaburzeń. Androgeny powodują, że na skórze twarzy (czoło, broda, linia żuchwy), szyi i pleców pojawiają się duże i bolesne grudki i zaskórniki. Cera jest ponadto tłusta i błyszcząca, a zmiany skórne rzadko ulegają stanom zapalnym.


Kiedy za trądzik odpowiedzialne są estrogeny, wykwity pojawiają się na czole, policzkach, nosie i brodzie. Mają postać piekących lub swędzących krostek i grudek. Ich wystąpienie poprzedzone jest zaczerwienieniem centralnej części twarzy w wyniku rozszerzenia się naczyń krwionośnych.

Badania hormonalne przy trądziku

Badania hormonalne przy trądziku należy wykonać przed rozpoczęciem procesu leczenia. Zlecenie wydaje lekarz prowadzący – dermatolog lub endokrynolog. Przeprowadza się je w laboratorium w godzinach porannych. U kobiet ważny jest dzień cyklu miesiączkowego. Test polega na pobraniu próbki krwi. Wyniki badania dostępne są zwykle na następny dzień roboczy.


Osoby z trądzikiem dorosłych otrzymują zlecenie na następujące badania:

  • testosteron całkowity,
  • testosteron wolny,
  • dehydroepiandrosteron (DHEA),
  • hormony tarczycy,
  • prolaktynę,
  • hormon folikulotropowy (FSH),
  • hormon luteotropowy (LH),
  • insulinę.

Jak leczyć trądzik hormonalny?

Leczenie trądziku hormonalnego jest dopasowane indywidualnie do każdego pacjenta. Terapia jest długotrwała – zwykle kilkumiesięczna. Najczęściej polega na stosowaniu preparatów doustnych oraz środków farmakologicznych o działaniu miejscowym w postaci kremów i maści.


Trądzik można leczyć przy pomocy antybiotyków lub retinoidów (pochodnych witaminy A). Oba leki mają bardzo silne działanie, dlatego można je przyjmować wyłącznie pod nadzorem lekarza. Niekiedy zostaje podjęta decyzja o konieczności włączenia tabletek antykoncepcyjnych. Hormony na trądzik wyrównują pracę układu wewnątrzwydzielniczego.


Warto wiedzieć: Jak zmniejszyć widoczność blizn po trądziku? Porady


Leczenie trądziku hormonalnego jest nieskuteczne, jeżeli jednocześnie nie pielęgnuje się właściwie skóry. Osoby zmagające się z tym schorzeniem powinny stosować kosmetyki przeznaczone do cery trądzikowej, pozbawione etanolu i konserwantów. Twarz należy oczyszczać, a następnie nakładać krem nawilżający. Regularne pozbywanie się nadmiaru sebum i złuszczonego naskórka poprawia kondycję skóry i zapobiega powstawaniu nowych zmian.

Dieta na trądzik hormonalny

Sposób odżywiania może w znaczący sposób wpływać na wygląd skóry. Dieta na trądzik hormonalny powinna być bogata w witaminy i składniki odżywcze, które wspomagają procesy regeneracyjne naskórka. W jadłospisie muszą znaleźć się produkty z dużą zawartością witaminy A, E, C i B, a także cynku i selenu. Niewskazane jest spożywanie dań przetworzonych, fast foodów, ostrych przypraw i produktów z wysokim indeksem glikemicznym.