Artykuły o pielęgnacji skóry

Cera trądzikowa – skąd się bierze i jak ją właściwie pielęgnować?

Trądzik kojarzy się głównie z wiekiem dojrzewania – wypryski, zaskórniki i inne niedoskonałości obserwujemy najczęściej u nastolatków. Szczyt zachorowań przypada na okres między 14 a 17 rokiem życia. Jednak skłonność do trądziku ma również wiele osób dorosłych. Jak dbać o cerę trądzikową?

Trądzik pospolity to jedna z najczęściej występujących chorób skórnych. Na jej pojawienie się ma wpływ wiele czynników. Ta przewlekła, zapalna choroba gruczołów łojowych widoczna jest głównie na twarzy – pojawiają się na niej zaskórniki, krostki z odczynem zapalnym, a także bolesne grudki. Pielęgnacja cery trądzikowej pozwala łagodzić objawy i utrzymać skórę w dobrej formie.

Cera trądzikowa – charakterystyka

Istnieje kilka typów trądziku, jednak najczęściej spotykany jest pospolity. Cera trądzikowa to taka, na której widoczne są liczne krosty, grudki i zaskórniki. Krostki mają zazwyczaj odcień czerwony lub różowy, w ich środku pojawia się ropna „główka”. Grudki są bolesne w dotyku i zwykle schowane pod skórą. Na jej powierzchni widoczna jest czerwona, wybrzuszona plamka. Zaskórniki z kolei, czyli wągry to małe, czarne lub brązowe kropki wypełniające ujście gruczołów łojowych. Skóra trądzikowa jest również tłusta i lepka w dotyku ze względu na nadmiar wydzielającego się sebum, czyli łoju. To jego nadprodukcja, w połączeniu z bakteriami naturalnie bytującymi na skórze, wywołuje powstawanie niedoskonałości.

Nadmierne wydzielanie sebum może być efektem aktywności hormonów androgenowych, które stymulują gruczoły łojowe do wytężonej pracy. Do przyczyn wzmożonej produkcji łoju należą również predyspozycje genetyczne. Ujścia gruczołów zapychają się martwym naskórkiem i sebum – tak powstaje zaskórnik, który następnie może zostać zakażony przez bakterie. Proces ten wywołuje stan zapalny – miejsce czerwienieje i zbiera się w nim ropa. Podobny proces zachodzi w ujściach mieszków włosowych. W ten sposób powstają grudki i krosty.

Nadmierne wydzielanie się łoju sprawia ponadto, że skóra zaczyna błyszczeć już kilka godzin po umyciu. Widoczne są na niej również rozszerzone pory, a więc ujścia wspomnianych gruczołów łojowych.

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Odpowiednie dbanie o cerę trądzikową jest kluczem do minimalizowania objawów choroby. Środki zawarte w kosmetykach przeznaczonych do jej pielęgnacji mają często zdolność regulacji pracy gruczołów łojowych, a więc ich stosowanie w dłuższej perspektywie może pomóc w pozbyć się problemu.

Jak dbać o skórę trądzikową? Niezwykle ważne jest jej oczyszczanie – dobrze przeprowadzone pozwala usunąć nadmiar sebum i bakterii bytujących na twarzy. Kosmetyki do oczyszczania powinny być przeznaczone specjalnie dla tego typu skóry – muszą mieć przede wszystkim działanie oczyszczające i ściągające. Warto zwrócić też uwagę na alkohole, które są w ich składzie, ponieważ nie wszystkie dobrze działają na cerę (należy unikać przede wszystkim etanolu, który powoduje ubytek płaszcza hydrolipidowego). Oczyszczanie twarzy należy wykonywać rano i wieczorem za pomocą pianki lub emulsji. Za powstawanie niedoskonałości odpowiada również łuszczący się martwy naskórek, dlatego warto pamiętać o cotygodniowym peelingu – do skóry trądzikowej używamy peelingów enzymatycznych, aby dodatkowo nie uszkadzać powstałych krostek.

Wygląd trądzikowej i tłustej cery może instynktownie zniechęcać do używania kremów, jednak rezygnacja z nich to duży błąd. Silne oczyszczanie skóry trądzikowej uszkadza jej naturalną warstwę lipidową, dlatego stosowanie odpowiedniego kremu czy serum jest ważne, aby pomóc ją odbudować i dostarczyć składników odżywczych. Rano warto sięgnąć po krem matujący na dzień o lekkiej konsystencji, który wycisza nadprodukcję sebum, odżywia skórę i zapobiega błyszczeniu się jej. Dobry krem do skóry trądzikowej powinien szybko się wchłaniać i mieć wysoki wskaźnik SPF chroniący przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Przy cerze trądzikowej należy unikać olejków i tłustych kosmetyków – również do makijażu. Nieco bardziej treściwy może być krem na noc, dzięki temu lepiej nawilży i odżywi cerę.

Dobrym nawykiem w pielęgnacji cery trądzikowej i tłustej jest wybieranie kosmetyków z jednej serii, które uzupełniają się nawzajem. Oczywiście muszą to być środki przeznaczone dla tego typu cery, najlepiej z grupy dermokosmetyków, które są dostępne w aptekach.

Cera trądzikowa – jak nie pogorszyć sytuacji?

Osoby z cerą trądzikową popełniają wiele błędów kosmetycznych. W konsekwencji objawy choroby są zaostrzone, a niedoskonałości przybywa. Jedną z bardziej popularnych gaf przy pielęgnacji skóry z problemami jest wyciskanie krostek. Mimo że przynosi to chwilową ulgę i jest zwyczajnie przyjemne (naukowcy udowodnili, że pobudza te same receptory w mózgu, co kokaina), lepiej go unikać. Bakterie zgromadzone w ropnej treści przenoszą się bowiem na inne rejony twarzy, prowadząc do rozszerzenia stanu zapalnego. Warto również zadbać o to, by do wycierania twarzy używać innego ręcznika niż do reszty ciała. W czasie codziennych aktywności nie wolno też dotykać twarzy brudnymi rękoma ani jej drapać.