Cera sucha, tłusta i mieszana - jak zadbać o Twój rodzaj skóry?

Odpowiednia pielęgnacja zaczyna się od określenia typu cery. Nasz krótki poradnik dla osób z cerą suchą, tłustą i mieszaną pomoże Ci w odpowiedniej pielęgnacji i spełnieniu potrzeb Twojego typu cery.

Cera sucha

JAK WYGLĄDA: u osób z cerą suchą zazwyczaj nie widać porów, a skóra jest matowa i chropowata. Czasem pojawiają się na niej czerwone plamy, a zmarszczki są bardziej widoczne(1).

JAK O NIĄ DBAĆ: jeśli masz cerę suchą, myj skórę dwa razy dziennie łagodną emulsją lub balsamem do mycia, np. Cetaphil EM emulsją micelarną do mycia. Unikaj długich kąpieli, ponieważ mogą one dodatkowo wysuszać skórę.

Na oczyszczoną skórę stosuj krem nawilżający np. Cetaphil DA Ultra krem intensywnie nawilżający, który ją zmiękczy i zmniejszy widoczność zmarszczek(2). Pamiętaj, aby nakładać krem na jeszcze wilgotną skórę – to sprzyja zatrzymywaniu w niej wilgoci(3). Z racji tego, że Twoja cera jest wyjątkowo spragniona nawilżenia, możesz bez obaw nakładać krem nawilżający kilka razy dziennie.

Krem do twarzy do cery suchej  powinien zawierać składniki zatrzymujące wilgoć w skórze (np. glicerynę)(4). W tym przypadku wypróbuj Cetaphil MD balsamu do twarzy i ciała.

Cera tłusta

JAK WYGLĄDA: u osób z cerą tłustą skóra często się świeci, a pory są rozszerzone. Wynika to z nadmiernej produkcji sebum – substancji, która chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi(5).

JAK O NIĄ DBAĆ: jeśli masz cerę tłustą, być może odczuwasz potrzebę częstszego mycia twarzy, aby pozbyć się nadmiaru sebum i zanieczyszczeń. Jednak ważne jest, aby nie robić tego częściej niż dwa razy dziennie, ponieważ zbyt częste mycie twarzy może doprowadzić do jeszcze większej produkcji sebum. Wypróbuj Cetaphil PRO OIL CONTROL piankę do mycia, która została opracowana specjalnie z myślą o cerze tłustej.

Pamiętaj też o peelingu. Ten zabieg pozwala pozbyć się martwych komórek skóry, rozjaśnia skórę, a w dłuższej perspektywie może również stymulować produkcję kolagenu. Częstsze złuszczanie – nawet codziennie, jeśli produkt jest odpowiednio delikatny – może być bardzo korzystne w przypadku osób z cerą tłustą(6).

Raz dziennie nakładaj krem nawilżający do cery tłustej. Najlepszy będzie lekki, szybko wchłaniający się krem, który jednocześnie zmniejsza wydzielanie sebum, np. Cetaphil PRO OIL CONTROL. Przy wyborze produktów pielęgnacyjnych upewnij się, że są niekomedogenne, czyli nie zatykają porów(7).

Cera mieszana

JAK WYGLĄDA: u osób z cerą mieszaną, skóra ma cechy zarówno cery tłustej, jak i suchej. Na przykład: czoło, nos i broda (tzw. strefa T) często są tłuste, a policzki – suche. Cera mieszana znacznie utrudnia wybór produktów pielęgnacyjnych, które dadzą najlepsze efekty.

JAK O NIĄ DBAĆ: najlepszym sposobem jest stosowanie łagodnych kosmetyków, np. Cetaphil EM emulsji micelarnej do mycia oraz Cetaphil MD balsamu do twarzy i ciała zawierającego beztłuszczowe substancje nawilżające jak gliceryna. Różne części twarzy mogą wymagać innej pielęgnacji, np. strefy przesuszone – częstszego nawilżania, a strefy tłuste – lekkich kremów nawilżających(8). Dlatego ważna jest obserwacja reakcji skóry, która pozwoli wypracować najlepszy system jej pielęgnacji.

 

1. https://www.webmd.com/beauty/whats-your-skin-type

2. https://www.aad.org/public/skin-hair-nails/anti-aging-skin-care/selecting-anti-aging-products

3.  https://www.aad.org/public/skin-hair-nails/anti-aging-skin-care/selecting-anti-aging-products

4. https://www.aad.org/media/news-releases/saving-face-101-how-to-customize-your-skin-care-routine-with-your-skin-type

5.https://www.aad.org/media/news-releases/--small-changes-in-skin-care-routine-can-significantly-improve-skin-affected-by-acne-and-rosacea

6.https://www.aad.org/media/news-releases/evaluate-before-you-exfoliate

7.https://www.webmd.com/beauty/whats-your-skin-type

8.https://www.webmd.com/beauty/whats-your-skin-type