null

Sucha skóra na stopach – jak poprawić stan naskórka?

Sucha skóra stóp jest problemem powszechnie występującym w społeczeństwie. Jego przyczyną mogą być choroby przewlekłe, które dotyczą całego organizmu lub poszczególnych układów. Jednak częściej jest on spowodowany nieprawidłowymi nawykami pielęgnacyjnymi. Zobacz, jak poradzić sobie z suchą skórą na stopach.

Sucha skóra stóp wygląda nieestetycznie. Jest biała lub żółta, twarda i często popękana. Jest to ponadto problem nie tylko kosmetyczny. Sucha skóra stóp powoduje wiele nieprzyjemnych objawów. Osoby, które zmagają się z tą przypadłością, często zgłaszają pieczenie i swędzenie, a także nadmierne złuszczanie się naskórka. Konieczne jest ustalenie przyczyny przesuszonej skóry oraz wdrożenie odpowiednich czynności pielęgnacyjnych.

Przyczyny suchej skóry na stopach

Sucha skóra na stopach dotyczy przewlekle lub przejściowo wielu osób. Często jej przyczyny nie są związane z poważnymi chorobami. Dlatego łatwo można je usunąć. Zdarza się jednak, że problem jest bardziej złożony. Poznanie przyczyny suchej skóry na stopach pozwala na skuteczne wyeliminowanie dolegliwości.


Bardzo częstą przyczyną suchej skóry na stopach jest nieprawidłowa pielęgnacja. Do wystąpienia problemu przyczynia się stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Mowa o preparatach, które w swoim składzie zawierają substancje nadmiernie wysuszające naskórek i uszkadzające jego naturalną warstwę lipidową. Bardzo często są to sztuczne barwniki, substancje zapachowe, konserwanty oraz alkohol etylowy.


Sucha skóra na stopach jest efektem nieprawidłowej higieny lub jej braku. Kończyny należy myć codziennie. Jednak sama woda ze środkiem myjącym nie wystarcza. Konieczne jest także nawilżanie przy pomocy kremu nawilżającego (lub intensywnie nawilżającego) lub balsamu do ciała. Warto także pamiętać, że sucha skóra stóp może być efektem zbyt długiego moczenia w wodzie.


Przyczyną suchej skóry mogą być problemy zdrowotne. Są to m.in. zaburzenia ze strony układu krwionośnego. W takiej sytuacji do stóp nie dopływa wystarczająca ilość krwi. Tym samym skóra nie otrzymuje substancji odżywczych i tlenu. Po pewnym czasie dochodzi do jej przesuszenia. Sucha skóra może być też efektem uszkodzenia nerwów. Wówczas zostaje zaburzona praca gruczołów łojowych i potowych. Taka sytuacja bardzo często dotyczy osób chorujących na cukrzycę.

Do czego prowadzi sucha skóra na stopach?

Sucha skóra na stopach wymaga podjęcia odpowiednich działań leczniczych. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się powikłania. Niektóre z nich są poważne, a ich leczenie kosztowne, długotrwałe i nie zawsze skuteczne.


Przesuszona skóra na stopach może zacząć pękać. Dzieje się to przede wszystkim na piętach. Uszkodzenia mogą być głębokie (sięgać nawet do skóry właściwej). Dodatkowo pojawiają się rozpadliny. Są to miejsca, w którym gromadzą się i namnażają bakterie. Często też dochodzi do krwawień. Tym objawom towarzyszy również ból, który utrudnia chodzenie.

Jak pozbyć się suchej skóry na stopach

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się suchej skóry na stopach jest odpowiednia pielęgnacja. Bardzo ważne jest, aby odbywała się ona codziennie rano i wieczorem. Stopy należy umyć, delikatnie i bardzo dokładnie osuszyć (zwłaszcza między palcami), następnie nałożyć preparat nawilżający. Każda z tych czynności jest tak samo ważna. Niestety nawilżanie jest często pomijane. To błąd – krem i balsam nie tylko nawilża, ale także pozwala odbudować naturalny płaszcz lipidowy skóry oraz wspiera regenerację naskórka.


Do pielęgnacji suchej skóry na stopach trzeba zastosować odpowiednie kosmetyki. Preparaty drogeryjne mogą nie być wystarczające w walce z problemem, dlatego zaleca się sięgnięcie po dermokosmetyki. Zawierają one substancje czynne, które wykazują lecznicze działanie. Przykładem jest balsam do nawilżania twarzy i ciała Cetaphil PRO Itch Control. Warto pamiętać, że codzienna pielęgnacja skóry stóp powinna być stosowana nie tylko w celach leczniczych, ale również profilaktycznych.


Jeżeli na suchej skórze stóp pojawiły się pęknięcia, dochodzi do krwawień lub tkanki zostały zainfekowane, należy udać się do specjalisty (podologa lub dermatologa). W takiej sytuacji sama pielęgnacja może nie wystarczyć. Konieczne jest wdrożenie leczenia.

Sucha skóra stóp – czego nie robić?

Osoby z suchą skórą stóp powinny pamiętać, że pewne nawyki mogą nasilić problem, dlatego należy z nich zrezygnować. Mowa m.in. o nadmiernym ścieraniu naskórka. Zbyt częste złuszczanie zaburza naturalne procesy odnawiania się komórek. Tym samym dochodzi do nadmiernego rogowacenia skóry i jej przesuszenia. Niewskazane jest także stosowanie skarpetek złuszczających. Należy ponadto zrezygnować z długiego moczenia stóp. Ich skóra powinna mieć styczność z wodą maksymalnie przez 5 minut.