Podrażniona skóra – jak ją pielęgnować?

Podrażniona skóra wymaga szczególnej pielęgnacji, dzięki której zregeneruje się i wzmocni. Bardzo ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków, ponieważ produkt niedopasowany do stanu i typu cery może spowodować jedynie nasilenie problemu. Na skórę podrażnioną dobrze działają dermokosmetyki.

Podrażniona skóra objawia się zaczerwienieniem, przesuszeniem, pieczeniem, świądem i uczuciem nadmiernego ściągnięcia. Z powodu tego, że jest pozbawiona naturalnej bariery ochronnej, łatwo ją uszkodzić i trudno zregenerować. Do najczęstszych przyczyn podrażnionej skóry należą: alergeny, substancje chemiczne w kosmetykach i detergentach, promieniowanie słoneczne, stres, picie zbyt małej ilości wody, niezdrowa dieta i źle dobrane produkty do pielęgnacji.

Podrażniona skóra twarzy

Podrażniona skóra twarzy to jeden z najczęściej występujących problemów. Dotyczy przede wszystkim osób, które zmagają się z każdym rodzajem trądziku lub innymi chorobami dermatologicznymi. Jednak inną ważną przyczyną zaczerwienienia, pieczenia i nadmiernego przesuszenia skóry jest jej nieodpowiednia pielęgnacja.

W większości przypadków podrażniona skóra twarzy jest efektem stosowania nieodpowiednich kosmetyków. Objawy wywołują produkty, które nie są przeznaczone do danego typu cery, zawierają substancje drażniące (alkohol etylowy i sztuczne barwniki) lub są nieskuteczne (np. brakuje w nich składników aktywnych). Osoby, które zmagają się z podrażnioną skórą, powinny wybrać kosmetyki, które nie tylko pielęgnują, ale też leczą. Taką funkcję spełniają dermokosmetyki, ponieważ:

  • dzięki glicerynie zapobiegają utracie wody z głębokich warstw skóry;

  • zawarty w nich kwas pantotenowy łagodzi podrażnienia;

  • obecne w nich naturalne tłuszcze roślinne odbudowują warstwę lipidową naskórka;

  • dzięki witaminie E przyspieszają regenerację skóry;

  • mają filtry, które chronią przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Skóra podrażniona wymaga dwóch podstawowych dermokosmetyków: delikatnej pianki myjącej (lub żelu) i kremu nawilżającego. Obu trzeba używać codziennie rano i wieczorem. Dwa razy w tygodniu ponadto warto zastosować maseczkę nawilżającą. Należy natomiast uważać z preparatami złuszczającymi naskórek, ponieważ częstym problemem jest podrażniona skóra na twarzy po peelingu.

Kobiety z podrażnioną skórą twarzy powinny zrezygnować z makijażu do czasu ustąpienia objawów. Jest to ważne, ponieważ substancje kolorujące obecne w kosmetykach mogą nasilać problem. Często konieczne jest zrezygnowanie z produktów drogeryjnych na stałe i stosowanie wyłącznie kosmetyków mineralnych.

Podrażniona skóra głowy

Podrażniona skóra głowy bywa efektem stresu, zanieczyszczenia środowiska, częstych zabiegów fryzjerskich, a także szkodliwych substancji zawartych w szamponach, odżywkach, płukankach i maskach. Zdarza się również, że jest jednym z objawów chorób dermatologicznych (np. łojotokowego zapalenia skóry głowy), które wymagają leczenia.

Osoby, u których występuje podrażniona skóra głowy, w pierwszej kolejności powinny zmienić kosmetyki do codziennej pielęgnacji. Warto wybrać szampon i odżywkę, które zawierają tylko naturalne składniki (np. pokrzywę, czarną rzepę), ponieważ wszelkiego rodzaju substancje chemiczne nie tylko podrażniają skórę i są przyczyną alergii, ale także odpowiadają za pogorszenie się stanu włosów.

Dobrze jest także zwrócić uwagę na dietę i włączyć do jadłospisu świeże warzywa i owoce, a także produkty zawierające żelazo, witaminę A i nienasycone kwasy tłuszczowe. Osoby, które są narażone na stres, powinny zapewnić sobie codzienny relaks (np. spacer, kąpiel, masaż) i nauczyć się prostych technik radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Przy podrażnionej skórze głowy należy zrezygnować z zabiegów fryzjerskich lub je ograniczyć. Nie zaleca się farbowania włosów, suszenia ich suszarką ani prostowania (chemicznego i termicznego).

Skóra podrażniona po depilacji

Specjalnego traktowania wymaga również skóra podrażniona po depilacji. Konieczne jest jej odpowiednie nawilżenie zaraz po usunięciu włosów. Warto mieć pod ręką balsam do ciała z witaminą E i pantenolem, ponieważ to właśnie te dwa składniki najlepiej regenerują naskórek.

Podrażniona skóra po depilacji to problem, któremu można zapobiegać. Przede wszystkim należy odpowiednio przygotować skórę go zabiegu. Dobrze jest:

  • rozgrzać skórę;

  • korzystać z pianek i żelów do golenia;

  • golić się nową lub zdezynfekowaną maszynką.

Trzeba pamiętać także o tym, żeby golić włosy z kierunkiem ich wzrostu, a nie odwrotnie.