Menu

Cetaphil

Ładuję dane

Produkty przydatne dzisiaj

MOJA SKÓRA:

Produkty wybrane dla Ciebie

FOTOSTARZENIE

Tajemniczo brzmiący termin fotostarzenia się skóry oznacza nic innego jak szereg zmian na skórze wywołanych przez słońce, za sprawą promieniowania ultrafioletowego (UV) i podczerwonego (IR). Badania wykazały, że właściwa ochrona przeciwsłoneczna pozwala na zmniejszenie objawów starzenia się skóry nawet o 80%. Dlatego warto zadbać o odpowiednią pielęgnację już dziś tak, aby jak najdłużej cieszyć się młodym i zdrowym wyglądem skóry.

 

Degradacja białek
Za niekorzystne zmiany na skórze odpowiedzialne są fale promieniowania UVA i IR, które przenikają do głębszych warstw naskórka, oddziałując niekorzystnie na podstawowe białka skóry człowieka – kolagen i elastynę. W wyniku nadmiernej ekspozycji na promienie UVA i IR włókna kolagenu i elastyny tracą swoją sprężystość. W wyniku tego procesu skóra traci elastyczność, marszczy się, wiotczeje, a na jej powierzchni tworzą się nierówności. Konsekwencją działań tych promieni są również rozszerzone naczynka krwionośne. Pod wpływem nasłonecznienia rozgrzewają się, wypełniając się obficie krwią, osłabiając i uwidaczniając na powierzchni skóry w postaci tzw. „pajączków”.

 

Przebarwienia i plamy
Ostatnie badania wskazują, że promieniowanie podczerwone IR, odpowiedzialne do tej pory za oksydacyjne uszkodzenia skóry, związane jest również z niekorzystnymi skutkami wytwarzanego ciepła, które sprzyja starzeniu się skóry. W wyniku działania tych promieni na skórze pojawiają się stany zapalne, plamy i przebarwienia. Dzieje się tak w wyniku zaburzonego promieniowaniem działania komórek produkujących melaninę – barwnika odpowiedzialnego za kolor skóry. Melanina pod wpływem nadmiernego opalania ciemnieje, tworząc na powierzchni naskórka plamy i przebarwienia. Pojawiają się one najczęściej w miejscach najbardziej narażonych na działanie promieni słonecznych, a więc na twarzy, dłoniach i dekolcie. Nieodpowiednie i zbyt długie opalanie uszkadza również DNA komórek skóry. Jeżeli za pomocą odpowiednich enzymów nie uda się odbudować uszkodzeń DNA, komórki obumierają i zostają usunięte z organizmu. Taki proces zmniejsza odporność skóry.

 

Szkodliwe wolne rodniki
W wyniku oddziaływania promieni UV i IR zwiększa się także ilość wolnych rodników w organizmie. Cząsteczki te niekorzystnie wpływają na skórę, ponieważ atakują DNA komórek oraz niszczą włókna kolagenowe, przyśpieszając tym samym proces starzenia się naskórka. Skóra pod wpływem wolnych rodników traci swoją jędrność, zdrowy koloryt, zaczynają pojawiać się zmarszczki, rozszerzone pory, plamy pigmentacyjne, worki pod oczami, guzki, grudki, wybroczyny, zaskórniki.

 

Innowacyjna ochrona przeciwsłoneczna
Proces fotostarzenia się skóry można znacznie opóźnić poprzez stosowanie właściwej ochrony przeciwsłonecznej podczas ekspozycji na promienie słoneczne. Oprócz odpowiedniego ubioru, chroniącego najbardziej wrażliwe miejsca ciała, należy stosować preparaty z odpowiednio wysokim filtrem ochronnym, dobranym do karnacji naszej skóry. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wachlarz profesjonalnych dermokosmetyków do ochrony przeciwsłonecznej. Wśród nich znaleźć można specjalistyczne preparaty oparte na liposomalnej strukturze (np. seria Cetaphil Suntivity), która umożliwia łatwe i bezpieczne wchłanianie składników pielęgnacyjnych i ochronnych w głębsze warstwy skóry. Dzięki czemu naskórek jest lepiej chroniony przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych i podczerwonych, niż w przypadku tradycyjnych kremów z filtrem.