Alergia na kosmetyki – jak ją rozpoznać i jak leczyć?

Uczulenie na kosmetyki można rozpoznać po nieprzyjemnych objawach. Zwykle jest to świąd i zaczerwienienie skóry. Zobacz, co uczula w kosmetykach.

Uczulenie na kosmetyki nie jest rzadkim zjawiskiem. Najczęściej jest wynikiem stosowania preparatów z wątpliwym składem. Za nieprzyjemne objawy może odpowiadać nawet jeden składnik. Zaobserwowanie u siebie wysypki, zaczerwienienia lub świądu jest wskazaniem do zaprzestania używania danego kremu, balsamu lub żelu. Sprawdź, jak rozpoznać alergię na kosmetyki.

Przyczyną alergii na kosmetyki jest nadwrażliwość organizmu na daną substancję, która jest w nich obecna. Ciało broni się przed składnikiem, który mógłby mu zaszkodzić. Dlatego układ odpornościowy zaczyna produkować substancje mające za zadanie wyeliminować patogen. Są wydzielane w nadmiarze, co skutkuje pojawieniem się reakcji zapalnej. Uczulenie na kosmetyki może pojawić się natychmiast po zastosowaniu preparatu (tzw. reakcja natychmiastowa) lub nawet kilka godzin po (tzw. reakcja późna). Do alergii predysponują też czynniki genetyczne i środowiskowe.

Jakie są objawy uczulenia na kosmetyki?

Objawy alergii na kosmetyki najczęściej pojawiają się na skórze, w miejscu, na które został nałożony dany preparat. Niekiedy są one obecne w kilku miejscach jednocześnie lub na całym ciele. Wszystko zależy od indywidualnych cech organizmu.

Możliwe objawy uczulenia na kosmetyki widoczne na skórze to:

 • zaczerwienienie,
 • uporczywy świąd,
 • pojawienie się grudek lub pęcherzyków,
 • obrzęk,
 • nadmierne przesuszenie,
 • uczucie napięcia,
 • pieczenie,
 • złuszczanie się.

Objawy uczulenia na kosmetyki mogą ustąpić samoistnie. Nie pozostawiają po sobie żadnych śladów w postaci blizn lub innych trwałych zmian skórnych. Warto jednak pamiętać, że uporczywe drapanie skóry może przyczynić się do powstania ran. Ich częstym powikłaniem jest infekcja bakteryjna. Objawy alergii na kosmetyki mogą mieć różne nasilenie. Często są określane przez pacjentów jako uporczywe i bardzo nieprzyjemne.

Jakie kosmetyki mogą uczulać?

Uczulać mogą wszystkie kosmetyki, jeżeli jest w nich substancja, na którą organizm reaguje nadwrażliwością. Objawy alergii obserwuje się zarówno po użyciu kremu i balsamu, jak i pianek myjących, żelów, serów, mydeł, masek, szamponów, odżywek oraz farb do włosów. Alergeny mogą być obecne także w kosmetykach do makijażu (tuszach do rzęs, cieniach do powiek, pudrach).

Jaki składnik kosmetyczny powoduje alergię?

Istnieje kilka składników kosmetycznych, które mogą powodować uczulenie. Należy pamiętać, że reakcja obronna organizmu nie powstanie u wszystkich osób. Są tacy, dla których dana substancja jest neutralna. Jednak ze względów bezpieczeństwa należy wybierać kosmetyki, które nie zawierają najczęściej uczulających składników.

Co uczula w kosmetykach?

Najczęściej, choć nie jest to regułą, są to:

 • alkohol etylowy,
 • konserwanty (np. formaldehyd),
 • sztuczne barwniki,
 • substancje zapachowe (np. eugenol),

U niektórych osób uczulenie na kosmetyki może pojawić się w wyniku nadwrażliwości na substancje naturalne. Niekiedy zdarza się alergia po olejkach eterycznych, wyciągu z nagietka lub rumianku. Taka sytuacja dotyczy osób szczególnie wrażliwych.

Jak sprawdzić, czy kosmetyk uczula?

Nie wszystkie osoby wiedzą, że są uczulone na daną substancję. Dlatego zalecane jest, aby zachować ostrożność przy stosowaniu nowego kosmetyku. Dzięki temu można uniknąć silnej reakcji alergicznej i nieprzyjemnych objawów.

Warto wiedzieć, jak sprawdzić, czy kosmetyk uczula. Należy wykonać tzw. próbę. Niewielką ilość preparatu trzeba nałożyć na skórę:

 • za uchem,
 • w górnej części ramienia,
 • na linii żuchwy,
 • w górnej części czoła.

Po aplikacji należy odczekać dobę. Po tym czasie można ponowić test. Jeżeli nie pojawią się żadne niepokojące objawy (m.in. zaczerwienienie, świąd, pieczenie), oznacza to, że organizm dobrze toleruje substancje obecne w danym preparacie. Wystąpienie jakichkolwiek dolegliwości jest wskazaniem do tego, aby zrezygnować ze stosowania danego preparatu.

Jakie są sposoby leczenia alergii na kosmetyki?

Najważniejsze jest unikanie substancji, która wywołuje uczulenie na kosmetyki. W przypadku bardzo nasilonej reakcji można sięgnąć po leki przeciwalergiczne. Część z nich jest dostępna w aptece bez recepty. Po wystąpieniu alergii bardzo ważna jest odpowiednia i bardzo delikatna pielęgnacja skóry, ponieważ potrzebuje ona intensywnej regeneracji. Warto wówczas sięgnąć po dermokosmetyki, w których składzie nie ma substancji drażniących. Produkty z linii Cetaphil sprawdzą się również, jeśli chcemy złagodzić już powstałe podrażnienie skóry.

Jak uniknąć uczulenia na kosmetyki?

Uczulenia na kosmetyki można uniknąć poprzez wybieranie preparatów, które zawierają jak najmniej substancji drażniących, dlatego warto czytać skład produktów do pielęgnacji. Na szczególną uwagę zasługują dermokosmetyki, które są przebadane, bezpieczne i hipoalergiczne – nie ma w nich związków, uważanych powszechnie za mogące wywołać nadwrażliwość organizmu.