null

O czym świadczą krostki na twarzy niemowlaka? Jak pomóc dziecku z wysypką?

Wielu dorosłych bardzo niepokoją krostki u niemowlaka. Wydaje się im, że malec cierpi i jest to dla niego uporczywa dolegliwość, więc chcą ją opanować wszelkimi możliwymi sposobami. Tymczasem niektóre wysypki wcale nie są powodem do niepokoju. Wystarczy poznać przyczynę ich powstania, a do pielęgnacji skóry dziecka użyć odpowiednich kosmetyków.

Krem nawilżający do ciała Cetaphil do cery suchej i wrażliwej

O krostkach na twarzy niemowlaka wiele mówi ich barwa. Białe mogą być efektem niedostatecznej pracy gruczołów łojowych, czerwone – skutkiem podrażnienia skóry. Do powstawania krostek może przyczynić się także alergia lub choroba zakaźna. Jak rozpoznać, które krostki na twarzy u niemowlaka są groźne, a które nie powinny niepokoić?

Cetaphil moisturizing body cream for dry and sensitive skin

Przyczyny powstawania krostek na twarzy niemowlaka

Krostki na twarzy niemowlaka to bardzo często normalne zjawisko. Niezależnie od tego pojawienie się zmian skórnych na ciele dziecka może wzbudzić niepokój. Tymczasem większość krostek wcale nie stanowi zagrożenia dla zdrowia malucha. Bywają jednak i takie, które są zwiastunem choroby. Można je odróżnić na podstawie koloru lub wyglądu. Jeśli rodzic nie jest pewien pochodzenia krostek, może się zgłosić z dzieckiem do lekarza pediatry.


Przyczyną powstawania krostek u niemowlaka może być szereg czynników. Najczęściej są to niegroźne podrażnienia spowodowane otarciami, przegrzaniem lub ugryzieniami owadów. Krostki u niemowląt pojawiają się również podczas ząbkowania, ponieważ dzieci bardzo się wtedy ślinią i dotykają rączkami skóry. Przyczyną zmian na buzi są też prosaki, które powstają przez nieprawidłową pracą gruczołów łojowych. U małych dzieci są one niedostatecznie wykształcone i znikają, gdy niemowlę kończy trzeci miesiąc życia. Tego typu zmiany nie powinny być powodem do niepokoju.


Wysypka na ciele dziecka może mieć też inne podłoże, np. bywa efektem choroby, która wymaga leczenia farmakologicznego lub odpowiedniej pielęgnacji. Krostki pojawiają się, gdy maluch zostanie zarażony chorobą zakaźną lub zmaga się z atopowym zapaleniem skóry. Wysypka jest również obecna przy wyprysku kontaktowym, alergii pokarmowej i łojotokowym zapaleniu skóry.

Rodzaje krostek u niemowlaka w zależności od barwy i wyglądu

Krostki u niemowlaka na twarzy oraz na innych częściach ciała mają odmienną barwę i wygląd. O czym świadczą poszczególne?

  • Białe krostki u niemowlaka nazywa się prosakami. Mają postać niewielkich grudek, zlokalizowane są na twarzy. Nie wolno ich drapać ani wyciskać. Naruszenie struktur delikatnej skóry malucha może skutkować stanem zapalnym. Prosaki znikają samoistnie.
  • Czerwone krostki na twarzy niemowlaka to zazwyczaj potówki. Pojawiają się, gdy malec ulega przegrzaniu. One także nie stanowią powodu do niepokoju, ponieważ po jakimś czasie nie ma po nich śladu.
  • Krostki na ciele niemowlaka spowodowane alergią są charakterystyczne, ponieważ zlewają się w jeden rumień i mogą swędzieć. Dziecko jest wtedy niespokojne i bardzo płaczliwe.
  • Ropne krostki na głowie niemowlaka mogą być zwiastunem stanu zapalnego skóry, który warto skonsultować z pediatrą lub dermatologiem dziecięcym.
  • Krostki na pupie niemowlaka to efekt odparzeń. Czasem powstają w konsekwencji noszenia ubranek, które zostały uprane w niewłaściwym detergencie. Aby wyeliminować problem, wystarczy zmienić proszek do prania i zastosować odpowiednią pielęgnację skóry.
  • Czerwone krostki u niemowlaka przypominające krwawe wybroczyny mogą niepokoić, ponieważ w ten sposób objawia się zakażenie meningokokowe. Stanowi ono zagrożenie dla zdrowia dziecka, dlatego trzeba niezwłocznie odwiedzić lekarza. Dziecko przy takiej infekcji ma bardzo wysoką gorączkę.


Różowe lub czerwone plamki są też zwiastunem chorób zakaźnych. Można je podejrzewać, jeśli dziecko przebywało w towarzystwie osoby zakażonej i było narażone na zachorowanie.

5_Tips_for_Taking_Care_of_Sensitive_Skin-3

Jak dbać o niegroźne krostki u niemowlaka?

Niektóre krostki u niemowląt znikają samoistnie i rodzic nie musi podejmować żadnych działań w celu pozbycia się ich. Warto jednak zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki, które mogą pomóc w codziennej pielęgnacji. Dobrym rozwiązaniem jest zakup preparatów, które nie będą uczulały. Tego typu kosmetyki można dostać wyłącznie w aptekach. Ich formułę opracowano przy pomocy lekarzy dermatologów, dlatego dla malucha będą one bezpieczne.


Warto wiedzieć: Czy należy nawilżać skórę dziecka?


W ofercie producentów jest szeroka gama dermokosmetyków, dzięki którym można zadbać o skórę nawet tych najmłodszych pacjentów. Szczególnie poleca się emulsje micelarne do mycia, w których składzie nie ma tradycyjnych środków myjących, a mimo tego skóra malucha jest gładka i dobrze nawilżona. Dziecko można też smarować balsamem do ciała i twarzy, który złagodzi ewentualny świąd i odbuduje warstwę lipidową naskórka. Kosmetyk łatwo się rozprowadza i nie pozostawia na skórze tłustej warstwy. W jego składzie nie ma konserwantów ani sztucznych barwników. Zawiera za to Naturalny Czynnik Nawilżający, który dba o prawidłowy poziom wilgotności naskórka.