Jak pozbyć się blizn po trądziku? Profesjonalne i domowe sposoby

Blizny potrądzikowe mogą być takim samym problemem jak trądzik. Są nieestetyczne, a ich leczenie to trudny i długotrwały proces. W wielu przypadkach powodują kompleksy i wpływają na samoocenę. Na szczęście istnieją skuteczne profesjonalne i domowe sposoby na blizny po trądziku.

Trądzik jest przewlekłą chorobą dermatologiczną, która objawia się występowaniem zmian skórnych o charakterze krostek, zaskórników, grudek i torbieli ropnych na skórze twarzy, a niekiedy także na plecach i dekolcie. Istotą schorzenia jest nadmierna praca gruczołów łojowych, do której przyczyniają się zaburzenia gospodarki hormonalnej, nieprawidłowa pielęgnacja oraz zła dieta.

Skąd biorą się blizny po trądziku?

Trądzik może wystąpić u osób w każdym wieku. Szacuje się, że dotyczy nawet 8% populacji. Czasami zostają po nim nieestetyczne blizny potrądzikowe, które trudno usunąć. Blizny po trądziku to zmiany skórne, które pojawiają się w wyniku uszkodzenia skóry właściwej i zastąpieniu jej fragmentu tkanką łączną włóknistą. Mają one postać wgłębień i zapadnięć o nieregularnym kształcie oraz różnej głębokości i wielkości. Z wiekiem, kiedy ubywa kolagenu, blizny mogą się pogłębiać i być bardziej widoczne. Wyróżnia się następujące rodzaje blizn potrądzikowych:

  • przerostowe – mają postać grubych, twardych, wypukłych guzków;

  • zanikowe – mają postać pofałdowanej skóry lub wgłębień o różnej głębokości i wielkości;

  • przebarwienia – różowe lub jasnobrązowe plamy na skórze.

Blizny potrądzikowe dotyczą nawet 90% osób chorych na trądzik. Są one efektem nieprawidłowego leczenia trądziku lub błędów pielęgnacyjnych. Najczęściej pojawiają się u osób, które samodzielnie wyciskały lub rozdrapywały krosty i zaskórniki. W takich przypadkach dochodzi zwykle do zakażenia bakteryjnego i stanu zapalnego. W efekcie uszkodzona tkanka nie goi się prawidłowo. Blizny po trądziku pojawiają się również u osób, które mają genetyczne predyspozycje do ich tworzenia się.

Profesjonalne usuwanie blizn potrądzikowych

Usuwanie blizn potrądzikowych jest długotrwałym i trudnym procesem. Niemniej jednak poprawa wyglądu i kondycji skóry jest możliwa. Chęć podjęcia się tego typu leczenia należy zawsze skonsultować z dermatologiem, który oceni stan cery oraz typ i głębokość blizn, a także pomoże wybrać odpowiednią i najbezpieczniejszą metodę.

Blizny i przebarwienia po trądziku można usunąć przy pomocy profesjonalnych zabiegów kosmetycznych. Jednym z nich jest dermabrazja, która polega na mechanicznym usunięciu blizny wraz ze skórą. Specjalista ściera naskórek, co pobudza organizm do produkcji nowych komórek i regeneracji tkanek. Podobnie działają peelingi chemiczne.

Innym sposobem na blizny po trądziku jest laseroterapia. Wiązka światła tworzy mikrouszkodzenia na skórze i hamuje proces bliznowacenia. Jednocześnie pobudza organizm do produkcji kolagenu i odbudowy tkanek. Stosowanie lasera jest uznawane za najskuteczniejszą metodę leczenia.

Usuwanie blizn potrądzikowych może odbywać się także przy użyciu środków farmakologicznych. Mają one formę maści, żelu lub kremu. Zawarte w nich substancje łagodzą podrażnienia, nawilżają, wyrównują koloryt skóry oraz wspomagają proces regeneracji naskórka. Warto wybrać produkt, który w składzie ma kwas hialuronowy, kolagen, witaminę C i alantoinę.

Domowe sposoby na blizny po trądziku

W przypadku niewielkich zmian skórnych można wypróbować domowe sposoby na blizny po trądziku. Najbardziej popularne są maseczki na bazie naturalnych substancji, które wykazują właściwości rozjaśniające, kojące i stymulujące odbudowę naskórka. Samodzielnie wykonany preparat należy stosować 2 razy w tygodniu. Polecane są szczególnie maseczki:

  • z miodu i soku z cytryny,

  • z cynamonu, oliwy z oliwek i soku z cytryny,

  • z olejku jojoba i soku z limonki,

  • z awokado i soku z limonki.

Domowe sposoby na blizny po trądziku obejmują także nakładanie na twarz soku z aloesu lub olejku z zielonej herbaty. Obie substancje mają działanie silnie regenerujące i łagodzące podrażnienia.

Zapobieganie bliznom potrądzikowym

Zapobieganie bliznom potrądzikowym to przede wszystkim powstrzymanie się od ich samodzielnego wyciskania oraz przekłuwania. Bardzo ważna jest także codzienna pielęgnacja i oczyszczanie skóry twarzy. Dzięki temu zostaje usunięty złuszczony naskórek i nadmiar sebum, które stanowią pożywkę dla bakterii wywołujących stan zapalny.

Twarz należy oczyszczać dwa razy dziennie delikatną emulsją do mycia i osuszać jednorazowym ręcznikiem (w tradycyjnych ręcznikach namnażają się drobnoustroje). Po tej czynności trzeba nałożyć krem nawilżający na dzień lub na noc. Wskazane jest wykonywanie raz w tygodniu peelingu, który wspomaga usuwanie zanieczyszczeń i złuszczonego naskórka.