Egzema u dzieci - jak sobie z nią radzić i jakie kremy wybrać?

Egzema, znana również jako atopowe zapalenie skóry(1), to dość powszechna choroba, która dotyka 1 dziecko na 10, najczęściej po ukończeniu 2. lub 3. miesiąca życia(2)(3). Zwykle objawia się suchą i łuszczącą się skórą, czerwonymi plamami na głowie i twarzy (szczególnie na policzkach), które mogą również pojawić się na rękach i nogach. Ale nie jest to powód do zmartwień. Nawet jeśli podejrzewasz, że Twoje maleństwo ma egzemę, pamiętaj, że jest to choroba łatwa do wyleczenia, a wiele dzieci po prostu z niej wyrasta.

Jakie są przyczyny egzemy?

Najpierw warto się zastanowić nad przyczynami egzemy u dzieci. Kiedyś panowało przekonanie, że skóra noworodków jest w pełni wykształcona. Ale okazuje się, że to nieprawda. Teraz wiemy, że skóra dziecka jest o wiele cieńsza od skóry osoby dorosłej, jej funkcje nie są w pełni wykształcone i ma ona skłonność do szybszej utraty wody w porównaniu do skóry dorosłego(4).

Wszystko to sprawia, że skóra dziecka jest bardziej podatna na wysychanie i działanie bakterii. To z kolei może prowadzić do wystąpienia takich chorób jak egzema(5). Badania dowodzą również, że egzema może mieć podłoże genetyczne – jeśli rodzice cierpią na tę chorobę, jest szansa, że dotknie ona również ich dzieci(6).

Jak leczyć egzemę u dzieci?

Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek na temat leczenia tej powszechnej – powszechnej i bardzo uciążliwej – choroby skóry:

Stosuj krem na atopowe zapalenie skóry dla dzieci

Po kąpieli smaruj skórę dziecka delikatnym, nie wywołującym podrażnień balsamem nawilżającym dla niemowląt z ceramidami – to wzmacnia płaszcz lipidowy skóry i sprzyja utrzymaniu właściwego poziomu jej nawilżenia(7). Zalecamy łagodzący Cetaphil PRO ITCH CONTROL balsam do nawilżania twarzy i ciała dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry.  

Odpowiednie ubranie

Ubieraj niemowlę w luźne ubranka z miękkiej bawełny, aby zapobiegać mechanicznym podrażnieniom skóry. Pamiętaj również, aby do mycia używać bezzapachowej emulsji, np. Cetaphil Restoraderm(8)

Jak radzić sobie ze swędzeniem

Egzema u dzieci może wywoływać swędzenie na tyle uporczywe, że uniemożliwia spokojny sen.  Jeśli Twoje maleństwo będzie się drapać, może to pogorszyć stan skóry, a nawet doprowadzić do infekcji. Dlatego tak ważne jest łagodzenie swędzenia poprzez smarowanie skóry delikatnym balsamem nawilżającym dla niemowląt  ze składnikami zmniejszającymi podrażnienie(9). Warto również pamiętać o przycinaniu dziecku paznokci i zakładaniu mu rękawiczek(10).

Sprawdzaj skład

Ziołowe i roślinne produkty pielęgnacyjne stały się bardzo popularne. Pamiętaj jednak, że wyciągi oraz zapachy w takich emulsjach do mycia i balsamach nawilżających mogą wywoływać podrażnienia. Dlatego zawsze wybieraj produkty przeznaczone do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka(11).

Skróć kąpiele

Skróć czas kąpieli do 10 minut i zadbaj o odpowiednią temperaturę wody (ok. 37°C)(12). Używaj delikatnych emulsji do mycia przeznaczonych do pielęgnacji wrażliwej skóry malucha. Po kąpieli delikatnie osusz skórę dziecka czystym ręcznikiem i pamiętaj, aby posmarować ją balsamem nawilżającym dla niemowląt, co pomoże zachować właściwe nawilżenie.

Odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza

Przegrzanie organizmu może wywoływać atopowe zapalenie skóry. Dlatego nie okrywaj dziecka zbyt wieloma warstwami i zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu – najlepiej około 18°C(13)(14). Niektórzy rodzice używają też nawilżacza powietrza, który sprzyja nawodnieniu przesuszonej skóry maleństwa(15).

Rozważ wizytę u pediatry

Jeśli symptomy nie ustępują – a szczególnie w sytuacji, gdy wysypce towarzyszą pęcherze i żółtawe krostki – skontaktuj się z lekarzem. Egzema u dzieci może doprowadzić do infekcji wymagających leczenia antybiotykami(16).

Pamiętaj – egzema u dzieci, mimo że może wyglądać dramatycznie, jest dość powszechną i jedną z najczęściej leczonych chorób skóry. Powyższe wskazówki z pewnością poprawią Wasz komfort podczas choroby i pomogą złagodzić jej symptomy.

 

1 http://pediatrics.aappublications.org/content/134/6/e1735

2 Bieber T. Ann Dermatol 2010;22(2):125–137

3 https://www.aad.org/public/diseases/eczema/atopic-dermatitis

4 Telofski LS, i in. Dermatol Res Pract 2012;2012:198789; Walters RM, i in. Skin Pharmacol Physiol 2016; 29:111–118

5 Stamatas GN, i in. Int J Cosmet Sci 2011; 33:17–24

6 Simpson EL, i in. J Allergy Clin Immunol 2014;134(4):818–823; Lee HJ & Lee SH. Allergy Asthma Immunol Res 2014;6(4):276–287; Sawatzky S, i in. Skin Pharmacol Physiol 2016;29:148–156.

7 https://www.webmd.com/parenting/baby/baby-eczema-questions-answers

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/eczema/features/soothe-baby-eczema

https://www.webmd.com/parenting/baby/baby-eczema-questions-answers

10 https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/eczema/features/soothe-baby-eczema

11 https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/infant-and-toddler-health/in-depth/healthy-baby/art-20044438?pg=2

12 https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/eczema/features/soothe-baby-eczema

13 https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/pages/reducing-risk-cot-death.aspx

14 https://www.thespruce.com/benefits-of-a-nursery-humidifier-2504885

15 https://www.webmd.com/parenting/baby/baby-eczema-questions-answers