Charakterystyka i pielęgnacja cery tłustej – jak o nią dbać?

Wydawałoby się, że cera tłusta to problem tylko nastolatków. Tymczasem ma ją bardzo wiele dojrzałych kobiet. Charakterystyczne dla tłustej cery jest obfite wydzielanie sebum – twarz błyszczy się, może mieć szarożółty odcień i widoczne zaskórniki. Jak dbać o tak problematyczną cerę?

Osoby z cerą tłustą nie mają powodów do radości. Nadmierna praca gruczołów łojowych sprawia, że czoło i nos szybko zaczynają się błyszczeć. Skóra ma również skłonność do infekcji grzybiczych i niedoskonałości w postaci trądziku. Tłusta twarz jest jednak bardziej odporna na mróz i wolniej się starzeje – pierwsze zmarszczki pojawiają się później niż w przypadku skóry suchej lub mieszanej. Odpowiednia pielęgnacja takiej cery pozwoli zachować jej dobry wygląd i ograniczy nadprodukcję sebum.

Przyczyny tłustej cery

Problemy z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych zaczynają się zazwyczaj w wieku nastoletnim. Jest to następstwo działania hormonów androgenowych, które pobudzają je do pracy i jednocześnie regulują procesy dojrzewania. U dorosłych kobiet nadmiar sebum może mieć również podłoże hormonalne – jest często oznaka nadmiernego stężenia progesteronu. Istnieje jednak wiele innych czynników, które są źródłem tłustej skóry twarzy. Należą do nich m.in. predyspozycje genetyczne, przewlekły stres, przyjmowanie leków obniżających cholesterol, zaburzenia przemiany materii i problemy z układem trawiennym. Do czynników pobudzających gruczoły do wydzielania łoju należą też: uboga w witaminy dieta, palenie papierosów i niewłaściwa pielęgnacja.

Jak dbać o cerę tłustą?

Sposobem na tłustą cerę jest jej odpowiednia pielęgnacja – dzięki temu zyskuje ona lepszy wygląd. Za jej pomocą można nawet wyciszyć nadmiernie aktywne gruczoły. Najważniejszy jest dobór odpowiedniej serii kosmetyków. Kluczowa jest synergia, a więc wzajemne uzupełnianie się preparatów w pielęgnacji. Najprostszą metodą, aby to osiągnąć, jest wybór środków z jednej linii, najlepiej przeznaczonej do cery tłustej i przetłuszczającej się, w skład której powinny wchodzić również preparaty do demakijażu np. płyn micelarny. W pielęgnacji cery tłustej dobrze sprawdzają się serie dermokosmetyków dostępnych w aptekach.

Piankę lub emulsję do mycia twarzy zaleca się używać dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Przy porannej pielęgnacji koniecznie trzeba nałożyć krem nawilżająco-matujący, najlepiej o lekkiej konsystencji i wysokim wskaźniku SPF, który gwarantuje skuteczną ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. 

Domowe sposoby na tłustą cerę

Z problemem tłustej skóry twarzy zmagały się już nasze babcie. Niestety w ich czasach dostęp do kosmetyków był trudny, a sam rynek nie miał zbyt wiele do zaoferowania. Do domowych sposobów na cerę tłustą należało głównie wykorzystanie leczniczych właściwości ziół, warzyw i innych produktów spożywczych.

Dziś w aptekach można znaleźć serie produktów przeznaczonych dla osób z cerą tłustą i przetłuszczającą się. Ich skład jest tak opracowany, że poza działaniem pielęgnacyjnym, przy regularnym stosowaniu, skutecznie ograniczają problem nadmiernego wydzielania sebum. Stosowanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych jest najlepszym domowym sposobem na tłustą cerę. Przy uporczywych problemach, kiedy dodatkowo zaczyna pojawiać się stan zapalny, konieczny może być również kontakt z dermatologiem.