null

Skóra odwodniona – charakterystyka, przyczyny, objawy. Jak wygląda pielęgnacja?

Skóra odwodniona nie oznacza, że cera jest sucha. Choć jest ona do niej zbliżona etiologią, to objawy są nieco inne. Przyczyna powstania odwodnionej skóry leży po stronie zaburzeń w utrzymywaniu cząsteczek wody na powierzchni naskórka. Sama w sobie nie jest odrębnym typem cery, lecz przypadłością, którą należy wyeliminować. Podpowiadamy, jak pielęgnować skórę odwodnioną i które kosmetyki sprawdzą się w tym przypadku najlepiej.

Odwodnienie skóry jest częstym problemem. Towarzyszy ono nie tylko osobom zmagającym się z cerą suchą, lecz także posiadaczom skóry tłustej, trądzikowej lub z zaczerwienieniami. Największym kłopotem jest uczucie ściągnięcia, a nawet pieczenia, które jest jednym z głównych objawów odwodnienia. Jest zatem pewne, że odwodniona skóra potrzebuje intensywnego nawilżenia.

Skóra odwodniona a cera sucha

Skóra odwodniona nie jest cerą suchą. Nie jest to również odrębny typ cery, lecz zaburzenie i stan, w jakim znalazła się ona po utracie wody. Podobnie jak odwodnienie organizmu, także i skóra może być nie lada problemem dla człowieka, dlatego przypadłość warto wyeliminować, zanim osiągnie zaawansowane stadium. Warto wiedzieć, że odwodniona skóra jest problemem nie tylko dla tych, którzy walczą z codzienną suchością. Mogą się z nią borykać także alergicy, posiadacze cery wrażliwej czy trądzikowej. Jest to zjawisko powszechne, które wynika z zaburzeń w funkcjonowaniu naskórka. Samodzielne pojęcie „cera odwodniona” nie istnieje.


Brak wody najbardziej daje się we znaki w okolicy buzi. Odwodniona skóra twarzy ciągnie się, jest nadwrażliwa i może piec. Chory może zażegnać uczucie ściągnięcia wyłącznie odpowiednią pielęgnacją. Aby była ona skuteczna, powinna być regularna i sukcesywna. Dyskomfort związany z odwodnieniem łagodzi się natychmiast po dogłębnym nawilżeniu. Wygląda to zupełnie inaczej, aniżeli przy skórze suchej, przy której objawy stale się utrzymują, pomimo stosowania szeregu kosmetyków.

Przyczyny odwodnionej skóry

Etiologia powstawania odwodnienia skóry różni się od innych, podobnych zaburzeń. Głównym powodem tworzenia się tego zjawiska są nieprawidłowości wynikające z budowy naskórka. Zbyt szybko traci on nawodnienie i nie jest w stanie długo utrzymać cząsteczek wody w głębszych warstwach skóry. Ogólnie rzecz biorąc, ma uszkodzony płaszcz hydrolipidowy, który pełni funkcję ochronną przed tym zjawiskiem.

Uszkodzenie płaszcza lipidowego nie jest jedyną przyczyną powstawania odwodnionej skóry. Do innych czynników, które mają wpływ na tę przypadłość, zalicza się:

  • nieodpowiednią pielęgnację – mowa o kosmetykach niedopasowanych do rodzaju cery lub preparatach zawierających substancje działające agresywnie na skórę;
  • nadmierną ekspozycję na promieniowanie;
  • długotrwałe przebywanie w pomieszczenia klimatyzowanych;
  • niskie temperatury oraz inne niekorzystne warunki atmosferyczne.


Powodem uszkodzenia naskórka jest też odwodnienie organizmu. Dochodzi do niego, gdy pijemy zbyt mało wody w ciągu dnia lub przyjmujemy leki o działaniu moczopędnym.

Jakimi preparatami można złagodzić objawy skóry odwodnionej?

Charakterystycznym objawem odwodnionej skóry jest jej ściągnięcie z jednoczesnym łuszczeniem się. Może być zaczerwieniona, piekąca i śliska niczym papier. Nie ma także blasku, a jej elastyczność pozostawia wiele do życzenia. Jak już wiadomo, nie jest to cecha stała skóry. Objawy ustępują wraz z użyciem odpowiedniego kosmetyku do pielęgnacji. Przy tego rodzaju przypadłościach szczególnie poleca się dermokosmetyki. Nie mają one w składzie substancji drażniących, a biologicznie czynne, które wspomogą skórę efektem terapeutycznym. Odzyskuje ona blask i elastyczność, a także przestaje się także łuszczyć po umyciu.


Dermokosmetyczne balsamy i kremy można używać do odwodnionej skóry pod oczami, na nogach, a także dłoniach czy ramionach. Powinny być one dogłębnie i długotrwale nawilżające oraz dostosowane do konkretnego rodzaju cery. Niewątpliwym atutem dermokosmetyków jest fakt, iż nie ma w nich podziałów na wiek i płeć, zatem może je stosować każdy. Nie zawierają one także żadnych agresywnych związków, które mogłyby wpłynąć na pogorszenie kondycji skóry. W większości kremów jest Naturalny Czynnik Nawilżający, dogłębnie odżywiający i odbudowujący ochronny profil lipidowy. Niektóre preparaty zawierają także PCA – związek silnie wiążący wodę w skórze, który zapobiega jej nadmiernej utracie. Kremem i balsamami dermkosmetycznymi można smarować całe ciało, gdyż będą je zabezpieczać przed niekorzystnym działaniem czynników środowiskowych.


Dermokosmetyki to produkty typowo apteczne. Rzadko kiedy są dostępne w sprzedaży, w innych miejscach, niż apteki i wyspecjalizowane drogerie lub właśnie punkty medyczne. Cenowo są nieco droższe od klasycznych kosmetyków, ale warto w nie zainwestować, mając na uwadze dobrą kondycję skóry.