Co to jest i jak wygląda egzema? Objawy, przyczyny i leczenie choroby

Co to jest i jak wygląda egzema? Objawy, przyczyny i leczenie choroby

Egzema to potoczne określenie na grupę schorzeń dermatologicznych, których objawem jest stan zapalny wierzchniej warstwy skóry. Chorobę wywołuje wiele czynników. Wśród nich wymienia się alergię, podrażnienie i długotrwały kontakt z substancjami chemicznymi. Objawy egzemy to świąd, zaczerwienienie i zmiany skórne w postaci grudek.

Egzema jest problemem, z którym boryka się znaczna część populacji. Najczęściej chorują na nią osoby dorosłe, zwłaszcza te, które zawodowo mają kontakt z różnego rodzaju substancjami chemicznymi. U dzieci egzema występuje rzadziej i przybiera postać alergicznego wyprysku kontaktowego.

Co to jest egzema?

Egzema jest określeniem zapalenia wierzchniej warstwy skóry (naskórka i warstwy brodawkowatej skóry właściwej), które przyjmuje postać wyprysku. Czynniki wywołujące chorobę mogą być alergiczne lub niealergiczne. Egzema nie ma podłoża infekcyjnego. Oznacza to, że za jej wystąpienie nie odpowiadają żadne drobnoustroje: bakterie, wirusy ani grzyby.

Przyczyny egzemy na dłoniach i twarzy to podrażnienie skóry pewnymi czynnikami i alergenami, a także zaburzenia pracy układu immunologicznego i predyspozycje genetyczne (występowanie w rodzinie). Na wystąpienie choroby narażone są szczególnie osoby, które codziennie stykają się z substancjami chemicznymi: proszkami, kosmetykami, detergentami, rozpuszczalnikami, tworzywami sztucznymi i metalami. Dolegliwości mogą wywołać również niektóre składniki pożywienia. Ze względu na przyczyny egzemy, dzieli się ją na dwa rodzaje:

  • egzogenną – wywołaną przez działanie czynnika zewnętrznego, na który dana osoba jest wrażliwa,

  • endogenną – wywołaną czynnikami wewnętrznymi, np. nieprawidłową odpowiedzią układu immunologicznego na kontakt z daną substancją.

Objawy egzemy

Przebieg i objawy egzemy mogą być odmienne u różnych pacjentów. W większości przypadków jednak pierwsze dolegliwości to zaczerwienienie i obrzęk skóry, które z czasem przekształcają się w czerwone plamy, nieco wystające ponad powierzchnię ciała. Dodatkowo pojawiają się grudki i pęcherzyki, a towarzyszy im silny świąd i pieczenie. Skóra staje się sucha, wrażliwa, tkliwa i bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne. Zmiany skórne mogą występować w każdym miejscu na ciele, najczęściej jednak rozpoznawana jest egzema na dłoniach, rękach, stopach i twarzy.

Egzema na twarzy objawia się podobnie jak na dłoniach. Początkowo można zaobserwować rumień, który jest wynikiem rozszerzenia się naczyń krwionośnych. Następnie pojawia się obrzęk i swędzące grudki, a skóra staje się grubsza, sucha, mniej sprężysta, ma tendencję do nadmiernego łuszczenia się i przebarwień. Charakterystyczne dla egzemy na twarzy jest puchnięcie powiek.

Egzema skóry powoduje silny i uporczywy świąd. Ze względu na dużą wrażliwość naskórka i jego podatność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, rozdrapywanie zmian prowadzi do utworzenia się ran i nadżerek. Najgroźniejszym powikłaniem jest ich bakteryjne nadkażenie, a tym samym trudności w gojeniu się.

Egzema u dzieci i niemowląt

Egzema u dzieci i niemowląt najczęściej przyjmuje postać alergicznego kontaktowego zapalenia skóry. Przyczyną choroby jest reakcja alergiczna na pewne substancje. Wśród nich najczęściej wymienia się chemikalia, sztuczne barwniki i substancje zapachowe zawarte w kosmetykach do pielęgnacji, proszkach do prania, nawilżanych chusteczkach i pieluszkach jednorazowych. Objawy u najmłodszych to świąd i zaczerwienienie ciała. Niemowlę może być niespokojne, płaczliwe i rozdrażnione.

Czy egzemą można się zarazić?

Egzema jest chorobą, która nie ma podłoża infekcyjnego. Oznacza to, że jej objawy nie pojawiają się w wyniku obecności na skórze drobnoustrojów, takich jak grzyby, bakterie, wirusy i pierwotniaki. Nie można się nią więc zarazić poprzez kontakt z osobą chorą ani przedmiotami, których dotykała.

Leczenie egzemy na dłoniach i twarzy

Leczenie egzemy na dłoniach i twarzy polega w głównej mierze na rozpoznaniu i wyeliminowaniu czynnika, który wywołuje objawy. W tym celu należy wykonać testy alergiczne. Aby zmniejszyć dolegliwości stosuje się maści łagodzące oraz poprawiające kondycję skóry, a także leki przeciwalergiczne i dermokosmetyki.

Szczególnie ważna w leczeniu i profilaktyce egzemy jest prawidłowa pielęgnacja skóry. Do mycia, usuwania makijażu i nawilżania cery warto wybrać dermokosmetyki, ponieważ nie zawierają one żadnych barwników i szkodliwych substancji, dzięki czemu są hipoalergiczne i nie podrażniają wrażliwej skóry. Ponadto w ich składzie są:

  • pantenol, który ma silne właściwości łagodzące;

  • oleje roślinne, które odbudowują naturalną warstwę ochronną;

  • gliceryna, która zapobiega przesuszaniu się skóry, ponieważ wiąże wodę w jej głębokich warstwach;

  • witamina E, która przyspiesza regenerację.